Tip na výlet: Strážovské vrchy - nenápadné ale o to krajšie

Tip na výlet: Strážovské vrchy - nenápadné ale o to krajšie

7117 komentárov

Imroman 14.06.2020 12 fotografií   Youtube Horska Cyklistika Tip Na Vylet Slovensko Cykloturistika Ghost Strazov Zilina

Nejdeme do veľkej výšky, ani hore nečakajú obrovské panorámy. Ale napriek tomu by bola škoda túto oblasť prehliadnuť a ako inšpirácia možno poslúži video a menší článok.

 

Veľká časť tipov na výlet je postavená na krásnych výhľadoch, vysokých kopcoch, hrebeňoch, trailoch alebo odmenách v podobe horskej chaty. Ale u nás je obrovské množstvo skvelého jazdenia, ktoré na prvý pohľad môže vyzerať nenápadne. Podobne sú na tom aj Strážovské vrchy, ktoré nepatria medzi prvé lokality, ak rozmýšľate, kam za výletom – samozrejme, ak nebývate hneď pod nimi.

Síce nebývam od nich ďaleko, ale tiež sa sem veľmi často nehrniem. No tento výlet mi opäť pripomenul, že robím chybu a zaslúžia si pozornosť. V podstate na túto oblasť mám 2 výrazné spomienky. Tou prvou je maratón v Pružine, na ktorý som minulý rok konečne došiel pojazdiť. Predtým sa buď s niečím krížil v kalendári, alebo raz, keď som prišiel, lialo tak, že ma ani nehlo vyliezť do toho bahna. Minulý rok všetko klaplo a vážne som nečakal také výborné jazdenie, dlhé kopce a zase trochu iný charakter prostredia.

Síce ma všetci predbiehali, keďže to vážne nebol môj deň, ale zase mi to utkvelo viac v pamäti. Využil som teda časť trasy a trochu ju skombinoval do výletu nižšie. Inak tu sme prvýkrát využili aj kameru Hero Max a myslím, že sa na podobné výlety dokonale hodí. Nejde o robenie zbytočného množstva „pokrútených záberov“, ani preháňanie s efektami, ale skôr o možnosť, ako ešte viac priblížiť okolité prostredie, meniť perspektívu a vtiahnuť vás tak viac do deja aj pri sólo „akcii“.Pár postrehov k výletu


Ako vravím, šiel som zo Žiliny, keďže mám rád veľké porcie kilometrov a metrov, čo už ale zrejme viete... Z tejto časti určite odporúčam pozrieť aj spomínanú Suchú dolinu, ktorá začína v Rajeckej Lesnej a zbehnete do Domaniže.Keď ale necháte auto napr. v Pružine, viete si spraviť výborný okruh. Mrknite na mapku nižšie, kde som čiernou dokreslil, kade viete zbehnúť zo sedla Samostrel do Priedhoria a trip tak zokruhovať. Ale rozhodne odporúčam obetovať tých niekoľko výškových metrov a spojiť to aj s návštevou dedinky Čičmany, ktorá je kúsok.Ak ste tam nikdy neboli, rozhodne to napravte a dedinka je zaradená aj do zoznamu UNESCO. Okrem toho, že sa jedná o najvyššie položenú obec v Žilinskom okrese, je známa hlavne pre svoje domčeky a jedinečný vzor, ktorý poslúžil napríklad aj na oblečenie našich športovcov počas ZOH v Sochi 2014. Takže si môžete buchnúť kofolu, kávičku alebo dobré jedlo v krásnom prostredí a potom sa kúsok vrátiť a pekne dokončiť okruh.Ono z trasy je to vážne na skok a cez jeden brod. No a práve s ním sa mi viaže druhá výrazná spomienka. Bolo to vážne dávno, kedy sme tu boli na parádnom dlhom výjazde s Tomášom (Katko) a Karolom (Kajcoo). Vtedy som si fičal ešte na 26 palcovom HT a v drese bez rukávov, foto nižšie je dôkaz, že nekecám a dokonca priamo z toho výletu. Možno ju už označiť aj slovom „light retro“ a aspoň sa trochu pobavíte...Do cesty sa postavil tento brod a ja som sa krásne vyhecoval, rozbehol a že ho efektne prefrčím. No voda bola na moje prekvapenie poriadne hlboká a doslova som tam „zahučal“ pod vodu a ešte si udrel koleno o kameň. Myslím, že chalani sa na tom ešte doteraz bavia, ja si odvtedy už dávam bacha a volím rozvážny prístup. Ale nebojte, teraz je v pohode a ešte je tam aj mostík.

No a rovnako niektorým možno neunikol ten krásny asfalt vo videu. Vedie rovnako zo Sádočného a následne sa viete dostať do Priedhoria. Tam sa chystám niekedy najbližšie na žiletke, pretože takéto lesné stúpania skutočne môžem, aj keď ďalej to bude trochu rozbitejšie. No 32 mm bezdušáky tam nevozím pre nič za nič.GPX záznam tejto celej trasy nájdete potom na tomto odkaze. Prípadne, ak si chcete pozrieť výjazd na Strave.

Celkovo možností na výlety v okolí Strážovských vrchov je skutočne veľa, rovnako tu máte pod nosom aj Lúčanskú Malú Fatru, Kľak, Fačkovské sedlo atď. Za mňa oblasť, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť a ja dúfam, že video a článok tomu prispeje svojou troškou. Takže bacha na brody a užívajte krásne slovenské prostredie...

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Komentáre

petrikmarian 14.06.2020 (14:28)

3


zas parádny námet na výlet. v tej oblasti som býval 28 rokov, tak mnohé časti z toho výletu som prešiel. je tam neskutočne pekné prostredie, ako všade po slovensku. na slovensku je množstvo krásnych zákutí, ktoré sa človeku sprístupnia asi len na tom bicykli. cyklistiku uprednostňujem oproti turistike aj preto, že za rovnaký čas prejdem viac a aj viac vidím.

 
Lost 14.06.2020 (11:24)

2


úsek so Sadočného do Priedhoria, Riedky a krížom do Mojtína je dobrý námet na video/článok pre výjazd vhodny na žiletku, zvlášť 18% stojka pred Mojtínom s fungel novým asfaltom stojí za to... z 32 plášťami vyjdeš možno aj na Butkov inak parádny článok ako vždy

 
MRK Lost 14.06.2020 (13:28)

2


Zo sedla Briestenné (medzi Pružinou a Sádočným) je už nový asfalt aj do Durďoveho, ďaľši dobrý okruh naviac. Ešte kedy dorobia asfalt na konci Hluchej doliny na Zliechov, to by len boli možnosti.

 
Gusto0 MRK 14.06.2020 (14:19)

2


no to urcite a tam kde bol klud uz nebude. celu tu dolinu odrovnali uz teraz tym asfaltom na Mojtin (stretol som tam niekolko aut kym som to presiel, chodia sa tam vozit). prepoj to aj na Zliechov a mozes pri kaplnke stavat semafor
ale hej - na cestak je to v okoli Pruziny ako stvorene. aj z Priedhoria do Trstia ide peknou dolinou hladucky asfalt, z Trstia cez Durdove - krasny kratucky okruh
Inac zo sedla Samostrel smerom na Priedhorie po zltej TZ som siel minuly rok - ak sa nic nezmenilo bolo to tam po asfaltku v biednom stave - hore tadial urcite nie, dolu nic moc - vymlete do V, hlboky jarok, vela velkych volnych kamenov.

 
petrikmarian Gusto0 14.06.2020 (14:31)

0


dá sa súhlasiť. jazdieval som po tých cestách ešte vtedy, keď neboli vyasfaltované. bolo tam viac kľudu. a pravdu povediac aj ma to viac bavilo. teraz tam už nebývam, ale občas si tam skočím zajazdiť a tých aut je tam viac než dosť.

 
MisoGrno2 Gusto0 14.06.2020 (15:27)

4


za trochu ryze z eurofondov dame asfaltku aj na gerlach, nech je este viac ludi v lese. a medvede sa pojdu prechadzat po masarycke.

 
petrikmarian Lost 14.06.2020 (14:16)

0


tá stojka dá zabrať, na šťastie nie je veľmi dlhá. problém v tom nevidím, že tam chýba kúsok asfaltu. do zliechova je to síce prudký zjazd v horšom teréne, neviem, či na žiletku ale na ht v pohode. voľakedy, keď som býval v tej oblasti som zišiel do zliechova, odtiaľ čičmany, rajec, domaniža a pružina. parádny okruh. niekedy som to potiahol až do považskej bystrice a odtiaľ do pružiny. druhá možnosť zajazdiť si po asfalte bola, že som sa spustil do valašskej belej, odtiaľ na homôlku, ilavu a pružinu.

 
GaliPet 14.06.2020 (15:24)

0


Díky za tip.

 
Imroman GaliPet 14.06.2020 (20:24)

0


Nz, bude sa pacit myslim

 
Deemax 14.06.2020 (16:21)

0


Palec hore za ten Elite 9.8, podla mňa jeden z top HT...

 
Imroman Deemax 14.06.2020 (20:24)

0


Heh, to ano...mam len dobre spomienky na neho

 
mato99 14.06.2020 (18:42)

0


Super video ako každé👍.dobru prilbu máš aká to je?

 
Kyle 15.06.2020 (22:36)

0


Ahoj, co to mas za batoh prosim ta? Hladam akurat nejaky podobny, minimalisticky...si s nim spokojny?

 
Imroman Kyle 15.06.2020 (23:06)

1


Cauko...tato vesta: https://www.mtbiker.sk/clanky/9713/test-camelbak-chase-bike-vest-ak-vam-batoh-nesedi-a-vrecka-su-malo.html

Spokojnost maximalna...hlavne mam vsetko po ruke co treba.

 
Nicolla 16.06.2020 (15:13)

-3


Pre autora : skús potrénovať aj takéto, napr. podľa tejto príručky ale možností je viac: https://www.hovorakohovorca.com/?gclid=EAIaIQobChMIkM22jrOG6gIVYIBQBh0VXw_IEAAYASAAEgJ0hPD_BwE

 
mikkaeeel Nicolla 24.06.2020 (14:17)

0


Tak to si "zabiu"! 😁 Este sa tu na emtebajkri naucia recnit a zacnem pozerat videa 🤣

 
Pridaj komentár