
Tip na výlet: (ne)Skrotená divočina – Slovenský Raj
Jedna z najkrajších prírodných oblastí na Slovensku, ktorá nám zvýši pulz pri adrenalínových výstupoch po rebríkoch, ferrate či splavovaní Hornádu.
Tento slovenský skvost je perfektné miesto aj na cyklistické vyžitie a rýchlejšie spoznávanie národného parku. Nachádza sa tu niekoľko označených cyklotrás, na ktorých si môžete vychutnať (ne)skrotenú divočinu. V Slovenskom raji funguje niekoľko požičovní bicyklov, kto by teda chcel skombinovať jazdu na dvoch kolesách s pešou turistikou a nechce sa mu alebo nemá možnosť prepravy vlastného tátoša – má aj túto možnosť.
Začína sa to zľahka
Na úvod tohto tipu na výjazd by som rád dodal, že na svoje si prídu aj tí, ktorí obľubujú chuť pevného povrchu, 50 % okruhu tvorí málo frekventovaná asfaltová cesta – nemusíte sa obávať zástupov áut. Začíname na Podlesku, ktorý susedí s letiskom, odkiaľ každoročne štartuje Maratón Slovenský raj.
Pri zdolávaní sedla Kopanec sa dolinou po lesnej asfaltke určite zastavte na rázcestí Blajzoch pri neďalekom jazere Blajzoch. Krištáľovo čistá voda hrajúca farbami lesa s prístupným ostrovčekom v strede jazera je jednou z mnohých krás v Slovenskom raji.
V následnom kopcovitom asfaltovom úseku plnom zákrut sa za vašu námahu odmení Raj nielen dobrým pocitom, ale aj pekným výhľadom z vrcholu sedla Kopanec na Kopanecké lúky s najvyššou biodiverzitou Európy – 75 druhov rastlín/m?.

Následným zjazdom už po druhej strane kopca míňame ďalšie jazero ukryté v lese a dostávame sa na križovatku hlavnej cesty 67 (po pravej strane asi po 1 km je možnosť navštíviť Dobšinskú ľadovú Jaskyňu).
Majestátne vápencové bralá
Po ľavej strane vchádzame na hlavnú cestu, ktorá nás prevedie údolím s obchádzkou tunela cez Stratenský kaňon, ďalej obcou Stratená až k Palcmanskej Maši na križovatku Stratenská píla.Slovenský raj je fotogenický a Stratenská píla je oázou pokoja, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári.
Ak sa chcete dostať k samotnej pokojnej hladine nádrže, nie iba k ramenu priehrady na biku, môžete pokračovať po hlavnej asfaltovej ceste.
Vedeli ste, že je to najchladnejšia priehrada na Slovensku? Slovíčko najchladnejšia môže znieť odstrašujúco, nenechajte sa však odradiť. V horúcom lete teplota vody nie je až taká nízka. Navyše, Palcmanská Maša má nádhernú čistú vodu a obklopuje ju rovnako krásne prostredie, kto by mal chuť sa v horúcom lete okúpať, určite neoľutuje.
Rozhodne už žiadny asfalt
Po „kochačke“ na Stratenskej píle je pred vami druhá polovica tohto ohruhu. Cez prerezané územie parku terénom prechádzate cez Veľké a Malé Zajfy – Glackú cestu.Zaujímavosťou je, že Glacká cesta síce nejde okolo žiadnych vodopádov, ale prechádza všetkými križovatkami známych roklín pomedzi hustý les. Cyklotrasa vinúca sa ako had hore-dole ubieha pomerne rýchlo. Na jeseň zaplavuje povrch ciest more lístia, v lete oceníte bujne zarastený les pre jeho príjemný chládok.
Cez Glac - Malá Poľana sa spúšťate už dole a po chvíľke sa odpájate od modrej značenej cyklotrasy skratkou, v samom závere pôjdete už náročnejším úsekom ku Kláštorisku. Uprostred sústavy kaňonov, tiesňav, jaskýň a vyvieračiek sa nachádza i ruina kláštora zo začiatku 14. storočia.
V 13. storočí zachránilo toto miesto obyvateľov okolitých miest a osád pred tatárskymi hordami. Je to magické miesto, v človeku sa striedajú mnohoraké emócie. Následným zjazdom v kamenistom úseku prichádzame na miesto, odkiaľ sme vyrážali. Kto však nemá dosť, určite sa vydá popod les najprv po rovinatej časti a neskôr v kopcovitejšom úseku spozná aj strmší ráz k atrakcii číslo jeden: Tomášovský výhľad.
Dávajte si tam pozor
Hoci takých je tu určite viac, Tomášovský výhľad je doslova svetoznámy. Najnavštevovanejšie miesto v Raji navštívi celoročne vyše 200 000 tisíc ľudí. Krásny výhľad z hrany skaly, ktorá čnie do výšky 148 metrov, nenechá ani jeden fotoaparát bez využitia. Vidno odtiaľ doliny prielomu Hornádu a tiež Vysoké Tatry, ak máte šťastie a je dobrá viditeľnosť. Na toto fotogenické miesto sa dostaneme jednoducho, iba pár sto metrov po vstupe do lesa, netreba žiadne dlhé presuny. Najrýchlejšie je to z obce Spišské Tomášovce, ale prakticky z každej strany, či po našom okruhu od Podlesku alebo od Čingova popod les, sa dostanete k výhľadu za krátky čas. Okruh môžete ukončiť návratom popod les, kto by chcel zvoliť rovinatejší variant, tak cez Spišské Tomášovce poľnou značenou cestou prefrčí do Hrabušíc a po asfaltke na Podlesok. Tu si môžete za odmenu dopriať slovenské tradičné jedlá v reštauráciach a poriadne doplniť spálené kalórie.Proporcie výletu nájdete hore na mape alebo kliknutím si na Stravu na tomto odkaze.