Všetko je dovolené alebo ako sa obliecť na gravel

Všetko je dovolené alebo ako sa obliecť na gravel

Nie je vôbec tajomstvom, že som veľký fanúšik gravel segmentu a všetkého, čo je s ním spojené. Jeden z dôvodov, prečo tomu tak je, je aj benevolentnejší prístup k oblečeniu.

Či už ste srdcom zarytý MTB jazdec, alebo naopak lycra a oholené nohy je niečo, čoho sa nemôžete vzdať, v gravel segmente sa nosí oboje. Každý môj výjazd začína krátkou úvahou, kadiaľ pôjde trasa. Od toho sa odvíja aj to, čo si zoberiem na seba. Ak viem, že väčšina výjazdu bude po trailoch, tak volím skôr voľnejšie oblečenie z MTB šatníka. Naopak, ak sa jedná o prevažne cestný švih alebo dochádzanie do práce, volím lycru.Hlavne nech to vetrá


Veľkou výhodou gravel bicykla je voľnosť, ktorú mi ponúka. Netreba toľko premýšľať, hľadať parkovanie pod trailom alebo sa trápiť dlhé kilometre po asfalte na endurku. Keď vás omrzí asfalt a chcete si to skrátiť cez rozbitú štrkovú cestu, nič vám nebráni urobiť to. Skrátka, hodiť veci na seba, prilbu na hlavu a ideš. Len tak si šliapať a odbočiť tam, kde sa ti to páči, nič neriešiť. O čom som to písal? Aha, oblečenie.Keďže všetko potrebné vozím v bikepackingových taškách upevnených na ráme bicykla, ruksak väčšinou ostáva doma. Mojou gravel voľbou číslo jedna sú nohavice Craft Velo, ktoré sú veľmi priedušné a ľahké.

Príjemný strečový materiál všitý po stranách dobre vetrá a zároveň umožňuje voľný pohyb pri manévrovaní v ťažšom teréne. Pri výbere dbajte aj na to, aby mali nohavice reflexné prvky, nakoľko presuny po cestných komunikáciách sú na gravel bicykli veľmi časté.Kraťasy sa dodávajú s cyklovložkou infinity C4, ktorá je zo sieťovaného materiálu, a tak zbytočne nezachytáva teplo. Pohodlie tejto vložky je tak akurát na trail, kedy polovicu času aj tak stojíte v pedáloch. Na nejaké dlhé cestné švihy to však nebude.

A čo dres?


Dres volím väčšinou s 3/4 rukávom, ktorý chráni jednak pred slnkom, ale aj nechcenými škrabancami od konárov a malinčia. Na gravel bicykel chrániče nenosím a tak každá ochrana navyše je vítaná.

Dres podľa počasia kombinujem buď s tielkom alebo krátkym termo tričkom, ktoré sa hodí hlavne pri ranných nižších teplotách. Samozrejme, asi netreba opäť opakovať výhody vrstvenia oblečenia aj v letnom počasí.Navyše vždy nosím so sebou ľahkú bundu, ktorá jednak chráni pred nepriazňou počasia, ale taktiež poslúži aj na dojazd domov. V chladnom počasí bundu používam aj ako izolačnú vrstvu počas prestávok v bufete a podobne. Veľmi zriedka nosím oblečenie na výmenu a som skôr zástanca funkčných vecí, ktoré vyschnú skôr ako sa prezlečiete.Ak je už počasie naozaj chladné, tak nosím aj niečo zateplené a skladné. Mne sa osvedčila mikina Polar Padded, hlavne vďaka skladnosti (natlačím ju do rámovej tašky) a rozsahu teplôt, v ktorých sa dá použiť.Ani na lycru nedám dopustiť


Na druhej strane, ak sa idem vyblázniť na asfalt alebo do ľahšieho terénu, ako sú poľné a lesné cesty, tak volím skôr cestné oblečenie. S pribúdajúcimi cestnými kilometrami je, samozrejme, aj zadok cítiť viac, a tak kvalitné cyklogate sú povinnosť. Pri naozaj dlhších výjazdoch odporúčam aj namazať vložku, tu som sa nechal inšpirovať článkom od Cepa, ktorý ma konečne naučil, ako sa to správne robí.

V kombinácii s Infiniti C2 vložkou v mojich kraťasoch som zatiaľ nemal problém pri žiadnom výjazde. Ja celkom dobre znášam aj nižšie teploty a krátke gate beriem aj keď je teplota okolo 10 stupňov. Avšak toto sa dá veľmi ľahko ošetriť použitím návlekov na kolená.Vrchnú časť tela mám, samozrejme, pekne navrstvenú v teplom aj chladnejšom počasí, nakoľko nemám rád pocit mokrého chrbta. Tu odporúčam pozrieť test tielka, na ktoré nedám dopustiť. Ak teplota klesne nižšie, tak opäť kombinujem s termo tričkom, ktoré k odvodu potu pridáva aj tepelnú izoláciu.Na rozdiel od čisto road výjazdu sú farby v gravel segmente skôr prírodné a menej svietivé. A tak vyberám radšej kúsky, ktoré majú reflexné prvky. Taktiež s obľubou využívam zadné vrecká na rôzne snacky alebo odloženie mobilu či bundy.Pri oboch outfitoch používam merino ponožky, ktoré v lete udržujú príjemnú teplotu a zbytočne sa mi tak nepotia nohy. Ako bonus eliminujú aj zápach, takže ak by som sa musel niekde vyzuť, tak hneď všetci neodpadnú od smradu. Najdôležitejšie však je, že izolujú aj keď sú mokré, čo sa vám pri gravel jazdení bude určite hodiť.Možno vám teraz napadne otázka, prečo nejazdiť lycru aj na trailoch? Pre mňa je to hlavne vyššia náchylnosť tohto oblečenia na poškodenie od konárov, malinčia a podobne. Taktiež som zvyknutý asi viac na voľnejšie veci, keď jazdím v teréne.Výber je na vás


Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vedzte, že podstatné je to, aby ste sa cítili príjemne, komfortne a užili si výjazd. Vyberajte oblečenie s rozumom. Vždy myslite na to, aby materiály pracovali v symbióze s vaším telom a pri jazde odvádzali prebytočný pot efektívne od pokožky.

Aj vrstvy musia spolu hrať, aby sme zbytočne nezabili zlou bundou prácu ostatných vrstiev a podobne. Voľte kúsky, ktoré možno využijete aj v iných disciplínach alebo športoch. Akokoľvek sa rozhodnete obliecť, podstatné je hlavne jazdiť a užívať si to.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 (Henrich Hostak)
Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 24 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Dresy do horúcich letných dní PR článok

Dresy do horúcich letných dní

Sezóna sa rozbieha, teploty stúpajú. Vhodný cyklistický dres chráni a hlavne pomáha pri ochladzovaní a odvádzaní vlhkosti. Vyberte si u nás.
Unboxing: BMC URS ONE - malý zdvih, no veľký potenciál

Unboxing: BMC URS ONE - malý zdvih, no veľký potenciál

Hľadáte kombináciu vzrušujúcej jazdy, zábavy, výkonu a pohodlia? Vašej pozornosti by určite nemal uniknúť tento gravel. Čo robí tento švajčiarsky „štrkolet“ výnimočným?
Bundy do premenlivých podmienok PR článok

Bundy do premenlivých podmienok

Raz zaprší, potom fúka, zaraz je teplo. Do kopca sa zahrejeme, no z kopca či v tieni lesa stále cítiť chlad. Vyberte si z našich ľahkých búnd a neriešte počasie…
keyboard_arrow_up