Zdroj: Profimedia

Ženské preteky Paris-Roubaix napísali svoju iba štvrtú kapitolu, no už teraz sú to jedny z najprestížnejších pretekov cyklistického kalendára.

Na rozdiel od iných klasík sa cyklistky dostanú na trať Pekla severu o deň skôr ako muži a tak sú všetky oči na nich. Rovnako ako neskôr medzi mužmi sa z víťazstva tešil dúhový dres. Prvýkrát v kariére ovládla tieto preteky Lotte Kopecká.

Tento rok čakalo na cyklistky 148,5 kilometra (o 3 viac ako pred rokom) s 29,2 kilometrami dlažobných kociek, rozdelených do 17 sektorov. Boli sme zvedaví na vystúpenie tímu SD-Worx, ktorý túto sezónu zatiaľ nie je taký dominantný, ako sme zvyknutí z minulých rokov. Na Paris-Roubaix vstupovali s horkou príchuťou po nevydarenom monumente Okolo Flámska, s nevídane malým počtom domestičiek a s vedomím, že od budúcej sezóny za nich nebude pretekať Demi Volleringová.


Lidl-Trek ako najväčší vyzývateľ

Americký tím sa doposiaľ ukazuje ako najväčšia hrozba pre SD-Worx. Inak tomu nebolo ani na spomínanom monumente Okolo Flámska, na ktorom tento rok panovali brutálne podmienky. Ako býva zvykom, rozhodovalo sa na stúpaní Koppenberg, na ktorom musela Kopecká nečakane zísť z bicykla a bežať. To dokonale využili pretekárky Lidl-Trek, ktoré mali na stupni víťazov až dve cyklistky (Elisa Longová Borghiniová vyhrala, Shirin van Anrooijová skončila tretia).


Kopecká vracia úder

Po daždi na Okolo Flámska však doslova vyšlo slnko na Paris-Roubaix. Na cyklistky čakalo takmer letných 23 stupňov a preteky znepríjemňoval len silný vietor, ktorý však aspoň vysušil kocky po daždivých dňoch pred pretekmi.

Ak sa pozrieme vo všeobecnosti na triumfy belgickej hviezdy, vždy sa rozprávame o silnom tímovom výkone. Tento rok však mohla s majsterkou sveta držať krok nanajvýš Lorena Wiebesová, ktorá sa však špecializuje na šprintérske etapy. Kopecká sa tak musela vysporiadať s tlakom sama a všetci boli zvedaví, či zopakuje svoj individuálny výkon z majstrovstiev sveta.


A bolo sa na čo pozerať! Kopecká prekvitala zdravou aktivitou. Bola pri všetkom, čo sa dialo. Neboli to bezhlavé útoky, ktoré by boli odsúdené na neúspech. Belgičanka ukázala nielen svoju silu, ale aj pretekársku „hlavu“. Značnú selekciu sa jej podarilo spraviť 50 kilometrov do cieľa, kde odtrhla aj svoju tímovú kolegyňu Wiebesovú. Dala tým značne najavo, že si v týchto pretekoch verí.


Smerom do cieľa udávali tempo práve Kopecká a Ellen van Dijková z Lidl-Treku, ktorá pracovala pre svoju tímovú kolegyňu Elisu Balsamovú... No možno sa americký tím znova prepočítal.

Fatálna chyba?

Jediný tím s dvoma jazdkyňami v prvej skupine bol teda Lidl-Trek. Na sektore s kockami Carrefour de l´Arbre znova zapla motory van Dijková, no jediná pretekárka, ktorú sa jej podarilo „odpárať“, bola práve Balsamová. V plnom nasadení s hlavou dole si to pravdepodobne ani nevšimla. Neskôr síce zvoľnila, aby sa do prvej skupiny vrátila spolu s Georgiovou (DSM) 11 kilometrov pred cieľom, no návrat ju pravdepodobne stál veľa síl.


Špurt 6-člennej skupiny na velodróme

Až doteraz Kopeckej chýbalo túto sezónu špurtérske víťazstvo. S Marianne Vosovou prehrala na Omloop Het Nieuwsblad a s Balsamovou na Trofeo Alfredo Binda. Takže keď tieto tri pretekárky došli spolu na velodróm, s „nešpecialistkami“ na špurt Kraakovou, Georgiovou a van Dijkovou museli Vosová a Balsamová cítiť svoju šancu. Bola to však Kopecká, ktorá dala zabudnúť na „zlyhanie“ z minulého týždňa a tešila sa z dominantného víťazstva. Druhá skončila Balsamová, Vosovú prekvapivo prešpurtovala Georgiová.


Pri Kopeckej sme zvyknutí na pokojnú tvár, no tentoraz nám konečne ukázala emócie.


Vyplýva to možno aj z toho, že tento rok sa stavia na štart ako „jedna z favoritiek“, nie ako „takmer jediná favoritka“. Nás, nadšencov ženskej cyklistiky, to môže len tešiť a nechajme sa prekvapiť, čo prinesú ďalšie preteky.
Zdroj fotografií: Instagram, Profimedia

[Foto na úvode: Profimedia]

report_problem Našiel si v texte chybu?
barcasuch 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Príbeh o tom, ako sa obrovské očakávania dokážu zvrtnúť v solídny prepadák

Príbeh o tom, ako sa obrovské očakávania dokážu zvrtnúť v solídny prepadák

Jarná časť World Tour sezóny sa pomaly chýli ku koncu a blížia sa Grand Tours. Je načase bilancovať – hoci asi nie tak, ako by sme chceli…
Strade Bianche Donne - všetci proti SD Worx

Strade Bianche Donne - všetci proti SD Worx

Toskánske biele gravelové úseky si za svoju relatívne krátku históriu získali obrovskú popularitu. Na štart 10. ročníka Strade Bianche Donne sa postavili všetky najväčšie esá ženského pelotónu.
Reportáž: Race through Slovakia 2024 – ultra preteky, ktoré vám ukážu krásy Slovenska

Reportáž: Race through Slovakia 2024 – ultra preteky, ktoré vám ukážu krásy Slovenska

Náročná Veľká Javorina v teple, čarovné Beskydy, dychberúce Pieniny a gravelové zjazdy v Levočských vrchoch. To je malá ukážka toho, čo čakalo 84 sólo cyklistov a cyklistky a 17 dvojíc na tohtoročnom Race through Slovakia.
keyboard_arrow_up