Test: Craft ADV SubZ Lumen – nohavice na poriadnu zimu

Test: Craft ADV SubZ Lumen – nohavice na poriadnu zimu

Keď sa povie Švédsko, každému napadne zima a chlad. Ako obstáli dlhé cyklistické nohavice určené na pravú zimu v našom teste?

V posledných rokoch sú u nás zimy miernejšie a tak môžeme bicyklovať aj počas zimných mesiacov. Najväčším nepriateľom je v tomto prípade nižšia teplota a zvýšená vlhkosť. Dnešná doba ponúka mnoho produktov so špeciálnymi membránami a látkami, ktoré týmto poveternostným vplyvom odolávajú. Ako teda fungovali tieto dlhé nohavice od švédskej značky Craft, sa dozviete v teste nižšie.Materiál


Hlavná časť nohavíc sa skladá z 87 % recyklovaného polyestru a 13 % tvorí elastan.
Počas celej jazdy som vôbec necítil chlad na nohách, ale ani som sa v nohaviciach „nevaril".
Aj v tomto prípade sa do produktu dostala ekologickejšia výroba v rámci recyklácie polyestru. Zateplené panely tvorí v celom rozsahu polyester s česaným vnútrom a traky sú pre lepšie odvetranie vyrobené zo zmesi polyestru a elastanu. Celok dopĺňa vložka Infinity C2. Nohavice sú určené na intenzívne jazdy v chladných zimných podmienkach. Samozrejmosťou sú reflexné prvky.Použitie


Nohavice som testoval na prelome októbra a novembra, keď nás na severe Slovenska prekvapili vyššie denné teploty. Ranná cesta do práce v 6 stupňoch, s vodou na ceste a padajúcou hmlou bola dobrým testom. Vtedy som otestoval tepelný komfort a odolnosť voči prskajúcej vode. Počas celej jazdy som vôbec necítil chlad na nohách, ale ani som sa v nohaviciach „nevaril". Voči vode odolávali výborne, pretože žiadna vlhkosť neprešla až na telo.

Cestu naspäť som absolvoval v 15 stupňoch a pravdupovediac, som sa obával, že sa v nohaviciach uvarím. Práve v tomto smere ma veľmi milo prekvapili, pretože prebytočnú vlhkosť a teplo odvádzali od tela a nebolo mi v nich horúco. Na ďalší deň teploty klesli, preto som si ich znovu vzal na výjazd. Tentoraz som ich preveril na MTB, aby som si dokázal vytvoriť lepší obraz. No aj vtedy som to cítil rovnako, ba dokonca si vložka Infinity C2 lepšie rozumela so sedlom Selle San Marco.Samozrejme test by sme nemohli takto ukončiť a počkal som na chladnejšie počasie. Predposledný novembrový víkend priniesol so sebou poriadne ochladenie aj so snehom. Toho bolo síce málo, ale celodenný mráz bol dobrou skúškou. Nohavice splnili moje očákavania a pri teplote -3 stupne bolo postarané o moje pohodlie. Nohy som mal po celý čas v teple a tak som si mohol užívať výjazd v prvom snehu. Aj po dlhšom stúpaní sa na tele nedržala vlhkosť, vďaka čomu som v následnom zjazde nepociťoval nepríjemný chlad na nohách. V tomto prípade môže nastať negatívum jedine pri nevhodnej obuvi alebo v spoji s ponožkami.Výber vhodnej veľkosti


Po viacerých praniach stále držia svoj tvar, nič sa neodliepa a nepovolili ani švy.
Táto téma je vždy subjektívna, pretože pri rovnakej výške a hmotnosti môžu byť určité časti tela rozdielne, a odporúčanie nemusí vždy platiť. Ak si nie som úplne istý správnou veľkosťou, objednám si radšej menšiu aj väčšiu. Nesprávnu potom vrátim a už môžem smelo používať iba tú správnu. V mojom prípade som pri výške 173 centimetrov a hmotnosti 74 kilogramov zvolil veľkosť M. Tá mi sadla ako uliata a cítim sa komfortne.

Obvod bokov mám 91 centimetrov a vnútornú dĺžku nohy 79 centimetrov. Nohavice mi sedia po celej dĺžke nohy a majú mierne priliehavý strih. Výhodou sú rozopínateľné spodné časti a viem si ich pri obliekaní lepšie napasovať. Veľkosť som zvolil podľa predošlých zimných nohavíc tiež vo veľkosti M. Podľa tabuliek spadám do veľkosti S, preto je lepšie si produkt vyskúšať alebo si objednať dva kusy, ako som spomínal vyššie.Starostlivosť a celkový dojem


Na jar som mal možnosť otestovať set spodnej vrstvy oblečenia od tejto švédskej značky. Ten mi slúži dodnes a ani po mnohých praniach nebadám známky poškodenia. Inak tomu nie je ani pri týchto nohaviciach. Po viacerých praniach stále držia svoj tvar, nič sa neodliepa, ani nepovolili švy. Všetko cyklistické oblečenie periem vždy zvlášť na jemnom programe a nižšej teplote. Viac informácií nájdete vždy na štítku od výrobcu. Sám som zvedavý, ako sa časom a rastúcim počtom praní zachovajú izolačné vlastnosti tohto produktu.Zhrnutie


Tieto nohavice ma milo prekvapili a značka Craft vyrába naozaj kvalitné kúsky. Za celé obdobie môjho testovania som na nich nenašiel žiadne negatíva. Akurát možno čierna farba nie je najvhodnejšia na zimné obdobie, no v tomto prípade to pokrýva množstvo reflexných prvkov. Preto majú nohavice aj názov LUMEN, ktorý odkazuje na reflexné prvky hlavne na bokoch nohavíc. Na fotografiách nižšie môžete vidieť, ako fungujú v tmavom prostredí pri osvetlení. Fotografie som zhotovil iba pri klasickom svetle, bez použitia blesku.

Teplotný komfort bol stále dobrý aj počas menej intenzívnej jazdy a teším sa na ich test počas väčších mrazov v zime. Látka a samotné spracovanie je na úrovni, nikde netrčia nitky, ani sa nič nepoškodilo počas prania a nosenia. Má mierne užší strih, ktorý dodá dobrú oporu svalom, ale zároveň zbytočne netlačí a nesťahuje. Pri jazde ma prekvapil komfort vložky Infinity C2, ktorá ma vôbec netlačila a fungovala dokonale.Alternatívy


Cena nohavíc Craft ADV SubZ Lumen je 150 €. Dostupnejšou alternatívou môžu byť aj nohavice Craft CORE SubZ za 110 €, ktoré sú v ponuke aj v dámskej verzii. Celú ponuku nohavíc od značky Craft nájdeš u nás v MTBIKER shope.V prípade otázok alebo iných zaujímavosti ma môžete pokojne kontaktovať. Ak máte skúsenosti s týmito nohavicami aj vy, rád si ich prečítam v komentároch pod článkom.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
filipskalican 
Páči sa ti tento článok? thumb_up24thumb_down comments 21 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Skúsenosti s výbavou Assos – systém obliekania pre náročných

Skúsenosti s výbavou Assos – systém obliekania pre náročných

Počas zimy a prechodného obdobia sa ukážu najlepšie schopnosti materiálov. Švajčiarska prémiová značka si všetko vyrába sama a o to viac som bol zvedavý, aká bude realita použitia.
Test: Zateplené krátke nohavice s vreckami – moje splnené prianie

Test: Zateplené krátke nohavice s vreckami – moje splnené prianie

Značka Castelli mi v rámci kolekcie Unlimited opäť splnila jedno želanie. A myslím, že táto časť výbavy môže byť to najuniverzálnejšie riešenie pre rôzne podmienky aj vo vašom šatníku. Prečo?
Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Nebudem vám klamať, aj mne sa už niekedy zdá testovanie piateho setu gravel oblečenia za rok trochu prehnané. Veď toľko tých rozdielov medzi výrobcami predsa nemôže byť.
keyboard_arrow_up