Tip na výlet: Nedeľný okruh do Lednického parku

Tip na výlet: Nedeľný okruh do Lednického parku

Po dvoch upršaných víkendoch sa počasie našťastie trochu umúdrilo a s príchodom nedele začína ubúdať oblačnosť a zrážky. Konečne sa dá vytiahnuť bicykel a vyraziť niekam na výlet po okolí.

Parametre trasy

  • Dĺžka okruhu: cca 37 km
  • Prevýšenie: 327 m
  • Čistý čas jazdy: 2-3 hodiny
  • Náročnosť: jednoduchá


Počasie nepraje


Na jazdu v lese je síce mokro, no posledná možnosť poriadne prevetrať testovacie duo Kellys GibonDesire (oba odkazy smerujú na redakčné testy) zláka aj moju priateľku, s ktorou dohadujeme rekreačnejšie zameraný okruh po okolí. Keďže ani jednému z nás sa nechce bahniť, volíme kompromis a vyrážame po menej frekventovaných trasách smerom do parku v Lednických Rovniach, známych svojou bohatou sklárskou históriou.

Záznam trasy spúšťame na rodnej hrude v Beluši, odkiaľ pokračujeme popri miestnymi obľúbenej trase lemujúcej Vážsky kanál až po železničný most ponad rieku Váh, strčený medzi závod Continental a obec Streženice. Cesta úzkym koridorom hrkotajúceho mosta je zážitok sama o sebe, no pokiaľ zrovna vychytáte prechádzajúci vlak z českej strany, tak máte o zábavu postarané dvojnásobne .

Z mosta schádzame ľavotočitými schodmi na úzky vyasfaltovaný chodníček a po návoze pokračujeme niekoľko stoviek metrov až k miestnej pálenici. Tu sa napájame na hlavnú cestu v snahe ušetriť nielen watty, ale aj biky pred blatovými zábalmi a dupeme si to okolo neslávneho Podstránskeho smetiska do obce Lednické Rovne. Mohutné 2,8-palcové gumy hučia ako namosúrení sršni a dvaja postarší cestní cyklisti, ktorým sa strčím do háku, nás častujú zmätenými pohľadmi. Machersky a s predstieranou ľahkosťou im hodnú chvíľu potiahnem špicu a už sa nachádzame na kruhovom objazde, kde „použijeme výjazd číslo tri“ smerom na Pruské.Z parku rovno do „zoo“


Skontrolujem ešte prítomnosť priateľky za chrbtom a za kostolom odbočujeme vľavo do zastrčenej uličky okolo miestnej pošty, kde sa už dostávame k vstupnej bráne historického parku, kde vzhľadom na počasie a dennú dobu je ľudoprázdno. Absencia akéhokoľvek dláždenia a asfaltovania chodníkov v parku je úplne dokonalá a pluskové plášte Gibona na osliznutých koreňoch storočných stromov držia ako prikované.

Musím sa krotiť, aby som sa tu nebláznil ako malé decko a bral ohľad na to, že sme tu v prvom rade na to, aby sme sa kochali a nasávali parkovú pohodu. Naša prvá zastávka vedie k mauzóleu, ktoré navrhol koncom 19. storočia Alexander Graf pre zakladateľa sklárni Jozefa Schreibera. Okrem ruín starého kostola je to najvýraznejšia budova v celom parku.Po krátkej fotopauze pokračujeme okružnou jazdou smerom na juh popod portál k novovybudovanému areálu strediska HuntyFish, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti parku na brehu Váhu. Toto miesto je ideálne na oddych a načerpanie nových síl, nakoľko sa tu okrem posedenia v bufete a reštaurácii môžete aj počlnkovať po rybníku, pohrať sa s divokými kozami a ovcami alebo si nahodiť udicu na pstruha. Ak by ste brali so sebou aj svoje ratolesti, tak sa tu nachádza aj „minizoo“ s oborami, ktoré sú plné danielov a muflónov.

Zo zoo do krypty


Vysedáva sa nám maximálne príjemne, no na programe máme ešte návštevu jednej pamätihodnosti – a to chátrajúcej krypty v blízkosti kostola Sv. Trojice na hranici obcí Horovce a Dulov. Opäť sa napájame na hlavnú cestu a po približne piatich kilometroch za obcou Horovce sa odkláňame vpravo hore. Na prvý pokus sa triafame k samotnému kostolu, kde dostávame miesto „výplachu žalúdka“ super inštrukcie a výklad od miestneho, veľmi milého farára o plánovanej rekonštrukcii posledného miesta odpočinku mníchov zo susedného kláštora. Schádzame teda o vrstevnicu nižšie cez bujný porast k vchodu do krypty a prekračujeme prah pootvorených dverí. Mierne strašidelnú atmosféru umocňuje prítomnosť rakiev vo vnútri, no svedomie máme čisté, a tak robíme ešte zopár fotiek a pokračujeme rýchlo ďalej .Trasu si trochu predlžujeme „skratkou“ cez Savčinu a Podvažie, aby sme sa vyhli čo najviac civilizácii a postupne sa blížime k Ilave, kde prechádzame popod väznicu a napájame sa naspäť na cestu, ktorá lemuje Vážsky kanál. Čaká nás posledných 9 kilometrov po rovnej ceste, kde sa strieda prašný povrch s asfaltom. Ranná hmla je už definitívne minulosťou a štrbavé slnko v kombinácii s vetrom v chrbtoch nám uľahčuje cestu k zaslúženému nedeľnému obedu.

Misia splnená


Napriek tomu, že dnes sme neatakovali žiadne výškové ani vzdialenostné rekordy, nepresvišťali žiadne parádne single, ani nevydupali na miesta s efektnými výhľadmi, hodnotíme dnešnú trasu maximálne pozitívne. Hlavy máme príjemne vyvetrané, rozhýbali sme sa po upršanom týždni a videli sme kus histórie zo svojho okolia, na ktorú sa bohužiaľ často zabúda.Ak by ste aj vy chceli vydať po našich stopách, presný záznam z trasy môžete nájsť na Strave alebo vo výjazdoch.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up20thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: SPAnilá jazda českými pahorkami

Tip na výlet: SPAnilá jazda českými pahorkami

Na konci meteorologického leta sa mi naskytla jedinečná príležitosť navštíviť jedno pomerne vzdialené kúpeľné mesto u našich českých susedov.
Tip na výlet: Čaro Dolní Moravy

Tip na výlet: Čaro Dolní Moravy

Trail park Dolní Morava je jednoznačne top miesto pre všetkých bikerov, ale tiež pre bikerky či rodiny s malými bikermi.
Tip na výlet: Lapszanka alebo za výhľadom na Tatry z poľskej strany

Tip na výlet: Lapszanka alebo za výhľadom na Tatry z poľskej strany

Dlhšie sem nepribudol odo mňa tip na výlet, tak je čas to napraviť. V tomto článku sa rozpíšem o jednom zaujímavom a menej známom mieste, z ktorého je krásny výhľad na Tatry z trochu inej strany, z akej ho poznáme – z tej poľskej.
keyboard_arrow_up