Ako som sa učil v 36-tke  bunny hop

Ako som sa učil v 36-tke bunny hop

9230 komentárov

double 28.12.2019 12 fotografií   Trik Pedale Trail Horsky Bike Horska Cyklistika Trening Technika

Možno si niektorí pamätáte na článok spred dvoch rokov, ako som sa učil jazdiť na zadnom kolese. Teraz by som vám popísal, aké to bolo naučiť sa bunny hop a hlavne, čo mi to prinieslo do môjho bikerského života.

 

Skôr, ako začnem písať o samotnej technike bunny hopu, resp. skoku cez prekážku, by som pár viet venoval tomu, prečo som sa to vlastne chcel naučiť. No a ešte doplním odkaz na spomínaný článok v úvode o tom, ako som sa učil jazdiť na zadnom.

Stručne o mne


Bicyklujem už takmer 20 rokov, no 15 z nich som sa venoval len klasickej jazde na bicykli po lese, užívaniu si prírody a sem tam som navštívil nejaký maratón. Nikdy ma nenapadlo za tých 15 rokov venovať sa nejak technike jazdenia a skôr ma zaujímala príroda, výkonnosť a najazdené kilometre.

Zmenilo sa sa to niekedy koncom roka 2014, keď som zlomil zadnú stavbu a navštívil prvýkrát Alpy. Tam som zistil, že bicykel, ktorý mám mi nevyhovuje a jazdenie po trailoch je to, čo ma baví. Ďalší rok som teda zainvestoval do enduro bicykla. Takže ďalšie roky som objavoval a užíval si jazdenie po trailoch a myslel si, že som ten pravý enduro jazdec. Zlom nastal niekedy koncom roka 2016, resp. začiatkom roka 2017, keď mi môj kamarát Lukáš alias Kaper začal utekať dole kopcom a jazdiť veci, ktoré som ja obchádzal.Naviac po AMEN výjazde na východe a nainštalovaní aplikácie Strava som zistil, že od pravého endura mám ďalej, ako som si myslel a že sú borci, ktorí sú technicky omnoho ďalej ako ja.

Prečo je bunny hop dôležitý


Tak som sa rozhodol, že by som mal začať aj ja skákať, dropovať či jazdiť technické veci. No tu nastala zrážka s realitou. Nasledovalo niekoľko nepríjemných pádov a frustrácia zo samotného jazdenia. Jediné, čo ma držalo nepredať bicykel bolo, že som sa naučil jazdiť na zadnom kolese, a teda, keď človek chce, dá sa naučiť všetko.Tak som začal zisťovať, kde je chyba a čo robím zle. No a po preštudovaní niekoľkých videí som mal jasno, kde je problém. Chýbal mi základný bikový trik bunny hop, ktorý je základom technického jazdenia na bicykli, teda skokov, dropov a podobne. Takže začiatkom roka 2018 som sa začal učiť.

Pred začatím


Ako prvé po naštudovaní niekoľkých videí z YouTube som odmontoval nášľapné pedále a kúpil flaty. Hneď pri prvej jazde, resp. pri prvom skoku s flatmi mi bolo jasné, aký veľký zlozvyk mám. Na skoku som sa samozrejme odrazil od pedálov a zatiaľ, čo bicykel ostal pri zemi, ja som sa zahral na supermana a letel pred bicykel.

Takže tento trik sa treba jednoznačne učiť na flatoch, aby ste pochopili, že bunny hop je skôr o prenášaní vášho ťažiska ako o ťahaní za pedále. Platí to dvojnásobne pre tých, čo jazdia na nášľapoch a všetko ťahajú pedálmi. Takže skoky som teda načas vynechal a začal sa venovať len samotnému bunny hopu. V prípade, že sa niečo technické učíte, venujte tomu maximálne pol hodinu denne a vždy pred výjazdom. Pretože po výjazde ste unavený, a taktiež po polhodine učenia ostávate už skôr unavený a aj znechutený...Ako na to - základy samotnej techniky a nastavenia bicykla


Začnite tým, že si dáte nejakú paličku na chodník a najprv budete dvíhať predné koleso cez ňu. Základné nastavenie bicykla je sedlo dole a odomknutý tlmič a vidlica. Úlohu hrá aj samotná geometria bicykla. Na starom bicykli som mal 8 cm predstavec, po zmene bicykla s 3,5 cm predstavcom mi išlo zdvíhanie o niečo lepšie. Ak vás budú hneď bolieť ruky, robíte to zle.Dvíhať predné koleso sa má hlavne svojím ťažiskom, teda boky dávate tesne nad zadné koleso. Zároveň musíte pod sebou cítiť, ako sa vám tlmič zanára s presúvaním svojho ťažiska nad zadné koleso. Na videu je vidieť, ako tento prvok nemám úplne zvládnutý a málo ťahám svoje ťažisko nad zadné koleso a dvíham sa príliš skoro. Tým prechádzam na ďalšiu fázu, ktorou je postavenie sa do vzpriamenej polohy, kde ťažisko presuniete od zadného kolesa smerom k predstavcu, pričom predné koleso je stále dvihnuté. Dokonalé to bude vtedy, ak budete v pozícii predné koleso zdvihnuté, vy budete vzpriamene stáť a predstavec bude čo najbližšie k vášmu prirodzeniu .Ja som sa učil tak, že jeden deň som skúšal tento pohyb a druhy deň zase zdvíhanie zadného kolesa.

Zadné koleso vo zdvihu ako najvačší problém


Zdvíhanie zadného kolesa je tiež neľahká úloha. Ľahšie sa to robí s flatmi, ktoré majú viac pinov a s topánkami s mäkkou podrážkou. Opäť som to robil tak, že som si dal paličku pred seba a snažil sa ponad ňu dvihnúť zadné koleso.Na začiatku mi to moc nešlo, no chybu som robil v tom, že samotné pedále som mal vo vodorovnej polohe, ale treba ich nakloniť dopredu, aby špičky nôh smerovali k zemi a oprieť sa o piny nohou, a tak dvihnúť koleso presúvaním ťažiska, resp. bokov k prednému kolesu, resp. k predstavcu. Ak budete tieto dve veci ako tak vedieť, až vtedy prejdite k samotnému bunny hopu. Na začiatku nemá zmysel preskakovať nejaké prekážky. Treba skúšať najprv na rovnej ploche a zisťovať ten pocit, ako sa vám odlepia dve kolesá od zeme. Najprv to bude ozaj len na desatinu sekundy, ale potom sa ten čas vo vzduchu bude zlepšovať.Zhrnutie techniky


Samotný bunny hop spočíva v tomto pohybe: zdvihnúť predné koleso, presunutím vášho ťažiska nad zadné koleso s vystretými rukami so zatlačením tlmiča (prvý krok), a zároveň sa postaviť a presunúť ťažisko k predstavu (druhý krok) a hodiť rajdy ako keby pred seba, a tým potiahnuť zadné koleso do vzduchu (tretí krok). Zdá sa to komplikované hlavne preto, že to treba spraviť rýchlo a ono je to naozaj komplikované, inak by sme to vedeli všetci . Ale praxou sa to človek dokáže naučiť.

Treba si uvedomiť, že takmer všetko je práca so svojím ťažiskom a jeho správnym presúvaním. Ľahšie tento trik spravíte, ak máte dirtový bicykel, keďže netreba zatláčať tlmič a hmotnosť bicykla je nižšia. Keďže ja jazdím prevažne v teréne a mám len jeden bicykel, tak som nemal inú možnosť, ako učiť sa na celoodpruženom bicykli s 29 palcovými kolesami. Napriek 14 kg bicyklu a mojej nie najľahšej hmotnosti sa dá bicykel bez problémov postupne dostať do vzduchu.Základ sa treba naučiť pred domom, a potom sa už stačí zdokonaľovať na výjazdoch. Nezabudnúť vždy na výjazde párkrát si poskočiť. Hlavne si uvedomovať, čo robíte zle. Dlho som si napr. neuvedomoval, že tie riadítka v tretej fáze mám ako keby hodiť pred seba a zároveň zdvihnúť zadné koleso, pretože týmto vlastne posuniem bicykel dopredu. Či v prvej fáze zatlačiť tlmič, ktorý vás vlastne ako keby vystrelí do vzduchu.

Ďalší dôležitý krok je správne načasovanie, ktoré tiež získate praxou. Dvíhať by ste sa mali vtedy, keď je predné koleso nad prekážkou. Navštívenie kurzov, či učenie sa s niekým, kto to už vie, vám zrýchli učenie, no každopádne, chce to veľa praxe, bez toho to nepôjde. Ak budete vedieť správne jazdiť na pumptracku, alebo aspoň trocha vedieť manuál a nebudete nosiť so sebou zlozvyk z nášľapných pedálov, tak naučiť sa bunny hop bude ešte ľahšie a rýchlejšie.Takže ďalšie bikové zručnosti vám len zrýchlia učenie. Opísaný pohyb nemusíte vedieť dokonale, aby ste preskočili nejakú prekážku, ale čím lepšie ho viete, tým vyššie a lepšie dokážete reagovať na prekážky.

Je rozdiel skákať bunny hop na rovine a v teréne, aj s nášľapnými a flat pedálmi


Ešte by som podotkol, keď už budete vedieť napr. nejakú pet fľašku preskočiť na rovine, nebude to automaticky znamenať, že budete vedieť preskočiť rovnako vysoký strom. Psychologický efekt pevnej prekážky vás donúti spraviť chybu a môže to skončiť pádom. Ja som začal skákať najprv menšie, a potom väčšie obrubníky, kde som nejedenkrát narazil zadné koleso. Keď som získal väčšiu sebadôveru, išiel som skúsiť skákať do lesa, kde to bolo zase o niečom inom ako v meste. Preskočiť strom z mierneho kopca a na rovine je zase iné, takže som trénoval bunny hop dole kopcom, keď som zjazdoval zvážnicu. Až po tomto som sa odvážil skočiť menší strom na traile.Veľa z vás s nášľapnými pedálmi skáče tak, že potiahne bicykel pedálmi do vzduchu, a teda naraz zdvihne obe kolesá a preskočí prekážku. Je to jednoduchší spôsob, ale problém spočíva v tom, že takto preskočíte len menšiu prekážku, na ktorú treba vyššiu rýchlosť. V prípade, že sa vám to nepodarí, hrozí prinajlepšom zničenie zadného kolesa, pretože pri tomto skoku je celá vaša hmotnosť na zadnom kolese. Pri bunny hope to tak nie je, a aj v prípade dotyku zadného kolesa s prekážkou, môžete túto prekážku preskočiť bez následkov. Nehovoriac o tom, že tento zlozvyk z nášľapných pedálov nie je absolútne vhodný na skákanie.

Čo mi tento trik priniesol do bikerského života?


Tento rok bola na pláne kúpa nového bicykla, no so starým bicyklom som sa chcel rozlúčiť dôstojne. Takže jeden z posledných výjazdov minulého roka bol na trail neďaleko Čachtického hradu, kde som niekoľkokrát padol. Ani si neviete predstaviť, aký som bol hore nervózny a v duchu myslel, že to znova nevyjde. No budovanie sebadôvery a naučené základy bunny hopu mi hovorili, že to dobre dopadne. A naozaj trail som zvládol bez akýchkolvek komplikácií. Neviem síce, aký pocit šťastia zažívajú napr. tí čo prejdú preteky 1000 míľ, no pre mňa to bolo niečo podobné. Celý rok sa chystáte na niečo, kde ste niekoľkokrát padli, a keď sa vám to konečne podarí a opadne celý ten stres, ste ozaj nesmierne šťastní.

Tento moment mi dodal chýbajúcu sebadôveru a tento rok som už s novým bicyklom nielenže zatiaľ nikde nespadol, ale dropujem a skáčem veci, na ktoré som pred dvoma rokmi ani nepomyslel.Vrátil som sa naspäť k nášľapným pedálom, no už sa snažím neodrážať pedálmi pri skokoch. Zrazu zisťujem, že môj obľúbený trail nad Striebornicou vyzerá úplne inak a skáčem všetko, čo mi tam príde do cesty. Nielenže som už pocitovo rýchlejší, ale viac sa bavím. Bunny hop som začal využívať nielen pri skokoch, dropoch a preskakovaní prekážok, ale používam ho aj bežne v teréne na preskočenie koreňov či kameňov..., teda aby som bol v danej sekcii ešte rýchlejší.

Ak by som sa mal v živote naučiť len jeden bikový trik, bol by to práve bunny hop. Niektorí možno skáčete a jazdíte aj bez toho, aby ste ho vedeli, no ak sa ho naučíte, posunie vás to omnoho viac dopredu. Naučí vás totiž pracovať s ťažiskom svojho tela, ktoré je veľmi potrebné používať v každom (aj zvážnicovom) zjazde a pri každom bikovom triku.

Pár slov na záver


Na záver chcem dodať, že tento kúsok odporúčam vedieť širokému spektru cyklistov od cestných, XC až po enduro jazdcov, kde by mal byť povinnosťou. Verím, že vám tak ako mne, zmení samotný pohľad na trail, respektíve zjazd ako taký – ten si budete viacej užívať a bez väčšieho strachu.Veľa z vás má drahé celoodpružené bicykle, rieši rôzne komponenty, a pritom zďaleka potenciál svojho bicykla nevyužíva a možno je načase to zmeniť. Napokon nato, aby ste vyskočili na obrubník, nemusíte byť zrovna zjazdovými fanúšikmi.

Sme práve v mimosezónnom období, čo je ideálny čas na skúšanie, aby ste na jar zúžitkovali, čo ste sa naučili. Ja dúfam, že takto o rok sa mi podarí napísať článok, ako som sa učil skákať na bicykli .

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Prilby ~ DH a Freeride prilby)

Komentáre

fluider 28.12.2019 (20:37)

4


Toto je podľa mňa jeden z najdôležitejších článkov, ktoré MTBIKER tento rok vyprodukval a prvé reakcie mal až po 2 či 3 hodinách. O blbinách tu mudruje zakaždým celé plénum a okamžite, ale keď príde na skutočné jazdenie, zrazu sú všetci ticho.

 
winter78 fluider 29.12.2019 (11:08)

0


Hej, hej....hlavne pre mňa ako pre žiletkára sú podobné články alfou a omegou mojich jazdeckých zručností ☺☺☺.

 
xyz winter78 29.12.2019 (12:57)

3


@winter78 , ale no, jazdím aj na žiletke a kvôli prehusteniu áut a zápcham v meste by som vieš ako rád ovládal toto? - https://www.youtube.com/watch?v=pxwP2MnDw28

 
DanielH xyz 30.12.2019 (15:26)

1


Jazdím XC ale už aj gravel a na to graveli úplne pravidelne podobné ako na obrubník alebo cez korienky a podobne. Až sa čudujem ze ten gravel nemá osmičky a nepraskol rám alebo vidla. Keď mám 100 kg 😅

 
DanielH winter78 30.12.2019 (15:24)

0


😅😅😅😅👍👍👍👍👍

 
milos21 fluider 30.12.2019 (10:05)

0


Čo je skutočné jazdenie? Neviem či by ma to na MTB alebo žiletke pri mojom skutočnom jazdení nejako zachránilo, aj keď s SPD minimálne podskočím

 
weexo 28.12.2019 (20:40)

4


Praktickejsie je pouzit ako prekazku rozsliapnutu PET flasu. Ta sa "ozve" omnoho lepsie ako konar/palica ked po nej prejdes, cize lahsia kontrola ci si sa uz nieco naucil

 
N/A 28.12.2019 (17:16)

1


Najlepsie je bunnyhop sa ucit od niekoho priamo.

 
Kaper N/A 28.12.2019 (18:13)

0


Ja si myslim,ze najlepsie je na to prist sam.Pomoze takyto clanok,pomoze video.Ale to je vsetko len teoria.Dostat to do ruky v praxi je uplne ina vec.Ako cele jazdenie na bajku...

 
double Kaper 28.12.2019 (18:30)

0


Áno platí anglický vyraz practice make perfect.

 
Bade double 28.12.2019 (19:49)

2


za mesiac mam 45. skusim ci sa to dokazem naucit.

 
double Bade 28.12.2019 (20:20)

0


Nieje to ľahké ale dá sa to..hlavne netreba po týždni prestať. Tri krát do týždňa po 20min a verím že po mesiaci budeš vidieť značný pokrok

 
DanielH Bade 30.12.2019 (15:28)

0


Dáš to uvidíš. Ja mám 46 a lietam. Teda sem tam 🤭.

 
N/A Kaper 29.12.2019 (13:21)

0


No vsak pisem, ze od niekoho, teda nazivo v praxi, aby povedal kde robim chybu. Lebo ak sa to naucim sam a pojde mi to podla mna dobre, tak ma opravi, ze sa posuvam nespravnym smerom a nikdy sa neposuniem vyssie. Osobna skusenost.

 
fluider 28.12.2019 (20:38)

1


Máte tu nejakú chybu, kvôli ktorej sa nedá pridať dlhší komentár. Tak to tu dopíšem perpartes.
Tento článok je zrkadlo pre všetkých, ktorí si myslia, že bez teleskopky sa už ani do krčmy nedá zájsť. Lenže bunny hop, ani manual sa človek nenaučí za mesiac popri mudrovaní o komponentoch, a tak radšej zveľaďuje svoju cyklistiku cestou komponentov, ktoré treba neustále meniť, namiesto jazdeckej techniky, ktorá pretrvá celý aktívny život.
Bunny hop a manual sú základné prvky, ktoré ale neovláda väčšina jazdcov. Namiesto tréningu radšej ľudia mudrujú nad bezdušákmi a vložkami do ráfkov, pretože je to jednoduchšie ako sa naučiť vyskočiť na bežný obrubník.

 
richard.f fluider 28.12.2019 (20:59)

0


Manual absolutne nieje zaklad k tomu, aby si vedel technicky dobre jazdit na trailoch a bunny hop ti pomoze akurat tak sem tam nieco preskocit ci doskocit. Ale chapem, ze ked toto niekto zvladne tak ho to posunie no zakladne veci su uplne nieco ine a to chyba casto aj tym, co bunny hop vedia !

 
fluider richard.f 28.12.2019 (22:39)

2


Mne príde bunnyhop ako prvý komplexnejší prvok z tých základných. Všetko pred ním, alebo pod ním, sú len prerekvizity. Aké prvky sú podľa teba dôležitejšie? V bunnyhope musí človek niekoľko krát zmeniť tažisko, ALE správnym spôsobom, nie že sa presúvam ako v kanoe.

 
richard.f fluider 30.12.2019 (20:17)

0


Nechcel som to moc rozoberať aby tu nedošlo zase k nejakej búrlivej debate... Zaujalo ma len to slovo "základná vec". Ale tak ak hovoríme o základoch, tak to by sme mali hovoriť určite o jazde na 2 kolesách, čo rozhodne už manuál nieje. No a tu si myslím, že mnoho bikerov, ktorí skúšaju už kadečo iné nemá zvládnutú práve jazdu "na dvoch" a možno aj preto sa im učia veci, ktoré sú už o level vyššie o to ťahšie. Medzi tie základné veci by som zaradil napríklad držanie a prácu tela počas rýchlych či technických prejazdov a k tomu naozaj kontrolovane brzdenie. Preto som podotkol, že by som techniku, kedy už nejdeš po dvoch neozančoval ako základ. Na druhú stranu bunny hop je určite bezpochyby základ pre odrážanie sa na odpaloch. Ale fakt nechcel som sa tohoto chytať, každý nech si jazdí tak ako sa mu to páči. Mńa zaujalo len to slovo "základ"

 
double richard.f 28.12.2019 (22:44)

0


To je pravda že manuál nepotrebuješ ale keď ho vieš tak máš prvý krok k bunny hopu splnený. A vedieť podržať predné koleso je veľká výhoda napr pri dropoch. Základné veci ako správnu jazdu na bicykli či na pumtracku by mal mať človek zvládnutú až potom prejsť na tento trik.

 
richard.f double 30.12.2019 (20:26)

0


...v podstate súhlasím s tebou. Ale asi skor sa dá naučiť bunny ako manual Inak manuál sa učí dobre na malých kolesách ideálne nejaká BMXka. Na veľke biky to chce veľa trpezlivosti a najlepšie je použiť statický trenažér, vtedy tréning ide vraj veľmi rýchlo...

 
trial double 31.12.2019 (12:07)

0


Este,co povazujes za manual?Lebo ja bunnyhop viem,ale manual ani nie.Ak myslis manual na jednom metri tak ten by som manualom nenazyval.

 
1biker 28.12.2019 (20:58)

1


Ja som si v 35ke povedal,ze si skusim zopakovat to,co som vedel kedysi velmi dobre....a to jazdu po zadnom kole ....do troch rokov som si dal svoj osobny rekord,ktorym by som sa nemusel hanbit ani v guinesovej knihe

 
martinzz 28.12.2019 (18:47)

0


Ja viem ten horsi "europsky" bunny hop uz skoro od detstva, ale ked trenujem tento lepsi americky bunny hop, tak neviem dobre fazu jednu. Musim sa tak dat daleko za zadne koleso, ze potom sa uz neviem z tejto polohy postavit, aby som presiel do dalsej fazy

 
fluider 28.12.2019 (20:39)

0


Ja mám 37 rokov, a prešiel som podobným vývojom ako autor článku. Až keď som pred pár rokmi prestal mať dostatok času na jazdenie ako dovtedy, uvedomil som si, ako nesprávne som ten čas využíval dovtedy. Prakticky vôbec som sa nevenoval technike jazdy, lebo veď SPD pedále a veľké zdvihy. A zjazdy som celkom dával. Potom som si uvedomil, že 30 minút k dispozícii stravených tréningom manuálu aleob hoppovania ma vytrápilo viac aj potešilo viac ako 2h na traily. Vtedy som si uvedomil, aký slabučký som býval.

 
tomp357 28.12.2019 (21:34)

0


Výborný článok, ďakujem za inšpiráciu na zimu, aspoň bude čo trénovať, keďže to vyzerá že bežky tak skoro nevytiahnem.

 
peterlamacka 29.12.2019 (00:21)

0


Super článok, veľmi ma to povzbudilo. Ja jazdím kratšie, mám už 41, ale až teraz v lete som zistil, že ťahanie bicykla cez SPD je zlé a začal som sa učiť bunny hop na ceste pred domom. A tiež som nasadil flaty. Diky za potvrdenie toho, že som na dobrej ceste.

 
mathesius peterlamacka 03.01.2020 (22:18)

0


Na ceste pred domom si urcite na dobrej ceste

 
imajoros 29.12.2019 (00:32)

0


Jo a o 3 tyzdne mam 40 rokov ☺ Ucil som sa toho roku na jar 😉

 
losik-p 30.12.2019 (12:54)

0


vývoj úplně stejný jako autor článku

vloni na podzim k 35. narozeninám pořízený full, na jaře šly spd pryc (vyjma ‘xc’ vyjizdek po místních polnackach).. bunny hop (výška tak 10-15cm) jsem se naučil zhruba za dva měsíce, s manuálem bojuju, nedaří se najít rovnovážný bod.. ale to se dopiluje, snad

 
imajoros 29.12.2019 (00:29)

-2


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
Pridaj komentár