Nosíte kompresné podkolienky? Ja áno.

Nosíte kompresné podkolienky? Ja áno.

Kompresné podkolienky sú veľmi obľúbené medzi športovcami, ktorým pomáhajú pri ich výkonoch či regenerácii. V súčasnosti je na trhu ponuka kompresného oblečenia, nevynímajúc podkolienky, naozaj široká, a teda je z čoho vyberať.

Nosenie podkolienok môže mať pre viacerých ľudí niekoľko príčin:

  • funkčnosť – lepšie prekrvovanie
  • zdravotné problémy – kŕčové žily
  • vzhľad – zaujímavé dizajny

V mojom prípade je to kombinácia zdravotných dôvodov (dedičné kŕčové žily) a taktiež ich funkčnosti. Každopádne niekto tieto kompresné podkolienky zatracuje a považuje za „nepovolený“ doping pri športových výkonoch. Určite pomáhajú oddialiť únavu, avšak nemyslím si, že by výrazne ovplyvňovali výkonnosť športovca, ktorý ich nosí. Pokiaľ človek dostatočne netrénuje, tak mu len oblečenie, či športová výživa nezabezpečia dobrý výsledok.

Kompresné podkolienky sú vhodné aj v prípade, ak máte sedavú prácu, prípadne opačne, stojíte celý čas na nohách, a teda môže dochádzať k nesprávnemu prekrvovaniu dolných končatín. Kompresné podkolienky teda možno rozdeliť na „zdravotné“ a „športové“, pričom sú dostupné jednotlivé úrovne kompresie v závislosti od konkrétneho zamerania.Zjednodušený princíp kompresie


Takže kompresia podporuje efektívnejšie okysličovanie svalov, vďaka lepšiemu prúdeniu krvi. Vďaka tomu, že sú svaly pred výkonom lepšie prekrvené, sa znižuje riziko zranenia. Následne môžu efektívnejšie pracovať počas výkonu, keďže sú lepšie okysličované.

Po výkone zasa zvýšený prietok krvi vo svaloch urýchľuje regeneráciu. Dá sa to prirovnať ku striedavej sprche – studená/teplá voda – ktorej cieľom je taktiež lepšie prekrvenie nôh a čo najskoršie vyplavenie kyseliny mliečnej zo svalov. Podkolienky taktiež pomáhajú znižovať svalové vibrácie, bolesť svalov a pri ich správnej konštrukcii stabilizujú šľachy a väzy.Výber podkolienok


Pri výbere určite odporúčam zvoliť správnu veľkosť a nespoliehať sa na to, že to sa „poddá“ a „povolí“. V mojom prípade som volil veľkosť XL (45-48), nakoľko nohu mám 46 a spadám do daného rozsahu. Podkolienky mi sedia, netlačia, nemám ani pocit, že by boli veľké a „nedržali“ by. Zároveň je určite dobré pozerať aj na použité materiály a úroveň kompresie.

Podkolienky Craft Body Control sú zložené z 87 % Polyamidu, 13% Elastanu a poskytujú postupnú kompresiu. To znamená, že maximálny stupeň kompresie je pri členkoch - 18 mmHg a táto kompresia sa smerom k srdcu znižuje po 10 mmHg. Väčšina podkolienok je tvarovaná špeciálne pre pravú a ľavú nohu, čo je prípad aj tohto modelu.Výhody a nevýhody


K výhodám určite patrí lepšia opora svalstva pri otrasoch, čo napomáha predchádzať zraneniam. Taktiež majú pozitívny vplyv na prekrvovanie dolných končatín. Na internete nájdeme niekoľko rôznych štúdií, kde je potvrdené, že majú pozitívny účinok na regeneráciu. Kompresné podkolienky sú taktiež vhodné do mierne chladnejšieho počasia, nakoľko predsa len je to ďalšia vrstva oblečenia, a teda zahrejú na jeseň, či na jar v prechodnom období.

Väčšina podkolienok je z kvalitných funkčných materiálov, a teda ich nosenie neprekáža ani v lete počas horúcich dní. Vďaka použitým materiálom a kanálikom sa noha “nevarí“ a pot je dostatočne odvádzaný na povrch. Osobne nosím podkolienky primárne na preteky, prípadne ak je vonku chladnejšie, alebo keď potrebujem rýchlejšie zregenerovať. Používam ich taktiež pri behu, ktorý zapájam do tréningu hlavne na jeseň/zimu.

Ďalšou výhodou, ktorú je dôležité spomenúť je, že v prípade horších podmienok na trati ste po dojazde do cieľa „čistejší“, nakoľko blato zostane na podkolienkach. Ich jedinou nevýhodou je podľa mňa „horšie“ obliekanie/vyzliekanie, ktoré je predsa o čosi náročnejšie, ako u bežných ponožiek. Postupne si ale každý nájde „správny“ spôsob a pôjde to ľahšie.Záverečné hodnotenie


Kompresné podkolienky by som odporúčal každému, kto to myslím so športom vážnejšie, hlavne kvôli regenerácii a predchádzaniu zraneniam. Osobne ich nosím už dlhšie – primárne ako som spomínal - preteky, beh, regenerácia – a zatiaľ mi veľmi vyhovujú. Je to určite vhodný doplnok do cyklovýbavy, ktorý je naviac užitočný.

S modelom Craft Body Control som spokojný, nebadám stratu ich vlastností ani po opakovaných praniach a neprejavili sa u nich žiadne nedostatky (poškodenie švov, či iné). Absolvoval som v nich niekoľko maratónov, takže otestované boli určite dostatočne a ani raz som nemal v nich pocit, že by tlačili, alebo mi inak prekážali.Najdôležitejším faktorom je, aby ste sa v podkolienkach cítili príjemne, neprekážali vám a „nepadali“ (zvolená nesprávna veľkosť/strata ich vlastností). Verím, že toto krátke predstavenie pomôže mnohým z vás, ktorí sa odhodlávajú na vyskúšanie kompresných podkolienok.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up22thumb_down comments 26 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nalini – charakteristické dizajny, talianske skúsenosti PR článok

Nalini – charakteristické dizajny, talianske skúsenosti

Talianska značka Nalini má za sebou takmer 50 rokov skúseností. Navrhuje cyklistické oblečenie nielen pre profesionálne tímy ako napríklad Astana, Total Direct Energie či Cofidis, ale ich výrobky radi nosia aj bežní ľudia a športovci všetkých kategórií.
Výbava aj pre outdoorové aktivity PR článok

Výbava aj pre outdoorové aktivity

Nezáleží či ste fanúšikom cyklistiky, skialpu, alebo klasickej turistiky. Tieto veci oceníte, hlavne ak máte radi kvalitné vybavenie, ktoré v sebe skrýva praktické prvky.
Spoločný šatník cyklistu a turistu - čo funguje a čo nie PR článok

Spoločný šatník cyklistu a turistu - čo funguje a čo nie

Ideálne je mať oblečenie, ktoré využijeme na viac športov, netreba mať doma preplnenú skriňu. Aké veci fungujú na bicykli a aj pri turistike a čo je lepšie kúpiť si zvlášť?
keyboard_arrow_up