Tip na výlet: Do objatia zimných hôr

Tip na výlet: Do objatia zimných hôr

Naše dnešné túlanie strávime na Liptove a vyberieme sa do Západných Tatier na Žiarsku chatu, kde ešte stále trvá pravá zima.

Ako je u mňa už zvykom, odkladám veci na potom a keď to zrazu príde, zostanem náramne prekvapený, prečo som ich neodložil ešte na neskôr. Tip na výlet je v pláne už v piatok a ja som sa nad ním nestihol ani poriadne zamyslieť. No nič, našťastie je pekne a u nás sa v podstate stačí „rozbehnúť“ ktorýmkoľvek smerom.

Smer Žiarska chata


Umyjem bicykel po včerajšej jazde, počkám kuriéra s novým objektívom, mrknem na displej. Jeden dielik na batérii síce chýba, ale na dnešnú trasu sú štyri zostávajúce s prehľadom. Pozdravím chlapcov v práci a v odlesku na ráme nechávam mesto za sebou. Pôjdem mrknúť na Žiarsku chatu, čo je moje obľúbené miesto. Teraz mimo sezóny a navyše v týždni tam bude kľud. Aby to nebolo len také hocijaké, trošku si trasu zakľukatím po kopčekoch a dedinkách.Začínam hneď na okraji mesta pri ceste na Háj alebo aj vojenský cintorín. Topole zatiaľ bez listov, tráva sa len snaží nadýchnuť čerstvou zelenou a cestička neustále stúpa. Na klasickom bicykli je to slušné stúpanie, ktoré sa však dá v pohode zvládnuť, na ebiku jazda skôr pripomína safari. Kropaje na chrbte? Ale kdeže. Stúpanie sa položí a spoza javorov lemujúcich vrchnú časť cesty začína vykúkať ešte stále biely vrchol Baranca. Postupne sa pridá Ráztoka, mohutný kopec na opačnej strane doliny a niekde v diaľke vykúka Kriváň.Zavri oči a foť


Vojenský cintorín s pamätníkom na druhú svetovú vojnu dnes vynechám a hodím sa vľavo smerom na Smrečany. Stromy sa definitívne rozostúpia a pred vami zostanú len polia a mohutné kopčiská Západných Tatier, vľavo Chočské vrchy a za chrbtom zas Nízke Tatry. Proste nádhera, čo vám budem písať. Po starej družstevnej asflatke frčím do Smrečian, ktoré len prekrižujem a už aj šliapem poza dedinku hore na kopec.

Prehupnem sa dolinkou za Veternú Porubu a potom už len akýmsi hrebienkom s perfektnými výhľadmi, koniec koncov ako na celej tejto trase, vhupnem do lesa k ústiu Žiarskej doliny. Tieto miesta sú perfektné. Môžete zavrieť oči, otočiť sa kam len chcete a začať fotiť. Každá fotka bude dobrá.V doline stále sneh


Na ceste je ešte stále sneh a po chatu je to od tohto miesta niečo málo cez 5 km. Z batérie sa porúča ďalší dielik, no tri sú na tento kúsok v pohode. Vyleziem z lesíka na miesta, kde od rána svieti slnko a kolesá sa začnú zabárať do kašovitého snehu. Ach jaj.

Zapnem režim boost a takým nejakým polodriftom šplhám hore, lietajúc z jednej strany cesty na druhú ako handra v práčke. Miniem tabuľku s druhým kilometrom, keď batéria ohlási nulu. Stačí mi jedna rozvitá veta na to, aby som spomenul všetky podstatnejšie nadávky a bezvládne sa opriem o riadítka.Už to dáko dobojujem. Strmšie stúpania tlačím a roviny vlastne tiež, lebo v tejto snehovej kaši sa nedá ísť. Pôvodne som sa sem vybral na čaj, ale ako pribúdajú výškové metre, nemyslím na nič iné iba na pivo. A kapustnicu. Možno hranolky. Alebo hranolky so syrom. Krok sun krok, preleziem tretíkrát ponad Smrečianku a chata je na dohľad.

Ešte očkom čeknem obrovskú pláň Príslopu, aby ma nevymietla lavína tesne pred chatou, a som hore. Úžasné miesto, nádherný pokoj. Elektrického kamaráta vlastne iba pustím z ruky, padne do snehu vedľa cesty a viac sa oň nestarám. Tu sa predsa nekradne. Potom ešte nenájdem peňaženku v batohu a tento dnešný očistec by aj mohol uzrieť konca .Pár čísel a odporúčaní na záver


Ak sa sem vyberiete hneď, odporúčam ísť skoro ráno, kým je sneh ešte zamrznutý a tvrdý. Ak počkáte, kým do hôr zavíta jar a cesta sa roztopí, potom rozhodne odporúčam ísť v týždni. Cesta po Žiarsku chatu je cez víkendy a letné prázdniny plná všetkého, čo má nohy alebo kolieska. Nie som ja dáky vychýrený merač, ale celá táto trasa hore aj dole (dole potom už rovno po ceste cez Žiar a Smrečany) meria okolo 37 km a podľa mobilnej aplikácie nastúpate cca 920 metrov.

Online mapu a GPX nájdete v sekcii Výjazdy na tomto odkaze.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Majo3xIII (Marian illeš)
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Gravelom vo vojenskom obvode Záhorie

Tip na výlet: Gravelom vo vojenskom obvode Záhorie

Lákal by vás legálny výlet do zvyčajne uzatvoreného vojenského priestoru, ktorý je plný zachovalých ciest s unikátnou prírodou? Vitajte vo Vojenskom Obvode Záhorie!
Tip na výlet: Spišská Magura v zime na biku - ďalšia lokalita, ktorú mám radšej v zime

Tip na výlet: Spišská Magura v zime na biku - ďalšia lokalita, ktorú mám radšej v zime

Spišská Magura je pomerne menej známe pohorie na severe Slovenska, neďaleko poľských hraníc. V zime tam je, na rozdiel od Tatier, tých možností o niečo menej, no pri dobrých podmienkach sa tam dá dobre pojazdiť.
Tip na výlet: Lapszanka alebo za výhľadom na Tatry z poľskej strany

Tip na výlet: Lapszanka alebo za výhľadom na Tatry z poľskej strany

Dlhšie sem nepribudol odo mňa tip na výlet, tak je čas to napraviť. V tomto článku sa rozpíšem o jednom zaujímavom a menej známom mieste, z ktorého je krásny výhľad na Tatry z trochu inej strany, z akej ho poznáme – z tej poľskej.
keyboard_arrow_up