Test: Silvini Montilio - šikovný spoločník na každý deň?

Zháňate ľahučkú a spratnú bundu? Silvini Montilio je jednou z tých, ktoré by sa mohli dostať do užšieho výberu.

Keď som rozbalil balík, v ktorom sa táto bunda nachádzala, a prezrel som si ju, chvíľu som seriózne nevedel, o čom tu budem písať. Napokon sa ukázalo, že v sebe ukrýva viac, než by sa mohlo zdať. Vykľul sa z nej totiž skutočný univerzál.

Prvé dojmy

Bunda je v balení pekne zložená, rozbaľujem. Ako prvý ma upútal materiál – na dotyk je vcelku zvláštny, no zároveň veľmi príjemný. Výrobca ho označuje ako Windbreaker WR a v zásade som o ňom nič prevratné nezistil, jedine ak to, že ide o husto tkaný a neprefúkavý materiál. Podľa Silvini je farba kombinovaná, ružová a drevené uhlie, my chlapi to vnímame inak a ja tvrdím, že je to klasická červená a vetracie otvory sú čierne. Už na prvý pohľad som si však hovoril, že konečne nejaká poriadne viditeľná farba a nie azda najrozšírenejšia „ninja čierna“. Na ceste (a hlavne podvečer) ma bude pekne vidno. Hoci meriam 188 cm, zvolil som veľkosť M, pretože mi oproti L-ku pripadala priliehavejšia a pri predklonenej pozícii na bicykli mi vyhovovala aj dĺžkovo.


Budna je vhodná aj do veternejšieho a chladnejšieho počasia

Jazdíme

V prvom rade treba povedať, že som bundu testoval v júni, a to bolo skôr také „istítko“ pre prípad, že by sa zvrtlo počasie. Využíval som ju tiež pre neskoré večerné výjazdy, keď sa už trochu ochladilo. Ako prvú si vezmem na paškál odolnosť voči vetru. Tu bunda obstála nadmieru dobre, prechádzal som v nej niekoľko „brdkov“, pričom v malých „údoliach“ medzi nimi sa už držal chlad, no v bunde bolo príjemne. Samozrejme, za túto neprefúkavosť sa platí daň, na nejakú vyššiu intenzitu alebo intervaly radšej rýchlo zabudnite. Ja som to skúsil len raz a prišiel som domov s totálne mokrým chrbtom.


Každopádne, na bunde sa nachádza niekoľko prieduchov, začínajú pod pazuchami a tiahnu sa nahor chrbtom. Nepremokavosť sa mi počas dlhej doby podarilo otestovať len raz, a aj to len na krátkom úseku, pričom išlo o kombináciu ľahký dážď a mokrá cesta. „Fejkovým” dažďom bol ešte krátky úsek v hmle, tu opäť poslúžila na výbornú a vesty, či dresu pod ňou sa vlhkosť ani len nedotkla. Treba povedať, že tak, ako bunda neprepúšťa vlhkosť dnu (k mojej veľkej spokojnosti som zostal suchý), tak ju neprepúšťa ani smerom von a dokáže sa tam niekedy doslova vyzrážať.


Drobnosti naše každodenné

Vidno, že si v Silvini potrpia na kvalitu a bundu neosadili ničím iným, ako YKK zipsom s dlhoročnou tradíciou. Výrobca udáva, že by sa mal dať zapínať jednou rukou. Tu si dovolím nesúhlasiť, lebo zips je síce vystužený, ale bunda sa mi pri zapínaní krčila, takže to vždy skončilo zastavením a napnutím zipsu. O reflexných prvkoch sa hádam ani nemusíme baviť, to je už klasika asi na všetkých bundách. Jedno reflexné logo sa nachádza vzadu a druhé vpredu. Ako som však písal už aj vyššie, dôležitá je jednoznačne aj samotná farba, z výjazdov som sa vracal takmer potme a cítil som sa v nej naozaj bezpečne.


Pre koho?

No, popravde, asi pre hocikoho. Bundu totiž dokážete celú napchať do malého vrecka, umiestneného v jej vnútornej časti. Finálna hmotnosť celku – papierových 58,9 g, kuchynskou váhou nameraných 63 g, podľa mňa perfektný výsledok. Rozmery sú niekde na úrovni väčšej dlane, zmestí sa aj do vrecka, môžete si ju teda vziať na bicykel, korčule, beh, prípadne, len tak do zálohy, ak vám teda nevadí cyklistický strih. Samozrejme, ľahkosť je odzrkadlením materiálu samotného a treba rátať aj s tým, že je bunda mierne priesvitná. Takže na fotkách vidíte dobre, bunda skutočne nie je oranžová, to robí len žltý dres pod ňou. Rovnako očakávajte, že keď ju rozbalíte z vrecka, bude „akoby krave z papuľky vypadla“. Ja osobne si však na estetiku úplne nepotrpím a dôležitá je pre mňa funkčnosť. Po chvíli používania sa navyše bunda trochu vystrela.


Ešte predtým, ako mi bunda prišla, som sa trochu čudoval, prečo vzadu nie je ani len jedno vrecko, čo pri väčšine búnd považujem za nutnosť. Akonáhle sa mi však dostala priamo do rúk, pochopil som, o čo kráča, so záťažou by si popravde nerozumela. Jednoducho je to ľahučká, najvrchnejšia vrstva oblečenia, ktorú zbalenú so sebou vezmem asi pri každom športe – človek nikdy nevie, kedy sa takáto drobnosť zíde. MOC je 87,90 € a bundu nájdete aj v ďalších farebných prevedeniach na našom eshope.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Silvini Gravel - vydarená kolekcia na dlhé výlety

Test: Silvini Gravel - vydarená kolekcia na dlhé výlety

Určite ste už počuli to známe príslovie o zle oblečenom cyklistovi. Platí to nielen o počasí, ale podľa môjho názoru aj o disciplíne.
Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Budú zimné doplnky Isadore maličkosti, ktoré vedia byť veľkou pomocou cyklistu? Ako si vybrať správny model a veľkosť?
Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?

Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?

Prečo som si obľúbil bundu Sportful Total Comfort a nohavice Fiandre? Je rozdiel v materiáloch tak zásadný?
keyboard_arrow_up