Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Pri výbere oblečenia na bicykel som nikdy nepozrel ponuku od slovenského výrobcu Kellys. Viac sa mi vždy spájali s bicyklami a na oblečenie či doplnky som nemyslel. Až do momentu, keď sa ku mne dostali na test.

Druhá polovica februára trochu ubrala na „mraziacom zariadení" a tak som okrem víkendových výjazdov absolvoval aj nejaké to dochádzanie do práce. Preto mi prišla vhod kombinácia na testovanie od Kellysu v podobe prechodnej bundy Flame a zimných rukavíc Cape.


Rukavice Kellys Cape

Rána ešte bývajú chladné a mrazivé, aj preto som bol zvedavý, ako zimné rukavice pomôžu zlepšiť tepelný komfort. Ja zvyknem v zime jazdiť s rukavicami určenými na bežecké lyžovanie. Kellys uvádza vo veľkostnej tabuľke obvod dlane 19 - 21,5 cm pre veľkosť M, čo pri mojich 21 cm zapasovalo úplne presne.

Postrehy z testovania

Okrem toho sa na dlaňovej časti nachádzajú aj výstelky.
Rukavice sú na pohľad pekné, mám rád kombináciu čiernej a oranžovej. Spracovanie je kvalitné, nikde netrčia nitky, nenašiel som ani nepresné švy, ani ma netlačili na zošitých miestach. Novinkou bol pre mňa schovaný „plášť" na ochranu prstov. V prvom momente som sa veľmi potešil, pretože ísť dole kopcom v mrazivom vzduchu je pre prsty vždy utrpenie. Preto som považoval možnosť zakrytia prstov, v už aj tak dobre izolovanej rukavici, za bonus. Realita však ukázala, že plášť síce fungoval veľmi dobre, ale keď som chcel brzdiť jedným prstom, ako som zvyknutý, nastal problém. Nedočiahol som. Tak som si plášť natiahol iba na tri prsty a ukazovák nechal vonku. Napriek tomu bol zjazd z kopca podstatne komfortnejší. Okrem chladu plášť neprepustí ani vodu, čo sa môže hodiť počas chladných, jarných či jesenných, daždivých výjazdov.


Smerom hore mi bolo v rukaviciach aj horúco. Pri jazde po rovine s protivetrom som chlad vôbec nepociťoval. Tento pocit pohodlia má na svedomí aj predĺžený strih rukavice, ukončený patentom, aby chránil pred vetrom ruku, keď ste na bicykli natiahnutý, napríklad v zjazde. Takže pokiaľ vám býva zima už len pri pohľade na bicykel, mohli by Cape rukavice značne pomôcť užiť si zimné výjazdy. Ja som ich testoval pri 7 °C a menej. Keď som odchádzal z domu do práce, teplomer ukazoval 4 stupne. Cesta vedie tri kilometre dolu po asfaltke, potom sedem po rovine. To znamená, že zjazd trochu znížil pocitovú teplotu. Dolu v meste býva ráno ešte chladnejšie. Ruky som mal celý čas v teple.

Dlaňová časť je vyrobená zo syntetickej kože, izolovaná, odvetraná a má aj protišmykovú úpravu proti skĺznutiu prstov z brzdových pák. Palec a ukazovák je zas vybavený vodivým vláknom pre ovládanie smartfónu. Okrem toho sa na dlaňovej časti nachádzajú aj výstelky. Už samotná izolácia na dlaňovej časti mi prišla dostatočne hrubá a pohodlná, no spolu s výstelkami už naberie úchop riadidiel veľmi veľkú hrúbku. Rovnako prípadná manipulácia so zipsom, alebo vyberanie papierovej servítky je s nasadenou rukavicou takmer nemožná, čo je však pri hrubej zimnej rukavici normálne. Osobne mi to nesadlo a myslím, že by dlaňová časť nepotrebovala výstelky. Pre niekoho, kto je zvyknutý na hrubší úchop, to zrejme problém nebude. Z môjho pohľadu - menej je niekedy viac. Dávam tri hviezdičky z piatich, pretože tepelný komfort je veľmi dobrý. Cena na MTBIKER eshope je cca 34 €.


Bunda Kellys Flame

Dochádzanie do práce na bicykli má svoje špecifiká. Pokiaľ chodíte skoro ráno, treba v prvom rade dbať na bezpečnosť. Vidieť a byť videný je základ. Napríklad ja sa presúvam z obce do mesta sčasti po „okreske”, cyklotrase aj po hlavnom ťahu do priemyselnej zóny. Po bezpečnosti nasleduje komfort. Môžem sa v práci prezliecť do suchého, ale poznám ľudí, ktorí takú vymoženosť nemajú. Preto tepelný komfort vs. odvetrávanie beriem ako dôležitý parameter. Sem by som ešte zaradil aj odolnosť voči vode.

Myslím, že všetci sa snažíme kaluže obchádzať, no občas sa to nedá a musíme cez ne prejsť. Kto chodíte popri vode, zas poznáte hmlu, poprípade kvapky víriace sa za autom, ak je mokrá vozovka. Presne do týchto podmienok som počas testovania nosil bundu Flame najčastejšie. Nebudem vás napínať - odo mňa dostáva 4 a pol hviezdičky z piatich. Prečo? Na to sa pozrieme nižšie.


Toto mi v skrini chýbalo

L či XL? Poznám svoje proporcie, ale uvažujem o veľkosti aj kvôli vrstveniu. Mám doma niekoľko kusov oblečenia na bike od rôznych výrobcov. Vezmem krajčírsky meter a meriam dĺžky prednej časti, zadnej. Nakoniec sa pri výške 187 cm a 79 kg rozhodnem pre XL.


Dôvod je taký, že bundu si beriem ako tretiu vrstvu. Mám totiž ešte jednu podobnú. Nosím ju rovno na termo tričku, keď je okolo 10 stupňov a hrozí dážď či studený vietor. Tá je vo veľkosti L. Rozhodol som sa dobre pre XL. Je mi o niečo voľnejšia, alebo ako sa hovorí „na pohodu”. Pod ňu si obliekam zateplený dres a pod ten zas funkčné tričko s dlhým rukávom.


Ranný protivietor znižuje teplotu smerom k nule. Akonáhle sa dostanem dolu do mesta a k rieke, vzduch výrazne ochladne, na priľahlom parkovisku chlap škriabe okná na aute. To už však šliapem do pedálov, aby som si rozprúdil krv a zahrial sa. Dobre teda, priznávam sa, nešlo o zrýchlenie kvôli teplu, ale kvôli miestnemu rovinnému segmentu . V dobrej nálade prichádzam do práce.


Bunda naozaj udržala teplo a nekonal sa nijaký extrémny „mikrovlnkový efekt”. Chrbát bundy kvôli odvetraniu tvorí iný materiál ako zvyšok. Mal som na chrbte ruksak (tiež od Kellysu - článok nabudúce) a tak som sa spotil iba pod ním. Ostanem ešte chvíľu pri chrbtovej časti. Tá je predĺžená, chráni pozadie, tým pádom som sa vyhol neželanému ofukovaniu „krížov” a ošpliechaniu nohavíc. Čo ma však mrzelo, je chýbajúci reflexný prvok.

Zadná časť s tromi vreckami a jedným na zips obsahuje potlač v čiernej farbe. Dosť ju to stmavuje. Ja som mal osvetlenie na ruksaku aj sedlovke, no napriek tomu to považujem za mínus - to sú tie 4,5 hviezdičky a nie 5. Nejaký malý pásik či logo by stačilo. Bundu zato dobre vidieť v šere. To som otestoval pri podvečernom behu. Výraznú červenú bolo oproti fádnemu pozadiu vidieť z dostatočnej diaľky.


Vnútorný lem naspodku vylepšuje silikónový pás, ktorý zabráni neželanému vyťahovaniu bundy. Krk a brada sa vám do podšitého zipsu nezachytia vďaka ochrannému kusu látky. Rukávy sú primerane široké, vojdú sa aj hrubé rukavice, či športové hodinky. Cena bundy je cca 93 a nájdete ju aj na našom eshope.


Musím uznať, že Kellys si naozaj dáva na svojich výrobkoch záležať. Majú pekný dizajn, lebo, nebudeme si klamať, vzhľad predáva. Aj strih je moderný a tvarovaný pre potreby bikerov. Spracovanie a použité materiály sú rovnako na vysokej úrovni. Občas sa nejaké nedostatky nájdu, no pozitíva ich prevyšujú. Ďalší argument navyše v prospech slovenského výrobcu je aj o prijateľnej cene za danú kvalitu. Ponuku oblečenia Kellys nájdete na MTBIKER eshope.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
AdMich 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Budú zimné doplnky Isadore maličkosti, ktoré vedia byť veľkou pomocou cyklistu? Ako si vybrať správny model a veľkosť?
Test: Santini Nimbus Rain - predĺžte si sezónu

Test: Santini Nimbus Rain - predĺžte si sezónu

V posledných rokoch štartujem cestnú sezónu stále skôr a skôr, pričom jarné počasie nešetrí nikoho. Nepremokavé a zateplené nohavice od Santini sú preto pre mňa dôležitým kúskom výbavy.
Castelli ALPHA RoS Light - ideálny trojsezónny spoločník

Castelli ALPHA RoS Light - ideálny trojsezónny spoločník

Lepšieho spoločníka, na ktorého sa môžem spoľahnúť počas troch ročných období, asi nemám...bunda ALPHA RoS Light od Castelli.
keyboard_arrow_up