S bicyklom po Hornom Zemplíne - objavujte skutočné unikáty

S bicyklom po Hornom Zemplíne - objavujte skutočné unikáty

Boli ste už na Hornom Zemplíne? Nie? Tak to je potom najvyšší čas napraviť. Malebný rázovitý región vás uchváti už na prvý pohľad!

Slovensko je pestré, najmä vďaka odlišným kultúrnym zvyklostiam, prírode alebo aj historickým pamätihodnostiam. Na samom východe našej krajiny nájdeme región Horný Zemplín. Mnohí z nás doň možno ešte ani nevkročili, iní zas naň nedajú dopustiť. To, čo svojim návštevníkom ponúka, je predovšetkým pokoj od ruchu veľkomiest, krásnu krajinu s viacerými unikátmi, akými sú napr. pralesy s pečaťou UNESCO či historické pozoruhodnosti v podobe desiatok drevených chrámov a v neposlednom rade aj spomienky na udalosti prvej svetovej vojny. Predstavíme si teda niekoľko zaujímavých trás, ktoré vás prevedú zákutiami východného Slovenska.Cyklochodník umenia


Je možné spojiť estetické a športové záujmy do jednej aktivity? S cyklotrasou spájajúcou Sninu a Medzilaborce to dokážete. Nie je náhodou, že východzím a cieľovým bodom sú tieto dve okresné mestá. Práve v ich centre nájdeme kultúrne stánky s medzinárodným významom. Ak sa povedia Medzilaborce, viacerí si ho dozaista spoja s osobou Andyho Warhola.Jemu je venované Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, v ktorom sa dozviete množstvo zaujímavostí nielen o tomto umelcovi. Druhým bodom je sninský kaštieľ, v ktorom natrafíte na stálu výstavu Ozveny Sniny. Začiatkom leta navyše môžete pri dedine Hostovice natrafiť aj na umenie prírody - lúky posiate kosatcom sibírskym.

Náročnosť: stredná - trekingový/horský bicykel
Dĺžka: 44 km, modrá cyklistická značka „C“Humenská cyklotrasa


Skvelou trasou pre každého cyklistu - či už radi objavujete nové miesta alebo sa chcete pokochať okolitou prírodou a súčasne históriou kraja - je Humenská cyklotrasa. Tá sa rozprestiera v okolí tohto okresného mesta a prevedie vás cez viacero zaujímavých obcí. Štartuje sa pri Vihorlatskom múzeu, ktoré je situované v rekonštruovanom kaštieli.Po tom, čo opustíte brány mesta, sa vydáte na okružnú jazdu po nefalšovanej slovenskej prírode. Pokochať sa môžete viacerými skvostami, medzi ktoré patria ja udržiavané pozostatky hradu Jasenov. Od neho sa vydáte ďalej cez dediny ako Chlmec, Ptičie, Kamienka, Kamenica nad Cirochou a neskôr Hažín, Cirochu a Lackovce. Vrátite sa späť do mesta Humenné, v ktorom môžete stráviť záver dňa s vašou polovičkou pri fontáne lásky. Článok o tomto výlete si môžete prečítať aj na tomto odkaze.

Náročnosť: nízka - trekingový/horský bicykel
Dĺžka: 26 km, zelená cyklistická značka „C“Cyklistický chodník ikon


Teraz sa presunieme do hornatejšej oblasti, do miest, kde je cítiť prítomnosť čias dávno minulých. Nie je to len metafora - desiatka týchto kultúrnych pamiatok lemuje cyklotrasu, vychádzajúcu z dediny Inovce, ktorá mieri na severo-východ pozvoľným tempom až do samotnej najvýchodnejšej obce Slovenska, Novej Sedlice.Vaše stopy budú lemovať na väčšine trasy hranice s Ukrajinou, čím si pripomeniete kultúrnu spojitosť oboch krajín v kultúre, ktorá je jedinečnou práve pre túto oblasť našej krajiny. Kostolíky z obdobia 18. storočia vás uchvátia unikátnou výzdobou a rekonštruovaným interiérom. Ticho a malebnosť okolitej krajiny sú povestnou čerešničkou na torte.

Náročnosť: stredná/vyššia - trekingový/horský bicykel
Dĺžka: 105 km, modrá cyklistická značka „C“ s odbočkamiPo stopách Rakúsko-Uhorska


Jednou z vecí, ktorej v tomto kraji dozaista nie je nedostatok, je história. Dôkazom toho je aj cyklotrasa, príznačne nazvaná „Po stopách Rakúsko-Uhorska“. Ide o rekonštrukciu historickej cesty Jozefínka, prepájajúcu Stropkov s poľským Rzeszowom. Na Slovenskej strane ide o 45 km úsek, zatiaľ čo u našich severných susedov je to až 99 km.Na nej sa stretnete s viacerými pozoruhodnosťami z obdobia Rakúsko-Uhorska, predovšetkým z čias, kedy na tomto území pobývala armáda. Spája tak architektonické objekty, roztrúsené okolo chodníka, medzi ktoré patrí aj kaštieľ Stropkov, vyhliadková veža alebo drevený chrám Miroľa a iné. Počas roka sa v týchto miestach konajú aj viaceré kultúrne udalosti s obdobnou tematikou. Tento projekt je výsledkom spolupráce dvoch krajín v oblasti kultúry pohraničia.

Náročnosť: stredná/vyššia - trekingový/horský bicykel
Dĺžka: 45 - 144 kmVranovský cyklookruh


Nie tak ďaleko od Domaše sa rozprestiera mestečko Vranov nad Topľou. Práve v ňom začína a končí príznačne pomenovaný Vranovský cyklookruh. Nenáročný jednodňový výjazd vás prevedie cez viacero priľahlých dedín, akými sú Sedliská s hradom Čičava, ktorý kedysi patril aj rodine neslávne slávnej grófky Alžbety Báthory, či obce Merník, Petkovce, Vyšný Žipov alebo aj Komárany s Rančom Sahiba.Dôkazom o bojoch na tomto území počas prvej svetovej vojny je aj pomník na miestnom cintoríne vo Vranove nad Topľou. Leží tu 250 hrdinov, ktorí padli pred vyše storočím. Trasa vedie prevažne po cestách II. a III. triedy, s odbočkami po poľných účelových komunikáciách.

Náročnosť: nízka - trekingový/horský bicykel
Dĺzka: 32 km

Ďalšie zaujímavé trasy a množstvo užitočných informácií o celom regióne sa dozviete na stránkach Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horného Zemplína a Horného Šariša na tomto odkaze. Teším sa na vašu návštevu!
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Gravelom okolo Stolických vrchov

Tip na výlet: Gravelom okolo Stolických vrchov

Bicyklový výlet v málo dotknutej lesnatej stredoslovenskej prírode, väčšinou po vyznačených cyklotrasách a nevyhnutný „prepojovací„ zvyšok po asfaltkách? A k tomu bonus – prejazd nepoužívaným železničným tunelom? Jasné, poďme na to.
Tip na výlet: Po stopách Gustiho Popoviča

Tip na výlet: Po stopách Gustiho Popoviča

Isto to poznáte, keď sa vám už domáce cesty zunujú, keď už poznáte naspamäť vzdialenosti od jednej dediny k druhej či dokonca od križovatky ku križovatke.
Tip na výlet: Slovensko na bicykli - nonstop a za 1 deň

Tip na výlet: Slovensko na bicykli - nonstop a za 1 deň

Slovensko je nádherná krajina. Žijeme v nej a máme ju radi. Už dlhšie sme plánovali nejaký výlet po našom kraji, ale ani vo sne nám nenapadlo, že to zrealizujeme takýmto spôsobom.
keyboard_arrow_up