Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Zaslúži si aj hobby cyklistika špičkové rukavice s najnovšími technológiami? V čom je iná technológia BI-FUSION® od bežných gélových rukavíc?

Na začiatok by som mala napísať, že patrím medzi hobby cyklistov. Teda väčšinou si idem zajazdiť cez víkendy a vnímam to ako takú príjemnú psychohygienu po celom týždni za počítačom. A tomu zodpovedá aj moja cyklovýbava – teda veci, kde prevláda dobrý pomer cena-výkon a na značke príliš nezáleží. Veľa z nás si tým prešlo, kto nie, nech hodí kameňom.

Ale naspäť k téme. Tento rok som presedlala na perfektný Superior XP 929 a tak si vravím, že si to zaslúži trochu povýšiť na lepšiu úroveň aj zvyšné vybavenie. Preto ma veľmi potešilo, že sa mi naskytla skvelá príležitosť otestovať nový model cyklorukavíc od nemeckej značky Roeckl. Značku vám nebudem nijak viac predstavovať, môžete sa o nej viac dočítať v jednom z predošlých článkov. A čím sú teda tieto rukavice také špeciálne? Poďme sa spolu na to pozrieť.Nová technológia a ocenenie Red Dot Award


Značka Roeckl prišla na trh s novou inovatívnou technológiou vypchávok, ktorú nazvali BI-FUSION®. Roky vývoja a skúseností na trhu rukavíc sa pretavili do tejto novinky, za čo firma získala aj prestížne ocenenie Red Dot Award v kategórii Product Design 2021. Okrem atraktívneho dizajnu boli porotou ocenené aj na základe ďalších neoddeliteľných a nemenej dôležitých vlastností produktu a to zvolené materiály, kvalita a samotná funkčnosť. Ale čo je na tejto technológii inovatívne?

BI-FUSION® technológia


Protišmyková vrstva krásne drží ruky na riadidlách a postupne si zvykám aj na výraznejšie polstrovania.
Ako uvádza samotný výrobca, BI-FUSION® je založená na špeciálnej dvojzložkovej konštrukcii, ktorá spája gél a penu, vďaka čomu ponúka cyklistom skvelé pohodlie počas jazdenia. Funguje na princípe dvojitého tlmenia nerovností. Prvá vonkajšia vrstva tlmí väčšie nerovnosti povrchu. Svojou konštrukciou zaručujú lepšie rovnomerné rozloženie tlaku v rôznych typoch terénu a tým aj znižujú únavu rúk. Druhá vrstva (vnútorná) tlmí už tlak priamo na konkrétnych miestach na ruke. Spolu s perfektne ergonomickým prispôsobením sa ruke tak budete mať lepšie a pohodlnejšie uchopenie riadidiel. K dispozícii sú štyri modely rukavíc – s krátkymi prstami Iton, Itara a Icon a tiež celoprstový model Morgex. To znie všetko veľmi lákavo a sľubne, však? Pozrime sa teda bližšie na konkrétny model rukavíc.Výber veľkosti


Priznám sa, že občas mám problém zvoliť správnu veľkosť rukavíc. Našťastie v tomto Roeckl nesklamal a ich škála je naozaj široká. Po zmeraní obvodu dlane si jednoducho z tabuľky veľkostí vyberiete vhodnú veľkosť (obvod merajte v časti tesne pod prstami, konkrétne cez hánky). Na svoj obvod dlane, 17 cm, mi vyšla veľkosť 7. Vybrala som si bezprstový model, takže dĺžku prstov v tomto prípade neriešim a do chladnejšieho počasia mám v pláne použiť s rukavicami ešte jedny tenké bežkárske rukavice.Rukavice Iton BI-FUSION®


Zo spomínaných štyroch modelov som zvolila Iton v čiernej farbe, ktorý sa hodí na cestnú cyklistku, mtb a aj cykloturistiku. Prečo práve tieto? Chcela som univerzálne rukavice, ktorú znesú rôzny terén, keďže kombinujem jazdu ako po asfalte, tak poľnými a lesnými cestami. Ich vrchnú časť tvorí lycra a husto tkaná sieťovina, takže sú priedušné a zároveň elastické. Z doterajších cyklorukavíc som vlastnila len výlučne lycrové a časom sa všetky vyťahali a sprali, takže už nesedia úplne ideálne.

Na prvý pohľad pôsobia rukavice skvele. Vidno prepracovanie do detailov a aj použitie kvalitných materiálov. Vnútornú stranu tvorí protišmyková vrstva pripomínajúca kožu s názvom ROECK-GRIP a už samotná inovatívna gélovo-penová vložka rozložená do troch častí. Jedna pre podporu kĺbov, najväčšia pre pohodlie samotnej dlane a tretia pre kĺb palca. Príjemne poteší aj zapínanie na suchý zips, ktoré na začiatok samozrejme skvele drží, uvidíme časom po niekoľkých praniach. V tejto časti nájdeme aj reflexný prvok v podobe samotného loga značky.Polstrovania pôsobia dosť masívne a na dotyk pomerne tuho, takže som zo začiatku bola trochu skeptická. Po nasadení na ruky ostal stále pomerne rozpačitý dojem. Rukavice, s ktorými som doteraz jazdila, mali polstrovanie skôr mäkkšieho typu a viacmenej rozložené po celej ploche dlane. Čo však veľmi príjemne potešilo, že Roeckl sadli perfektne, doslova ako druhá koža. Takže veľkosť ideálna. Hodnotenie samotného gélového polstrovania teda nechávam po jazde.

Skúška v teréne


Na prvé testovanie som zvolila krátky nenáročný poľný terén počas horúceho letného dňa. Neviem ako vy, ale mne sa zvyknú pri športe potiť aj dlane a občas sa mi stáva, že mi rukavice nepríjemne kĺžu. Iton v tomto obstál skvele, počas celej jazdy rukavice krásne držali na mieste ako v prípade rúk, tak aj na riadidlách. A zároveň pekne vetrali cez vrchnú sieťovanú vrstvu. Špeciálne polstrovanie pekne tlmilo nerovnosti na poľnej ceste. Ale stále som nebola presvedčená o jeho unikátnosti. Chcelo to viac jázd.Medzitým rukavice prešli aj prvým praním. So špeciálnym športovým pracím gélom a programom v práčke prežili pranie v práčke úplne v poriadku. Vyzerali stále ako nové. Práve tu by sa mohol prejaviť ďalších z hlavných rozdielov bežných lacných rukavíc z rôznych reťazcov v porovnaní so značkovými modelmi. Kvalitné spracovanie či už z pohľadu použitých materiálov ako aj ušitia je predzvesťou ich dlhoročnej výdrže. Takže pokiaľ jazdíte s podobnou frekvenciou ako ja, verím, že vám tieto rukavice vydržia niekoľko sezón.

Poďme na ďalší výjazd a ďalší test. Tentoraz s kľukatými asfaltkami, ale aj strmšími stúpaniami po lúkach a v lese. Pri nasadení opäť príjemne prekvapil pocit ako perfektne rukavice sedia na ruke. Po rozjazde na asfalte nasledovali rôzne sa striedajúce stúpania a klesania. Protišmyková vrstva krásne drží ruky na riadidlách a postupne si zvykám aj na výraznejšie polstrovania. Ak sa človek naň sústredí, uvedomí si, že ruka v podstate po celej ploche, kde sa dotýka riadidiel, má krásnu podporu v podobe polstra. Pre mňa samotnú to bol spočiatku zvláštny pocit, ale už pri ceste naspäť som tento špecifický úchop nevnímala a užívala si naplno jazdu.Celkové dojmy


A ako teda hodnotím rukavice Iton s BI-FUSION® technológiou? Hodia sa takéto špičkové a nie lacné rukavice aj hobby jazdcovi? Rozhodne by si zaslúžili oveľa viac testov a vo väčších vzdialenostiach, kedy by sa naplno prejavila ich výhoda ergonomického tvarovania a tlmenia tlaku. Preto ten, kto jazdí dlhšie vzdialenosti alebo bikuje denne, má jednoduchšiu dilemu, či investovať desiatky eur do takýchto rukavíc. Ten využije ich potenciál naplno.

Pre bežného cyklistu, ako som ja, môže dávať takýto nákup zmysel, ak by sa rozhodol namiesto viacerých lacných rukavíc, kúpiť takýto jeden vo výbornej kvalite. Tak ich v podstate aj používam. Sú čierne, takže sa hodia ku všetkému a určite sú najpohodlnejšie a najlepšie padnúce, aké doma mám. A tým že nebicyklujem denne, stíham ich medzi jazdami oprať.S rukavicami plánujem jazdiť aj po zvyšok sezóny, takže môžem neskôr pridať viac dojmov, či vydržali všetky tie jazdy a prania. A ak niekto nepotrebuje najnovšie technológie, alebo len chce mať viacero rukavíc napríklad v rôznych prevedeniach, samotná značka ROECKL ponúka aj množstvo ďalších modelov, z ktorých si vyberie pretekár aj hobby cyklista. Cena testovaného modelu sa pohybuje okolo 56 €.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up28thumb_down comments 26 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Lezyne Pressure Over Drive - pumpa, ktorú už nevymeníte

Test: Lezyne Pressure Over Drive - pumpa, ktorú už nevymeníte

Tento nástroj od nepamäti patrí k výbave každého cyklistu. Lenže nie je pumpa ako pumpa! O tej z dnešného článku by sa však dalo pokojne povedať, že je to Rolls-Royce medzi pumpami.
Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Ponúka výrobca Super B stabilný a dobre prevedený stojan, do ktorého sa oplatí zainvestovať?
Test: Oblečenie Silvini na leto a prechodné obdobie - česká kvalita s jednoduchým dizajnom

Test: Oblečenie Silvini na leto a prechodné obdobie - česká kvalita s jednoduchým dizajnom

Značka od našich českých susedov s príjemným materiálom a jednoduchým dizajom. V tomto článku vám popíšem moje skúsenosti s ich kolekciou na jar, leto a rovnako začiatok jesene.
keyboard_arrow_up