Test: Tufo XC14 TR 29x2,25 - maratónsky špecialista

Tento rok si celkom „nakladám" a na trati nechávam vždy aj posledné kúsky svojich síl. Trate jazdím stále náročnejšie a tak neostáva nič iné, ako tomu prispôsobiť aj svoju výbavu. A od čoho iného začať, ako od pneumatík?

Na začiatku sezóny som svoju výbavu rozšírila o expertov na suchý a rýchly povrch. Čo ale do blata, či inak náročných podmienok? Tufo XC14 som prvýkrát osadila tesne pred odchodom do Raja. Áno viem, zásahy do biku pred pretekmi sú amatérskou chybou. Ale v tomto prípade to bolo správne rozhodnutie.


Zoznamka „naostro"

Aby som bola presná, plášte mi prehadzoval Marek, ja som už len žala úrodu. A rovno v neznámom prostredí a pretekárskom nasadení. Ich prvý kontakt so zemou bol na parkovisku chatovej oblasti, kúsok od miesta štartu. A síce sme do Raja prišli deň pred pretekmi, no unavení z jazdy sme si dali len pár kilometrov v pohodičkovom tempe. Skutočný test prišiel nasledujúci deň.


Ešte pred štartom sa ideme trošku zahriať. Ja si blbnem, v rýchlosti klopím do strán, keď ma len tak stiahlo. Náklon som riadne prehnala a už som sa videla na zemi. No nič také sa nestalo. Bočnice a mäkká zmes predviedli, na čo sú stavané. Gumy ma krásne podržali a na štart som išla celá nedočkavá, čo dokážu.

V teréne bez kompromisu

A nadšenie ma neopustilo. Mäkká zmes sa krásne lepí a technickým nástrahám sa len vysmieva. Plášte ma ani raz nepustili, či už na koreňoch, alebo v kamenistých pasážach. Povrch trate pekne kopírujú a ja som sa konečne naučila fajnovo flekovať.


No vážne, aj by som chcela rozoberať, ako sa správajú na rôznych povrchoch, no oni sú proste perfektné. Je im jedno, či je sucho alebo blato. Či idú po šmykľavých koreňoch alebo kameňoch. Všetko prechádzajú na pohodu a nijako sa nedajú rozhodiť. Jediný povrch, ktorý im nejde, je asfalt. Vždy, keď vybehnem na cestu, okamžite pozerám po oboch kolesách. Čo mám defekt? Nemám. Len tak strašne lepia, že to jednoducho zakaždým prekvapí . To je jediná daň za bezstarostné jazdenie v lesoch.


Technické parametre

Tufo XC14 TR 29x2,25
  • osadené na mojich ráfikoch 622x25 a pri tlaku 1,2 baru majú šírku 58,6 mm
  • hustota vlákien na behúni je 375 TPI a na bočniciach 210 TPI
  • zmes behúňa je na báze oxidu kremičitého a proti defektom je použitý ochranný systém z vlákien VECTRAN, ktorý chráni nielen behúň, ale aj bočnice a navyše podľa výrobcu zvyšuje stabilitu v zákrutách
  • uvedená hmotnosť je 650 g, ja som na svojej neskalibrovanej kuchynskej váhe navážila 613 g


Na záver

Dezén má smerový šípový vzor a podobajú sa na Continental Cross King, akurát je viac otvorený. V teréne krásne lepia a možno sa tak na ne plne spoľahnúť. V blate sa netreba báť zanesenia dezénu, vďaka riedkemu vzoru sa pekne čistia a zachovávajú si tak svoje jazdné vlastnosti.

Model XC14 TR je najvyšším v rade MTB plášťov od Tufo a svoje využitie si našiel aj na poli svetového pohára v XC.


S technológiou VECTRAN sa „defektáči" nemusia báť pri pohľade na každý agátový strom. Navyše sú pripravené na bezdušové použitie a teda nerozdeľujú cyklistov na dva tábory. Jazdiť ich môže naozaj každý. Plášte sú navyše cenovo dostupné (cca 36 €) a v predaji aj u nás na e-shope.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Plášte patria medzi najdôležitejšie komponenty na bicykli. Sú jediným kontaktným bodom bicykla s terénom, a preto treba dbať na ich výber.
Všetko o insertoch a gravel jazdení - test Vittoria Air-Liner Gravel

Všetko o insertoch a gravel jazdení - test Vittoria Air-Liner Gravel

Komu sa inserty na gravel hodia, aké sú ich plusy a mínusy a ako sa vyznať vo veľkostiach? Ako sa osvedčilo riešenie od značky Vittoria?
Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Je možné mať jeden stroj, ktorý bude „raketou" na maratónoch a zároveň schopnou alternatívou k trailbiku? V tejto sezóne som skúsil nájsť odpoveď na bicykli, ktorého cena sa radšej nehovorí.
keyboard_arrow_up