Marian61 Operujes tu pojmom "zakaz utocit/pouzit zbrane na uzemie Ruska". Rad by som to rozobral. Pre Rusov je Krym od 2014 uzemie Ruska. Je tak podla ich ustavy, a rovnako aj podla ich vojenskej doktriny, ktorou sa riadi armada, rovnako je to v hlave kazdeho Rusa, co schvaluje tuto vojnu (k tomu terminu sa vratim neskor). Z ich pohladu nie je ziadny rozdiel, ci je utok vedeny na Odesu, Kursk, Irkutsk, ci Novosibirsk. Mozem Ta ubezpecit, ze americke, francuzke aj britske zbrane dlheho doletu uz na ruskom uzemi (z ich pohladu) zabili tisice Rusov, vratane vysokych velitelov, znicili mnozstvo techniky, ponorky, lode, ci ine strategicke objeky. To "uzemie Ruska" je len mentalna bariera, ktora v Ruskom ponimani uz bola davno prekrocena, len oni ju radi pouzivaju, lebo vedia, ze je v nasich hlavach. A to je to, co Rusom ide. Propaganda. Vedia, co je ruske v zapadnych spravach a preto hraju tuto hru. Zapadny politici nechcu mat v spravach, ze ich zbrane zabijaju "nevinnych Rusov" v obycajnych ruskych mesteckach. RUsi samotni navyse nemaju problem pouzivat iranske, ci severokorejske zbrane a nikto tu nehovori o ich priamom zapojeni do konfliktu, ci 3 svetovej.
Na to ako trvas na niektorych slovickach, mas velmi malu informovanost o tom, co je NATO a ako funguje. NATO samotne ziadnemu statu nerozkazuje a v podstate ziadnu bojovu techniku nevlastni. Jedine su lietadla vcasneho varovnia. Inak vzdy ide o misie, kde to zacina zvrchovanym rozhodnutim konkretneho clenskeho statou NATO, ktory je majitelom danej techniky. NATO nema ziadne pravomoci mimo misii, ktore su schvalene clenskymi statmi, pricom kazdy stat sa rozhoduje sam za seba. Kazdy kus techniky, co bol dodany zo Slovenska, presiel rozhodnutim nasej vlady alebo parlamentu. Ak NATO nejakou technikou na misii disponuje, ide znovu o nieco, co bolo odsuhlasene na specificku misiu specifickym statom a je to viazane na presne definovane ucely a je tam s pridelenymi vojakmi. Taka technika sa nikam nedodava, ale po splneni misie sa vrati spat. Ak nas parlament odsuhlasi, ze nasi delostrelci sa zucasnia misie NATO v Estonsku, nehrozi, ze by ich velenie NATO nutilo zasiahnut, ak by medzicasom vypukol konflikt vo vedlajsom Lotysku, bez dodatocneho suhlasu nasho parlamentu. NATO je hodne byrokraticka struktura. Stoltenberg takymito vyjadreniami dava len odporucania, ktore si kazdy clensky stat spracuje po svojom. V pripade ako su dodavky zbrani pre UA, NATO moze akurat tak robit sprostredkovatela.
Co sa tyka toho slovickarenia roznych pojmov "vojna", ci vojnovy konflikt, ziadny stat sa nehra so slovnikom a nekonzultuje v narodnom jazykovom ustave. Tieto veci su definovane vo vojenskej doktrine, ktorou sa armada riadi. Tu je nasa doktrina, nech sa paci.
https://www.mod.gov.sk/data/files/831.pdf Podla nej je na Ukrajine jednoznacne najhorsi stav, oznacovany ako absolutna vojna. Samozrejme, mozes si to nazyvat ako chces. Dovolim si zacitovat:
Pojem „vojna“ sa pouţíva často a nepresne a aj preto sa stal nie veľmi uzitočným výrazom. Mier, ale ani vojna neexistujú vo svojich extrémnych podobách. Ideálny mier je utópiou a absolútna vojna je teoretická konštrukcia s neobmedzeným násilím. Tieto pojmy patria skôr na obidva
konce spektra konfliktu, ktoré vyjadrujú veľkú rozmanitosť vyvíjajúcich sa podmienok, existujúcich medzi štátmi. Pojem „vojna“ má zloţitý právny status vo vzťahu k medzinárodnému právu upravujúcemu okolnosti, v ktorých môţu štáty pouţiť ozbrojené sily (tradične zauzívaný výraz jus ad bellum) a spôsob, akým sa ozbrojené sily skutočne pouţívajú (jus in bello, alebo častejšie pouţívaný termín vojnové právo).
Tradičné definície vojny sa sústreďovali na ozbrojený konflikt medzi štátmi, v ktorom zvyčajne jedna alebo obidve strany bojujú o národné preţitie. Takýto konflikt má blízko k pojmu „absolútna vojna“, t. j. stavu, ktorý vyzaduje mobilizáciu všetkých národných zdrojov.
Neviem, co z toho vyvodis Ty, ale v mojom ponimani je konflikt na Ukrajine velmi blizko absolutnej vojne z oboch stran, kedze Ukrajincom ide o prezitie narodu a Rusi mobilizuju v podstate vsetky narodne zdroje.