Test: Craft PRO Wool Extreme X – tričko na všetky aktivity

Nájsť spodnú vrstvu vhodnú na viacero aktivít s dobrými vlastnosťami je dnes problém. Švédska značka Craft s dlhoročnými skúsenosťami s týmito potrebami vytvorila tričko s prímesou merino vlny.

Dnes sa pozrieme na tento kúsok, ktorý má slúžiť ako prvá vrstva na rôzne športové aktivity. Má zaistiť tepelný komfort a dobré odvádzanie potu počas športu. Najviac ma zaujíma spracovanie a hlavne prímes merino vlny, s ktorou sa stretávam prvýkrát. Doteraz som nepoužíval, ani nevlastnil žiaden produkt, ktorý by obsahoval tento materiál. Tak sa poďme spoločne pozrieť, ako tričko obstálo pri teste.


Rozbalenie a výber veľkosti

Produkt prišiel pekne zabalený v papierovej krabičke, kde je ukrytý pred prípadným poškodením. Keďže už v šatníku mám spodnú vrstvu od tohto výrobcu, znova som siahol po rovnakej veľkosti - S. Pri výške 173 centimetrov a 74 kilogramov spadám do tejto kategórie aj podľa veľkostnej tabuľky. Samotný výrobca uvádza, že produkt má veľmi priliehavý a ergonomický strih. Mne osobne to vôbec neprekáža a mám radšej, keď prvá vrstva pekne sadne na telo. V tomto prípade je však opak pravdou. Tričko vôbec nie je také priliehavé a má skôr voľnejší strih.


Tričko Craft PRO Wool Extreme X poskytuje vďaka merino vlne viac pohodlia a elimináciu zápachu.

Použité materiály

Tričko sa skladá z 80 % polyamidu a 20 % spomínanej merino vlny. V tomto prípade je použitých 140 gramov látky na meter štvorcový. Merino vlna poskytuje lepší tepelný komfort a elimináciu zápachu počas dlhšej aktivity. Samotná vlna je získavaná technológiou Mulesing free, ktorá má svedčiť o etickom spôsobe získavania vlny.


Skúsenosti

Tričko som testoval v rozmedzí od 6 do 16 stupňov pri bicyklovaní, behu a ľahkej turistike. Počas jazdy na bicykli som ho používal ako spodnú vrstvu pod bundu, kde po celý čas príjemne hrialo a odvádzalo pot. V teplejších jesenných dňoch som ho nosil ako jedinú vrstvu počas behu. Tu sa výborne ukázali spomínané vlastnosti udávané výrobcom, keď ma tričko príjemné hrialo, hoci už bolo prepotené. Najlepšie som túto vlastnosť pocítil, ak začalo fúkať. Vtedy som nemal pocit chladu na pokožke a telo si stále udržiavalo teplo. Počas ostatných dní som ho používal na ľahšie túry alebo prechádzky, keď bolo vonku chladnejšie a potreboval som si dopriať vyšší tepelný komfort. Výborné poslúžili aj ploché švy, ktoré nikde nerušili a zvyšovali pohodlie počas používania.


Prvýkrát merino vlna

Doteraz som tento druh vlny na sebe nenosil, pretože mi stačila spodná vrstva z iných materiálov. O to viac som sa tešil na to, akú zmenu môže priniesť aj menšie množstvo tejto látky v oblečení. Pri prvom behu som si hneď všimol hrejivé účinky trička, aj keď som už mal spotený chrbát. Keďže jazdím takmer 40 kilometrov do práce na bicykli, bol som zvedavý na elimináciu zápachu.

Za hodinu a pol jazdy sa predsa človek spotí a obyčajná spodná vrstva z polyamidu a elastanu už po prvom použití zapácha. V tomto prípade aj pri menšom množstve merino vlny tričko nemalo nepríjemný zápach. Termo pôsobí celkovo ľahkým dojmom a príjemne sa nosí pri každej aktivite. O to viac sa teším na jeho použitie v zime a na zimné športové aktivity, kde ocením tepelný komfort určite ešte viac.


Starostlivosť

Ak ide o funkčné oblečenie určené na šport, vždy sa snažím riadiť pokynmi výrobcu a dodržať postupy pri údržbe. Vďaka správnej starostlivosti by sa mali dať čo najdlhšie zachovať vlastnosti oblečenia. Keďže je látka jemnejšia, pral som tričko v samostatnom vrecku na nižších otáčkach. V prípade použitia merino vlny máme k dispozícii aj špeciálne pracie prostriedky, ktoré sa dajú kúpiť v hociktorej drogérii. Ja som tričko skúšal prať aj v obyčajnom prášku na športové oblečenie, ktoré používam na ostatné cyklistické veci. Urobil som tak z toho dôvodu, že obsah merino vlny je nižší, a ani po viacerých praniach nenastal žiadny problém.


Zhrnutie

Tento produkt je pre mňa výbornou skúsenosťou, pretože som mal možnosť vyskúšať spomínanú merino vlnu. Jej vlastnosti sa mi potvrdili a príjemne ma prekvapila jej funkčnosť. Tričko je na pocit veľmi ľahké a dobre sa nosí pri športovej aktivite alebo len tak na prechádzke v prírode. Jedinou nevýhodou je nie práve priliehavý strih, ktorý môže niekomu prekážať. Inak značka Craft vyrobila výborný všestranný produkt na viacero aktivít počas prechodného a zimného obdobia. Tento kúsok oblečenia sa určite nikde nestratí a nájde si miesto v každom šatníku.


Alternatívy

Tričko Craft PRO Wool Extreme X nájdete aj na MTBIKER shope s cenou 70 € aj v čiernej farbe. Ak hľadáte komplet spodnú vrstvu, zaujímavým setom je Craft CORE Dry Fuseknit za 70 € alebo samotné funkčné tričko Craft Active Intensity za 50 €. V ponuke na MTBIKER shope máme viac ako 100 typov spodnej vrstvy od značky Craft, takže si určite vyberie každý.

Ak vás zaujala značka Craft, viac od tohto výrobcu nájdete v MTBIKER shope. Keďže mám málo skúseností s merino vlnou, rád si v komentároch pod článkom prečítam, ako sa vám nosí, a tiež privítam rady na údržbu tohto materiálu.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
filipskalican 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: CRAFT Discovery Softshell - keď univerzálnosť rozhoduje

Test: CRAFT Discovery Softshell - keď univerzálnosť rozhoduje

Oblečenie od značky CRAFT je používané v armáde, ako aj vo svetovom pohári. Má teda overenú kvalitu, rovnako ako rozumnú cenovku. Ako funguje v praxi?
Test: Craft CORE Dry Fuseknit - správne sa obliecť je základ

Test: Craft CORE Dry Fuseknit - správne sa obliecť je základ

Beh, cyklistika alebo outdoor. Ak sa počas zimy či prechodného obdobia venuješ týmto aktivitám a hľadáš do svojho šatníka novú spodnú vrstvu, tak mám jeden tip.
Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Budú zimné doplnky Isadore maličkosti, ktoré vedia byť veľkou pomocou cyklistu? Ako si vybrať správny model a veľkosť?
keyboard_arrow_up