Tip na výlet: Súľov – keď netreba ani veľké kopce

Táto lokalita síce neponúka dlhé stúpania, no po návrate z výjazdu ma vždy bolia nohy viac, ako by som čakal podľa údajov na "papieri". A hlavne je sa na čo pozerať...

Keď som si pozeral videá a články za tento rok, jedna vec mi chýbala. Nemáme tu takmer nič zo Súľova. Tradičný a populárny maratón, z ktorého sme vám prinášali reportáže minulé sezóny, skončil a zrejme môžem za viacerých povedať, že to bola vážne škoda. Osobne som ho považoval za top akciu u nás a nielen z dôvodu, že je to moje domáce prostredie. No a rovnako sú odtiaľ už legendárne zážitky a samozrejme fotky...Lokalita na jazdenie je to ale stále výborná, a preto ma napadlo spraviť odtiaľto ďalší z tipov na výlet. Navyše Súľov sa svojím profilom výborne hodí aj na zimné jazdenie, ale viac už vo videu nižšie. Len doplním, že odkaz na GPX nájdete v závere.Čo dotvára okolie, sú hlavne špecifické skalné útvary tvorené zlepencom a veľmi často so zaujímavými tvarmi, hlavne keď máte fantáziu . Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly je najznámejšou oblasťou Súľovských vrchov. Práve na ňu sa dívate zo známej zrakovej pyramídy a je výborná na turistiku, pričom tu vedie aj náučný chodník. No a rovnako si prídu na svoje lezci, pretože sa radí medzi najväčšiu lezeckú oblasť u nás. Ak teda máte záľubu aj v tomto športe, zabavíte sa poriadne.

Trasa, ktorá je predstavená vo videu, je len ochutnávka možností, ktoré tu človek nájde. Ako uvádzam v nadpise, veľké kopce tu nenájdete. Lenže to vôbec nevadí a opäť sa vrátim k maratónu. Ten sa v posledných rokoch konal vždy po tom, ako som sa vrátil z Dolomitov a podujatia HERO. Takže pekná priama konfrontácia a rozhodne Súľov v náročnosti nezaostával – pre mňa skôr naopak.Profil hore/dole s množstvom kratších ale strmých stúpaní je u mňa záruka dobrého „nákupu“ a platí to stále. Dať si v Súľove 1 000 výškových nie je na „papieri“ nič strašné, ale večer nohy vždy cítim, akoby ich bolo oveľa viac. Možno máte podobnú skúsenosť...Osobne veľmi rád kombinujem jazdenie v Súľove aj s návštevou Rajeckých Teplíc, kade sa vraciam domov – tu odporúčam zastaviť sa na kávičku a koláč v cukrárni, prípadne zmrzlinu, ak teda nepôjdete v zime .

Naposledy som tade šiel vlastne na gravel biku a napr. vo videu spomínané sedlo Patúch je na ňom úplne v pohode prejazdné, pričom do Súľova som šiel klasicky po ceste. Tento okruh aj s fotkami nájdete tu.No a určite odporúčam pozrieť sa s bikom na Lietavský hrad, ktorý tvorí záverečné kulisy videa.Práve ten je zo sedla Patúch len kúsok a tiež tam nájdete pekné jazdenie a krásne výhľady na okolie Žiliny a Lúčanskú Malú Fatru. No a nechýbajú charakteristické skalné útvary, ktoré náhodne trčia z lesa a dotvárajú charakter krajiny, aký len tak ľahko nenájdete.Ako vravím, možností na jazdenie je v okolí Súľova skutočne veľa a na skok máte ešte aj spomínanú Lúčanskú Malú Fatru, kde teda nájdete aj poriadne kopce (ak by sa vám predsa len chýbali). Dúfam, že video vyššie poslúži ako prípadná inšpirácia a prídete vyskúšať na vlastnej koži.Ja som rád, že ani tento rok sme na Súľov nezabudli v našom obsahu, aj keď na poslednú chvíľu. Na druhej strane je to pekná rozlúčka s rokom 2019, čo mi pripomína, aby ste dobre oslávili . Vidíme sa v roku 2020...

GPX, záznam v aplikácii Strava
Zdroj fotografie: cyklomania.sk
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti toto video? thumb_up79thumb_down comments 14 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné videá

Video: Najrozšírenejšie nepravdy o ebikoch play_arrow

Video: Najrozšírenejšie nepravdy o ebikoch

Ani elektrické bicykle a ich používatelia nie sú dokonalí, ale na druhej strane im netreba ani krivdiť. Toto sú najčastejšie polopravdy, s ktorými sa ešte stále môžeme dnes stretnúť.
Prečo som v zime vymenil enduro za hardtail? play_arrow

Prečo som v zime vymenil enduro za hardtail?

Zimné obdobie je oproti letnej sezóne pre väčšinu bikerov nočná mora. Jazdenie, ktoré je spojené s hodinami údržby a čistenia bicykla, si určite už vyskúšal takmer každý.
Chata pri Zelenom plese - pod dohľadom najväčšej steny v Tatrách play_arrow

Chata pri Zelenom plese - pod dohľadom najväčšej steny v Tatrách

Poďte s nami na netradičný vianočný výjazd, kde o zimnú atmosféru nebude núdza a kde sa cyklistika spája s históriou horolezectva v Tatrách.
keyboard_arrow_up