Test: SIGMA iD.Free - viac ako len pulzmeter

Test: SIGMA iD.Free - viac ako len pulzmeter

Ak to s cyklistikou, alebo aj iným športom myslíte naozaj vážne, tak po určitom čase zistíte, že potrebujete svoj tréning zefektívniť.

Jedným z prvých krokov, ako to dosiahnuť, je začať používať športtester, ktorý vám poskytne dôležité údaje, s ktorými môžete ďalej pracovať. V tomto teste si predstavíme športové hodinky SIGMA iD.Free. Tie vám okrem spomínaného pulzu poskytnú informácie o ďalších údajoch z vašej športovej aktivity a nechýba ani prijímač GPS s navigáciou. Možností a funkcií je tu neúrekom, a preto sa poďme postupne na ne pozrieť.

Čo vás čaká po otvorení?


Po návšteve kuriéra a vybalení z kartónovej krabice vás prekvapí štýlový obal, v ktorom sú tieto hodinky. Samozrejme to najdôležitejšie je vo vnútri, no prvý dojem bol na jednotku. V balení nájdete samotné zariadenie, nabíjací kábel, držiak na bicykel a prekvapenie naviac.

Ja som si tam našiel kupóny na otvorenie jedného regiónu v rámci navigácie Komoot a free trial verziu na geocaching. Kým druhé spomínané veľmi nevyužijem, tak navigáciu v aplikácii Komoot som hneď vyskúšal. Vďaka kupónu som si v mojom prípade otvoril oblasť celého východného Slovenska. No aj bez tohto kupónu máte v neplatenej verzii Komoot navigácie bezplatný jeden kraj podľa vášho výberu.Konštrukcia


Do testu sa mi dostalo elegantné čierne prevedenie so sivým remienkom a musím povedať, že hodinky nenosím len počas športu. Je to vďaka tomu, že sa hodia aj do kancelárie či k obleku. Snáď za túto vetu nedostanem pokutu od módnej polície. Radšej teda poďme ďalej a módu nechajme iným.

Ramienko je silikónové, pružné a mám z neho pocit, že toho veľa znesie. Už som s nimi aj párkrát prešiel nechtiac po stene, oprel si ruku o strom, no ochranné sklo zatiaľ drží a je bez škrabanca. Za túto odolnosť skutočne palec hore.Po obvode „ciferníka“ nájdete 4 tlačidlá, vďaka ktorým sa pohybujete v menu tohto prístroja. Ja ich veľmi nevyužívam, keďže všetko nastavujem cez aplikáciu v mobile. Po pripojení cez bluetooth máte k dispozícii zoznam všetkých svojich športových aktivít, navyše vás monitorujú aj mimo tréningu. Preto viem, ako vyzeral môj spánok alebo koľko krokov som dnes prešiel. Maličkosti, ktoré potešia.Pulzmeter


SIGMA iD.Free sú v prvom rade pulzmetrom. Ten sa vám meria na zápästí, a preto vám odpadá povinnosť nosiť hrudný pás. No táto možnosť tu je samozrejme tiež. Po zakúpení hrudného pásu si ho môžete spárovať s hodinkami a tie potom nosiť na riadidlách svojho bicykla. Na spodnej strane je na zeleno blikajúca dióda, ktorá sa stará o meranie tepu v oblasti zápästia.

Ak vo svojom tréningu využívate tepové zóny, tak tie si môžete samozrejme nastaviť v aplikácii a hodinky vám vždy pípnu a zavibrujú, ak sa dostanete nad potrebnú tepovú frekvenciu. Ako vo svojom tréningu využívať informácie o vašom tepe pekne zhrnul Imroman vo svojom článku Jazdite efektívnejšie so športtesterom – základné zóny a ich využitie. Vďaka týmto informáciám využijete svoj športtester naplno. My sa však posúvame v teste ďalej.GPS


Tri čarovné písmenká, ktoré viacerí chceme v našom cyklopočítači. Stiahnutie gpx. súboru a bezstarostné šliapanie s navigáciou vyhovuje väčšine. GPS v hodinkách SIGMA iD.Free počas testu fungovalo bez zaváhania a satelity nado mnou ma lokalizovali do 10 sekúnd. Signál GPS som chytal, už keď som vychádzal z domu, takže paráda. Trasu si viete nastaviť či naplánovať v počítači prostredníctvom bezplatného softvéru SIGMA Data Center. Zariadenie nie je potrebné pripájať k počítaču.

Cez softvér si v pc naplánujete trasu, nahráte ju do SIGMA Cloudu, v mobilnej appke sa vám to hneď zosynchronizuje, pošlete si to do hodiniek a vyrážame. Druhou možnosťou je nastavovanie trasy pomocou aplikácie Komoot, s appkou v mobile od SIGMY sú zosynchronizované, a preto túto trasu nájdete aj tam. Výhodou navigácie cez Komoot je turn by turn navigácia - to znamená, že vám vyskočí v predstihu informácia, ak budete musieť odbočiť či zmeniť smer.

V záložke GPSiek si zasa nájdete aj návrhy na trasy vo vašom okolí. Samozrejmosťou je nahrávanie gpx. súborov. Momentálne mám vďaka spomínanému kupónu v balení otvorený celý región východného Slovenska, ak by som chcel využívať Komoot naplno, tak otvorenie „celého sveta“ stojí 30 €. No použitím softvéru SIGMA Data Center v počítači či tablete môžete pokojne túto aplikáciu obísť.Pre cyklistov, no nielen pre nich


Sigma iD.Free je zariadením nielen pre cyklistov. Tí tu nájdu držiak umožňujúci použitie týchto hodiniek ako plnohodnotného cyklopočítača s nadmorskou výškou, rýchlosťou, prejdenou vzdialenosťou a po pripojení snímačov si zmeriate napríklad aj kadenciu či pulz. Všetky vaše výjazdy sa môžu automaticky nahrať na Stravu a plus ich máte pekne v zariadení a aplikáciách SIGMA Link a SIGMA Data Center. V nich nájdete podrobnú analýzu tréningu a všetky čísla, po ktorých prahnete.

Pre vyznávačov iných športov sú ale taktiež dobrou voľbou. 7 predvolených športových režimov (beh, cyklistika, turistika, plávanie, fitness, lyžovanie a ďalšie) ponúka široké možnosti ich použitia. Ja ich nosím okrem bežného dňa aj počas turistiky alebo plávania. Hlavne možnosť použiť ich aj vo vode ma veľmi potešila, keďže zimnú prípravu trávim často na plavárni....a mnoho, mnoho ďalšieho


K ďalším funkciám, ktoré hodnotím veľmi pozitívne, patrí napríklad Crash Alert. Ten v prípade pádu zašle zvoleným osobám SMS správu s vašou polohou a informáciou, že ste spadli. Rodina vám tak môže pokojne zavolať a zistiť, či je všetko v poriadku. Táto správa samozrejme bude odoslaná do 30 sekúnd a to v prípade, že na hodinkách nezakliknete, že ste v poriadku a pád nebol nijako vážny.

Funkcia Smart Light pomáha pri vašom tréningu tak, že pomocou priebežných svetelných signálov a notifikácií podporí dosiahnutie nastaveného srdcové rytmu či vašej rýchlosti. Mňa veľmi baví prepojenie s mojím mobilným telefónom. Ten mám v zadnom vrecku a všetky SMS, emaily či prichádzajúce telefonáty viem sledovať na displeji. Tak nemusím zastavovať pri každom pípnutí mobilu a len veselo ignorujem správy, ktoré nepotrebujem riešiť hneď.Ako tento pulzmeter obstál?


Mnohí asi prahnete po informácii o výdrži. Sľubovaných hodnôt výrobcu som sa dočkal. Ak ho používate ako krokomer a klasický ukazovateľ času, tak vtedy nabíjate raz týždenne. Ak ho používam v režime GPS, tak vydržali celý deň. Myslím tým výjazd, ktorý začal skoro ráno a s prestávkami trval do 15:00. V režime GPS ECO sa dá výdrž predĺžiť na 12 hodín. Každá sledovaná aktivita je sprevádzaná zapnutým GPS, keďže váš pohyb či už na túre, na bicykli, či plavárni je sledovaný a hneď po ukončení aktivity aj nahraný do Stravy či podobných aplikácií - samozrejme, ak si túto možnosť zvolíte.

Mňa tento pulzmeter milo prekvapil a odkedy prišiel ku mne na test, tak je na ruke. Dokonca aj počas svadby, kedy som si veselo meral „pretancovanú“ vzdialenosť s mojou manželkou. Vďaka držiaku ho môžete pripevniť na bicykel, a tak slúži ako štandardný cyklopočítač. V budúcnosti si plánujem dokúpiť hrudný pás, aby som ešte rozšíril jeho použitie. Veľmi kvitujem jeho vodeodolnosť, GPS navigácia funguje bezproblémovo či už cez SIGMA Data Link Center, alebo spomínanú aplikáciu Komoot.Samozrejme počas používania som prišiel aj na pár nedostatkov, ktoré mi prekážali. V prvom rade je to nekompatibilita s nabíjacími „koncovkami“, napríklad Micro USB. Zvyknem so sebou nosiť jednu nabíjačku, ktorú používam na mobil či tablet.

Bohužiaľ najnovšie musím myslieť aj na kábel pre pulzmeter, ak chcem, napríklad počas víkendu, využívať hodinky každý deň. Tiež ma mierne sklamal spôsob prichytenia držiaka na riadidlá. Sťahovacie „eska“ pásky mi neprídu ako najelegantnejšie riešenie. Ale uchytiť to ide aj bez nich, ak by vám prekážala táto chybička krásy.Pripájam aj video z dielne SIGMA, kde sa vám v krátkosti snažia predstaviť testované hodinky SIGMA iD.Free.


Plusy:

 • kompaktné rozmery
 • meranie tepu na zápästí, bez potreby použitia hrudného pásu
 • GPS
 • množstvo tréningových programov
 • užívateľsky príjemné aplikácie SIGMA Link a SIGMA Data Center
 • SMS notifikácia v prípade pádu
 • výdrž batérie
 • vodeodolnosť
 • menu v českom jazyku

Mínusy:

 • nabíjací kábel nie je kompatibilný s najčastejšie používanými
 • držiak na bicykel sa prichytáva sťahovacími páskami

Na záver si myslím, že za investované peniaze dostanete množstvo funkcií, ktoré vás nútia posúvať sa vo vašom tréningu vpred. A o to nám všetkým predsa ide. Ja som so SIGMA iD.Free spokojný a už teraz sa teším na novú sezónu, kedy sa pokúsim zlepšiť svoju výkonnosť sledovaním a dodržiavaním základných tepových zón. MOC tohto pulzmetru sa pohybuje na úrovni 176 € a dovozcom na Slovensko je Sloger. Viac informácií o produkte sa môžete dozvedieť na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up12thumb_down comments 15 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Športová diagnostika aj pre laikov a Imro vs. Cepo

Športová diagnostika aj pre laikov a Imro vs. Cepo

Záťažový test a spirometria mi dala dôležité údaje do ďalšieho trénovania. Čo si z testov zoberie laik? Ako bonus aj porovnanie dvoch MTBIKER dlháňov. Rovnakí a pritom iní.
Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Ponúka výrobca Super B stabilný a dobre prevedený stojan, do ktorého sa oplatí zainvestovať?
Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Zaslúži si aj hobby cyklistika špičkové rukavice s najnovšími technológiami? V čom je iná technológia BI-FUSION® od bežných gélových rukavíc?
keyboard_arrow_up