Test: V tretrách KLS Beat - plnou parou vpred

Slovenská značka ponúka širokú paletu doplnkov a jedným z najnovších v ponuke sú aj tretry. Čo prináša model určený do terénu so zameraním na technickejšie jazdenie?

Ako každý biker som aj ja od svojich začiatkov na bicykli prešiel rôznou obuvou. Každý začínal v teniskách na obyčajných pedáloch, no po čase jazdenia s partiou sa u niektorých začali objavovať cyklistické tretry. Tí si ich nevedeli vynachváliť, aké je v nich jazdenie efektívnejšie a ako cítia väčšie spojenie s bicyklom. Keď som neskôr začal jazdiť bikeparky a technickejšie traily, som na istý čas presedlal na flat pedále a obuv určenú na držanie na pinoch. Dnes, keď už jazdím prírodnejšie traily, ku ktorým si väčšinou treba pošliapať, som sa znova vrátil k SPD. Tento článok však nebude o tých nekonečných debatách, ktoré pedále sú lepšie, o tom možno inokedy (alebo radšej nie ). Tentokrát sa pozrieme na konkrétne MTB tretry od známej domácej značky Kellys.


Materiály a použité technológie

Materiály zvršku tretry sú pocitovo dostatočne odolné, na ich trvácnosť by však bol, samozrejme, potrebný dlhší test. Po stranách a v prednej časti majú perforáciu, ktorá zabezpečuje dýchanie nohy a odparovanie vlhkosti. Nemal som teda pocit, že sa mi v nich nohy veľmi potia, alebo žeby mi v nich bolo horúco. Hladký a tuhý materiál umožňuje výbornú údržbu, tretru stačí opláchnuť a po blate ani stopy.

Upínanie je riešené systémom ATOP,
Hneď po prvom nasadnutí na bicykel som si všimol, že moja sedlovka bola akoby trochu nižšie.
čo je vlastne obdoba známeho BOA systému - doťahuje sa teda lanko kolieskom naboku topánky. Jediný rozdiel je v tom, že sa neuvoľňuje povytiahnutím kolieska, ale pootočením do opačnej strany, na čo aj výrobca upozorňuje. Zdalo by sa, že tenké lanko môže tlačiť na jazyk a teda aj nohu, ale vďaka pevnejšiemu materiálu jazyka to tak nie je a utiahnutie je vcelku rovnomerné. Na prednej časti sa ešte zaťahuje aj na suchý zips a tak je oblasť prstov dostatočne stabilná. Špičku majú vystuženú pre prípadné nárazy do kameňov či koreňov, čo určite v teréne neuškodí. Vo vnútri tretry je na pätovej časti použitý drsnejší protišmykový materiál trochu pripomínajúci brúsny papier. V každom prípade funguje dobre a nemal som pocit, žeby mi päta pri pohybe vybiehala von.


Beaty na nohách v rôznych podmienkach

Kellys Beat sú tretry určené na MTB, čomu zodpovedá ich tuhšia konštrukcia. Po viacerých predošlých tretrách, ktoré boli trochu komfortnejšie, som si teraz znova pripomenul pocit tuhej „závodnejšej" tretry. Ich tuhosť mi však nijako neprekážala, a ako píše aj výrobca, skutočne poskytuje dobrú oporu pri zábere či státí na pedáloch v teréne. Vlastne som si uvedomil, že „klietka“ na mojich trailových SPD pedáloch v takejto tuhej tretre ani nemá veľký zmysel. Takže tým by som vedel ušetriť pár gramov výmenou za klasické pedále. Pritom však poskytujú dobrú mieru pohodlia.

Beat-y sú z môjho pohľadu univerzálne MTB tretry s dobrým a premysleným spracovaním a príjemne tuhým pocitom pri jazde.
Pri takýchto tretrách býva niekedy problém chôdza. No keď som potreboval čosi prejsť či vytlačiť, v Kellys Beat to nebol žiadny problém. Samozrejme, nečakal som pohodlie turistickej topánky či tenisky, ale ich pogumovaná podrážka s výstupkami si poradí aj s chôdzou. Na podrážke sa dajú nájsť aj závity na prípadnú inštaláciu kolíkov, ktoré by mohli trakciu hlavne v teréne ešte viac zlepšiť. Tie si však treba dokúpiť. Hneď po prvom nasadnutí na bicykel som si všimol, že je moja sedlovka akoby trochu nižšie. Je to spôsobené hrubšou podrážkou, ako mám na svojej predošlej tretre, a teda som celkovo posedom (či postojom na pedáloch) málinko vyššie. Pri teplotách pod 10 stupňov už začína byť aj so stredne hrubou ponožkou v Beat-och trochu chladnejšie, preto sa na takéto obdobie treba poobzerať po návleku alebo po zateplených tretrách.


Čísielka a zhodnotenie

Hmotnosť 773 g s kuframi pri veľkosti 42 – ak odrátam hmotnosť kufrov s plechovým protikusom 100 g, tak sa hmotnosť oboch tretier ustáli na hodnote 673 g. Samozrejme, dajú sa nájsť aj ľahšie, ale celkovo je to na danú cenovku približne 129 € primeraná hodnota. Beat-y sú z môjho pohľadu univerzálne letné MTB tretry s dobrým a premysleným spracovaním a príjemne tuhým pocitom pri jazde.


Plusy

  • kvalitné spracovanie, použité materiály
  • dobrá opora pri jazde

Mínusy

  • nezistené


Cena a dostupnosť

Tretry sú dostupné aj na našom MTBIKER shope a ich cena je 129 €.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.

Zdroj fotografií: archív autora článku
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
warzone 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: VAUDE TVL Sykkel tretry – pohodlie a trvácnosť
Značku VAUDE som vždy registroval skôr ako výrobcu outdoorového oblečenia a vybavenia. Keď som si mal preto vybrať na test tretry z ich ponuky, veľmi neisto som otváral ich webovú stránku...
Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu
Dobrý pomer vlastností zo sveta cestnej aj horskej cyklistiky, spojených s pohodlím a výkonom. To vôbec neznie zle. Ako sa jazdí v tretrách Kuro Tech a kde majú limity?
Test: Shimano GE500 – je nové automaticky aj dobré?
Shimano predstavilo nedávno nový modelový rad topánok pre gravity disciplíny. Aké sú medzi nimi rozdiely a ako dopadne tretra pri solídnom teste v teréne?
keyboard_arrow_up