Test: Cyklo oblečenie X-BIONIC® - exkluzívne a extravagantné

Test: Cyklo oblečenie X-BIONIC® - exkluzívne a extravagantné

Oblečenie X-BIONIC® je rozpoznateľné na prvý pohľad, o ich cyklistickej kolekcii to platí vďaka nohaviciam ešte viacej. Ako funguje toto netradičné riešenie, ako sa nosí v teple ich špeciálny materiál?

Cyklistika je špecifická disciplína, pre ktorú navrhnúť a vytvoriť dobre fungujúce oblečenie, nie je vôbec jednoduché. Typická špecialita sú nohavice s vložkou, pokračovať môžeme netradičnou polohou tela na biku, od materiálu čakáme protichodné veci. Raz potrebujeme, aby látka vetrala, inokedy aby izolovala, pekne odvádzala pot a pomáhala termoregulácii tela a všetko nech je ešte aj pekne aerodynamické. Z klasických športov ma nenapadá v rýchlosti iná disciplína, ktorá by v sebe skrývala viacej úskalí pre výrobcu. Pozrime sa na to, ako sa s touto úlohou popasovala švajčiarska značka X-BIONIC®.Kto značku nepoznáte, alebo vás zaujíma, aký príbeh sa za ňou skrýva, základné informácie nájdete v článku, kde som predstavoval ich bežeckú kolekciu. A najlepšie ceny na zimné veci bývajú v lete, tak sa vám môže hodiť Imrova skúsenosť s ich spodnými vrstvami, natočil o tom pekné video.

Ale my veríme ešte v teplé dni, chceme bikovať, tak poďme na cyklistické oblečenie. V rámci tejto recenzie pánskeho oblečenia sa mi podarilo získať aj pohľad kolegyne, ktorá si zhodou okolností tiež kúpila letné oblečenie X-BIONIC®. Dozviete sa, ako je spokojná s dámskym tričkom, nohavicami a s topom/podprsenkou, takže si na svoje prídu aj cyklistiky.

„Štrikovaný” dres a nohavice


Vyššie som spomínal článok o bežeckých veciach a tam som aj detailnejšie rozoberal výhody špeciálneho materiálu, z ktorého sú veci od X-BIONIC® vyrobené. Oproti klasickej lycre to skutočne pripomína „háčkované” veci, ale to nie je samoúčelné, má to zásadný vplyv na vlastnosti takejto tkaniny. Kto chce detailne vedieť všetky názvy technológií, ktoré boli použité pri ich cyklistickom oblečení, odporúčam navštíviť ich web. Praktický význam by som opísal jednoducho takto:

  • manažment tepla, podľa potreby veci hrejú, izolujú, alebo naopak odvádzajú teplo
  • manažment potu, vlákna sú schopné odvádzať nadbytočný pot a vlhkosť, ak treba, využíva ho na manažment tepla
  • rôzne miesta oblečenia spĺňajú rôzne funkcie, niekde ide o vetranie, inde treba viac izolovať
  • oblečenie plní aj kompresnú funkciu, na správnych miestach takto podporuje činnosť svalov
Tých vecí nájdete na webe viacej a detailnejšie rozobraté, pri výrobe sa riešia 3D vlákna a ich Y tvar, zjednodušene povedané sú to princípy dobre známe z prírody a ľuďmi používané a napodobňované pri výrobe funkčného oblečenia. Oblečenie X-BIONIC® najlepšie funguje, ak je priamo na holom tele, to je napr. zásadná vec pri odvádzaní potu a termoregulácii, pri klasických materiáloch cyklo vecí sa toto rieši funkčnou spodnou vrstvou, v lete známe „sieťové” tielka. Pri X-BIONIC® toto odpadá, materiál má sám o sebe túto vlastnosť a navyše efekt „sieťového” tielka využívate aj na nohaviciach, čo nie je bežné.

Pánske cyklistické nohavice THE TRICK® 4.0


Asi nemôžem začať s inou vecou, ako je do oči bijúca vložka, ktorá nie je všitá vo vnútri kraťasov, ale je viditeľná a priznaná. Čo sa týka estetiky, to si každý rozhodne sám, ja s kraťasmi v čiernom prevedení problém nemám, vložka tam tak nesvieti. Ale teraz podstatnejšie veci.Značka sa rada hrá s marketingovými názvami, aj vložku pomenovali Endurance4000FX. Jej prevedenie patrí skôr k hrubším, ako často býva na kvalitných top modeloch aj iných výrobcov. Mne presne také vyhotovenie vyhovuje, úplne tenké vložky mi na môj kostnatý zadok nesedia. Aj pri dlhej jazde som sa cítil komfortne a bez problémov ju radím k tomu naj, čo som kedy sedlal. Pri jazdení som si všimol výhodu toho, že vložka nie je potiahnutá látkou, jej materiál sedí na sedle lepšie ako lycra, nešmýkate sa, spozorujete to hlavne pri silovom šliapaní, keď si musíte poposedávať späť dozadu.

Celkovo nohavice sedia a majú dobrý strih, ich dĺžku by som označil ako strednú. Traky sú na tele príjemné, sú skôr menej elastické, ale nohavice a vložku držia na správnom mieste. Po oblečení sa cítite aj kompresnú funkciu nohavíc, základom je výber správnej veľkosti. Ja mám 198 cm/85 kg a výborne mi sadla veľkosť L. Len pozor, moje stehná sú ozaj chudé.To je inak ďalšia výhoda tejto látky, prispôsobí sa akémukoľvek tvaru tela lepšie, ako lycra. Takže ak ste doteraz s týmto bojovali, veľkosti talianskych top výrobcov vám nesadli, tu si určite vyberiete. Nohavice by som uzavrel tak, že ich hlavná výhoda je ich funkčný materiál, že dobre sadnú aj na atypické postavy a že vložka sa na sedle vôbec nešmýka. Krátke cyklistické nohavice nájdete aj v shope.V lete vo „svetri”?


Kým sa vrhnem na dresy, vec ktorá vám napadne, keď chytíte tento špeciálny materiál do ruky je, či v tom kvôli hrúbke materiálu nebude teplo, alebo kvôli štruktúre naopak zima. Ja som jazdil X-BIONIC® oblečenie v rozpätí asi 15 - 35 °C a toto sú moje pozorovania.

Začnem chladnejším počasím, keď som vyrážal aj s návlekmi. Oblečenie aj napriek štrukturovanému materiálu a viditeľným „okám" v úplete pekne izoluje, necítil som, že by mi bolo chladnejšie ako v bežnom drese. Rovnako komfortne som sa cítil, aj keď som ešte na začiatku leta spotený dojazdil a večer sadol na terasu, po západe slnka teplota rýchlo klesla a ja som bol v porovnaní s kolegami stále OK. Majú to dobre vymyslené.Opačný extrém je, ak je vonku veľmi teplo. Asi do nejakých 30 °C veci fungujú bezchybne, látka je vzdušná, cez „očká” medzi vláknami pekne prúdi vzduch, asi aj vďaka potu to nejako funguje, že čo predtým izolovalo, teraz vetrá. Navyše netreba žiadne funkčné tielko. Ak sa teplota dostávala okolo obeda k 36 °C, tak to už z cyklistu leje, aj keby bol nahý. V takéto dni už žiadny funkčný materiál zásadne nepomôže, v horúčave je lepšie mať na sebe ultra tenké letné oblečenie, to sú tie kúsky, čo sa musíte natrieť „opaľovákom” aj pod dres.

Pánsky čierny dres EFFEKTOR 4.0®


K nohaviciam som dostal na vyskúšanie dva dresy. Už budem viacej stručnejší, vy sa už tešíte na recenziu dámskeho oblečenia na konci tohto článku. EFFEKTOR 4.0® je vyššie prevedenie dresu, technológie sú tu zastúpené vo väčšej miere, popísané benefity budú citelnejšie. Jeho strih je viacej obtiahnutý, videl by som ho ako pretekársky kúsok, keď potrebujete byť pekne aero. Všetky technológie od X-BIONIC® tu fungujú presne tak, ako som opisoval pri nohaviciach alebo v článku o bežeckých veciach.Ak by som mal násť niečo, čo mi nesedlo, tak by som spravil dlhšie rukávy, prišli mi dosť krátke a občas sa mi vyhŕňali. Dĺžka dresu aj na moju postavu ideálna, veľkosť L. Druhá vec, čo je vlastne výhoda aj nevýhoda je, že do vreciek sa ťažko dávajú veci, materiál je „nešmýkavý”, takže vrátiť telefón späť do dresu nejde tak hladko. Na druhej strane vám určite nič nevypadne a vrecká sú navyše pekne hlboké. Dres nájdete aj v shope.Pánsky šedý dres REGULATOR 4.0®


Opäť veľkosť L, tentokrát jemne voľnejší strih. Všetko platí ako o čiernom drese, vrátane výhod aj nevýhod. Tento strih bude vyhovovať tým, ktorým vadí, ak majú oblečenie tesne obtiahnuté, prípadne nemajú klasickú cyklistickú postavu. Elastický materiál veľa odpustí a neviem si predstaviť telo, na ktorý by takýto dres nesadol. Tento variant som kvôli farbe najradšej jazdil v teplých dňoch, predsa čierna farba priťahuje viacej slnečných lúčov. Čo som pri dresoch a nohaviciach nespomínal, sú reflexné prvky, ktoré sú decentne zapracované v materiáli. Ak by ste hľadali detaily na materskom webe, tak značka niektoré názvy aktualizovala, to len aby ste neboli zmätení ako ja. Pohodlný dres nájdete v shope.Toľko moje skúsenosti, na konci to ešte zhrniem a pridám detaily, teraz užitočné informácie pre ženy a dievčatá.

Dámske okienko Henrichy


Ako prvé som si objednala nohavice s vložkou, ktoré sú úplne dokonalé, nepreháňam. Neznášam nohavice, ktoré majú vložku, veľa som si ich vyskúšala a vo všetkých som sa cítila ako v plnej plienke. Táto vložka je na rozdiel od ostatných mäkká a pohodlná. Nad kolenom nohavice držia, nevyhŕňajú sa, okolo pásu to isté a sú savé, rovnako aj vložka. Dámske nohavice TRICK 4.0® bez trakov nájdete v shope.Po takej skúsenosti som si musela kúpiť niečo aj hore na doplnenie. Podprsenka je neskutočne pohodlná, dámy určite poznajú problém so športovými podprsenkami, kde sa látka zarýva pomaly až pod kožu a sú tak tesné, že sa v nich nedá dýchať. Táto od X-BIONIC® sa mi prispôsobila na telo, nikde netlačí, nestíska a hlavne mi nejde „rozpučiť” prsia. Ak nie je podprsenka ENERGIZER 4.0® k dispozícii, skúsime ju pre vás zohnať, treba napísať na zákaznícku podporu na email objednavky@mtbiker.sk.Tričko som mala zatiaľ len zopárkrát. Potrebovala som niečo, čo si môžem obliecť pod batoh bez toho, aby som bola úplne sparená a mokrá na chrbáte. Samozrejme v lete mám spotený chrbát aj s týmto tričkom, ale aspoň sa necítim ako po sprche. Tričko ENERGIZER 4.0® je v čase písanie článku dostupné skladom a vo viacerých veľkostiach.Skúsenosti s nosením


Plusy všetkých spomínaných kúskov sú rovnaké a to je pohodlnosť nosenia, savosť potu, príjemná látka, dobre ukážu na tele, nemajú „škrábavé" švy a informácie o produkte nie sú našité na papieriku, ktorý keď odstrihnete, tak pozostatok stále škriabe. Sú jednoducho všité na leme zvnútra. Čo ma veľmi nepotešilo, je krehkosť látky. Ľahšie sa dá zatrhnúť alebo zadrieť. Mám pocit, že si musím na to oblečenie dávať väčší pozor, ako na mobil. Ďalší mínus je dosť vysoká cena, ale aspoň sa cena rovná kvalite produktu.

Veľkosti u žien


Ak budete oblečenie kupovať online, tak pri výbere veľkostí môže pomôcť moja skúsenosť. Meriam asi 173 cm a všetky kusy sú vo veľkosti L. Orientovať sa dá aj ich tabuľkou veľkostí, ja som bola na hranici, po vyskúšaní mi lepšie sadlo Lko.Komu sa hodí cyklo oblečenie X-BIONIC®?


Oblečenie X-BIONIC® najlepšie funguje, ak je priamo na holom tele...
Pokúsim sa to nejako zhrnúť. Oblečenie od X-BIONIC® je určite dobre padnúce, látka je príjemne elastická a na správnych miestach kompresná, kto nemá cyklisticky chudú alebo konfekčnú postavu a chce top produkt, tu si určite vyberie. Sofistikované materiály, ktoré si značka vyvinula, fungujú, odpadá nutnosť nosiť funkčné „sieťky”, super je mať túto vlastnosť aj na cyklo nohaviciach, čo nie je bežné. Viditeľná vložka na nohaviciach vyzerá zvláštne, ale v čiernom variante mi to nevadí, za to pohodlie tých pár pohľadov navyše vymením. Kto hľadá cyklo nohavice pod voľné kraťasy, napríklad na MTB, tak ten dizajn nemusí riešiť a užíva len jeho výhody.

Tematín

Skúšal som letné veci a napriek na prvý pohľad hutnejšiemu materiálu nejde o teplejší variant v porovnaní s klasickými dresmi. Keď už je tepla príliš, do ich materiálu sa príjemnejšie utiera zapotené čelo. Navyše sa nenalepí na telo, ak by ste pod klasickým dresom nemali funkčné tielko, bežná lycra toto môže spraviť.

Čo testovať určite nechcem, je odolnosť tkaniny pri páde, teoreticky by sa to ľahšie malo dať opraviť, nebude to tak vidieť, kto máte skúsenosť, napíšte. Heňa spomínala náchylnosť vlákien na zadrhávanie, mne sa to ešte nestalo, asi že nenosím šperky. Alebo som už nastavený na to, že tieto top funkčné veci sú jemnejšie a citlivejšie, tomu prispôsobujem aj pranie a manipuláciu.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo (Tomáš Cepka)
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Predstavenie: Dres X-BIONIC® TRICK 4.0 - potenie, ktoré má pomáhať

Predstavenie: Dres X-BIONIC® TRICK 4.0 - potenie, ktoré má pomáhať

Dres, ktorý povie mozgu, že je čas sa potiť, aby sa telo naštartovalo ešte skôr a zlepšilo tak výkon. Ako to v X-BIONIC® vymysleli?
Test: Letný set od značky ALÉ - keď detaily rozhodujú

Test: Letný set od značky ALÉ - keď detaily rozhodujú

Taliansko, s touto krajinou sa spája najmä dobrá káva, cestoviny a pizza. V cyklosvete sú to slávne značky bicyklov, tretier a oblečenia, medzi ktoré patrí aj ALÉ.
Test: Dámsky letný set Dotout - zastav sa a vyraz von

Test: Dámsky letný set Dotout - zastav sa a vyraz von

Okrem filozofie značky skrytej v ich názve sa Dotout pokúšali odlíšiť aj inými vecami v porovnaní s ďalšími talianskymi značkami.
keyboard_arrow_up