Balíček prežitia pre zimné výjazdy

Na Garmine mi ukazuje 6 stupňov, dávam si to naľahko v slušnom tempe. Ale čo ak?

Na jednom novembrovom výjazde som sa zamyslel, či by nebolo lepšie nosiť so sebou aj iné veci ako počas hlavnej cyklistickej sezóny. V prípade, že treba zastaviť, je predsa zásadný rozdiel, ak je vonku teplo alebo zima. Navyše v kombinácii so studeným vetrom nechcem byť mimo sedla na viac ako pár sekúnd. Celoročnú výbavu ako pumpu, dušu, základnú lekárničku a multikľúč beriem už ako samozrejmosť. Tento rok som ešte pribalil radiace lanko, človek nikdy nevie...

Treba niečo meniť na bicykli?

V zmysle hesla prevencia je lepšia ako liečba, som sa rozhodol nahodiť len protidefektovú vložku, takzvaný insert, aj do predného plášťa. Riešiť defekt v zime je naozaj skoro to posledné, čo potrebujem. Zopár gramov navyše ma nezabije a zároveň môžem spustiť tlak. Touto úpravou zlepším priľnavosť predného kolesa a zvýšim bezpečnosť jazdy pri meniacich sa podmienkach. Navyše s protidefektovou vložkou sa dá dôjsť až domov a nemusím nič opravovať v teréne. A to rozhodne poteší.


Technická výbava

Na pomoc si ešte beriem ohrievače do tretier a tenké merino rukavice, ktoré vkladám do hlavných, najmä pri dlhších zjazdoch.
Pred jazdou je fajn zvážiť si riziko prípadného problému a dostupnosť civilizácie. Podľa toho si viete pekne doladiť výbavu. Ja sa vždy snažím držať sa hesla menej je viac. Ak pôjdete jazdiť dopoludnia na dve hodinky, asi naozaj nemá zmysel pribaľovať si čelovku a podobne. Nejdem to teda rozdeľovať na krátke, dlhé, ranné a večerné jazdy, ale nech si každý zváži, čo si vezme so sebou.

Spomenutá čelovka, či iný náhradný zdroj svetla, je nutnosť, ak sa výjazd prehupne do poobedných hodín. V lese prichádza tma skôr ako v meste a ak sa náhodou zdržíte, aspoň uvidíte. Doslova. Pri výbere sa zamerajte na kompaktné rozmery a režimy svietenia. HM51R, ktorú vozím ja, má aj červený režim svietenia a okrem toho aj SOS signalizáciu. Ak vás zaujala, v ponuke je už novšia verzia HM51R V2.0. Pre mňa táto čelovka patrí medzi top náhradné zdroje svetla. Široké uplatnenie nájde aj mimo bicykla.


Ochrana telesného jadra a citlivých partií

Techniky už viac netreba, ochrana tela je podstatne dôležitejšia. Kvalitná „fukerka" ma sprevádza od jesene do jari. Nezaberie skoro žiadne miesto a jej vlastnosti oceníte najmä, keď sa ochladí alebo vás čaká dlhší zjazd. Slovo kvalitná som použil zámerne, pretože drahšie kúsky dýchajú a neuvaríte sa pod nimi. Spodná vrstva postupne preschne. O hmotnosti sa ani nemá zmysel baviť - ako pierko. Mať so sebou extra vrstvu sa zíde aj v prípade riešenia technických problémov. Neviem si predstaviť, že by som mal zastaviť niekde spotený na dlhšie v sieťovinovom nátelnikubunde Perfetto. Asi by som zmrzol. Tieto kúsky sú super na jazdu, ale prestoje sú utrpenie.


Vrchnú časť tela by sme mali, netreba však zabúdať na rozkrok a citlivé partie.
Zároveň odporúčam využívať termosky, lebo teplá tekutina zahreje telo zvnútra.
Ako ochrana sa mi osvedčili krátke elastické nohavice od Sportful, ktoré sú aj vodoodolné. Skladnosťou sú už podstatne väčšie ako bunda, ale viem ich navliecť na akékoľvek elasťáky, dokonca aj tie zateplené. Tento kúsok oblečenia vám zvýši tepelný komfort a pokojne si ich oblečiem už na začiatku jazdy. Keďže nie sú úplne „neprefúkavé", všetko pekne dýcha. Pri výbere je dôležitá správna veľkosť, aby vás neťahali na stehnách pri sede na bicykli. Tento model má zozadu zips, vďaka ktorému si viete priemer otvoru regulovať a pomôže aj pri navliekaní cez tretry. DWR povrchová úprava poslúži ako extra ochrana proti striekajúcej vode a blatu. Pod článkom nájdete pár vhodných alternatív.Ako sa postarať o periférie?

Náhradný nákrčník je univerzálna pomôcka, ktorá sa dá použiť napríklad miesto čiapky. Existuje mnoho spôsobov, ako ho poskladať a kreativite sa medze nekladú. Hlava a krk sú moje citlivé partie a v tomto ohľade nič nepodceňujem. S rukami a nohami to nie je o nič lepšie a zimu neviem vytesniť ani zimnými rukavicami a tretrami. Krátkodobo mi zaberá aj metóda s krútením rúk a nôh, keď sa krv naženie do skrehnutých prstov a zahreje ich. Na dlhšie jazdy si na pomoc beriem ohrievače do tretier a tenké merino rukavice, ktoré vkladám do hlavných, najmä pred dlhším zjazdom. Nezaberú skoro žiadne miesto a nikdy neviete, kedy vám pomôžu dostať skrehnuté prsty späť do komfortnej zóny.


Doplnky na extrém

Ak plánujete poriadny výjazd na celý deň, nezabudnite si pribaliť extra tyčinky, prípadne hroznový cukor. V zime príde hlad nečakane aj z dôvodu slabšej hydratácie. Zároveň odporúčam využívať termosky. Teplá tekutina zahreje telo zvnútra. Pije sa podstatne lepšie ako studená či ľadová voda. Navyše teplý čaj s medom beriem ako prevenciu „hlaďáku", čiže zabijem dve muchy jednou ranou. Ak by sa náhodou vyskytla situácia, že neviete pokračovať, tak vám pomôže izotermická fólia. Pri písaní článku mi ešte prišla na rozum píšťalka. Na turistickom batohu je súčasťou klipsne, no na bike mi zatiaľ vo výbave chýba.


Kam to všetko zbaliť alebo gramárske okienko

Ak nosíte batoh, máte vystarané. Ja sa mu snažím vyhýbať, aj keď sa to bez neho niekedy nedá. Moderné cyklonohavice ponúkajú rôzne sieťované vrecká, ktoré zväčšujú úložný priestor dresu alebo bundy. Dávajte pozor na vlhkosť, ktorá sa odparuje z tela. Všetko treba zabaliť do znovu použiteľných igelitových vreciek a až potom vložiť do vrecka.


Paranoji alebo pripravenosti na horách zdar!
Ak by vám daný priestor nestačil, existujú fľaše na náradie. Využiť sa dá aj starý bidon, prípadne podsedlová kapsička. Pri bidone treba mať na pamäti, že má menší priemer otvoru. Možnosti, kam výbavu uložiť, sme prebrali a pozrime sa na hmotnosti jednotlivých položiek:

  • Čelovka 78 g
  • Fukerka 73 g (M)
  • Vonkajšie nohavice (XXL) 169 g
  • Rukavice 36 g
  • Bufka 28 g
  • Ohrievače nôh (pár) 70 g
  • Tyčinka 42 g
  • Izotermická fólia 56 g
  • Fľaša na náradie (800 ml) 83 g


Spomenuté doplnkové prvky výbavy sú extrémne ľahké a spratné. To z nich robí perfektných pomocníkov, ktorí vám môžu zachrániť výjazd. Pre zaujímavosť ešte uvediem, že do fľaše natlačím bundu, rukavice, čelovku a fóliu. Ohrievače by mali byť na tele, aby boli pripravené do akcie a nahriate. Verím, že vás tento článok inšpiroval a prípadne si vstúpite do svedomia, ak niektoré veci opomínate. Ak vám napadlo ešte niečo ďalšie, budem rád, ak sa zapojíte do diskusie. Paranoji alebo pripravenosti na horách zdar!
report_problem Našiel si v texte chybu?
zwARO 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Ako si poskladať oblečenie pre celoročné jazdenie

Ako si poskladať oblečenie pre celoročné jazdenie

Začali ste s cyklistikou a radi by ste komfortne jazdili aj vtedy, keď sa ochladí či keď spadne pár kvapiek dažďa? Dnes vám skúsim poradiť, ako si dať dokopy výbavu, ktorá bude dostatočne univerzálna pre širokú škálu teplôt.
Jazdenie v zime – aké oblečenie väčšinou používam a ako ho kombinujem?

Jazdenie v zime – aké oblečenie väčšinou používam a ako ho kombinujem?

Čo sa hodí, ak hľadáte niečo univerzálne na celú sezónu, alebo naopak niečo skutočne zimné? Skúsil som dať dokopy svoje dlhodobé skúsenosti so značkou Castelli, ktorá mi pomohla odhaliť čaro zimného jazdenia.
Oblečenie do horšieho počasia - vietor a dážď ťa nezastavia PR článok

Oblečenie do horšieho počasia - vietor a dážď ťa nezastavia

Jeseň, to nie sú len padajúce listy a romantika babieho leta. Neodmysliteľne k nej patrí aj horšie počasie a do toho je potrebné sa náležite obliecť.
keyboard_arrow_up