Aký elektrobicykel je pre mňa vhodný?
V súčasnej dobe sú elektrobicykle vhodné pre pohodlné cestovanie do práce, výlety v horskom teréne alebo pre efektívny kardio tréning. A nezabúda sa ani na ženy, ktoré majú na výber podobne ako pri klasických bicykloch, modely špecificky ladené pre ženskú postavu. Dostupných modelov nie je málo, a preto je dôležité nepodceniť výber a zvoliť ten vhodný podľa vašich preferencií jazdy.
Výber je dôležitý. Príkladom je menej známa, ale o to dôležitejšia funkcia elektrobicyklov, a to režim chôdze. Práve tento režim podstatne napomôže pri tlačení elektrobicykla do strmších kopcov. Pri jeho väčšej hmotnosti je možné, že ženy alebo slabší jazdci ho bez asistencie chôdze do strmého kopca neutlačia. Známe systémy Shimano a Bosch túto funkciu ponúkajú, pričom jej aktivácia je jednoduchá, a to držaním jedného tlačidla.Mestský, trekingový či horský elektrobicykel?
Mestské elektrobicykle
Vyznačujú sa predovšetkým konštrukciou s nízkym nástupom, čo zaisťuje jednoduché nasadanie / zosadanie a zároveň napomáha bezpečnej jazde v mestskej prevádzke. To ocení široká skupina ľudí, pre ktorých je bežné bicyklovanie náročnejšie z dôvodu veku, nadváhy alebo zdravotného stavu, ktorým výpomoc šliapania v kombinácií s ľahkým nasadaním uľahčí jazdenie. Rovnako tak sú vhodné pre všetkých, ktorí často cestujú v meste a majú radi pohodlnú jazdu. Dôležitú súčasť tvorí bohaté príslušenstvo, medzi ktorým nechýbajú blatníky, svetlá či nosič. Vďaka tomu sa rozširujú možnosti využitia.
Kategória týchto elektrobicyklov často využíva umiestnenie motora v zadnom kolese, pričom jeho hmotnosť robí bicykel nevyváženým, ťažkopádnym, až nepoužiteľným v horskom teréne. Medzi výhody patrí možnosť režimu obnovenia energie, ktorá zvyšuje jeho dojazd. Nižšia cena zase robí takýto elektrobicykel zaujímavý pre začínajúcich e-cyklistov.
Trekingové elektrobicykle
Známe tiež ako cestovné elektrobicykle. Sú akýmsi kompromisom medzi terénnym a mestským elektrobicyklom a sú vhodné najmä pre dlhšie cestovanie po ceste, prípadne v miernom teréne. Často ich využívajú rodiny na výlety, pri ktorých výkon slabších členov vyrovná práve elektrická výpomoc. Súčasťou je väčšinou aj bohatá sada doplnkov, medzi ktorými nechýbajú blatníky, nosič alebo svetlá.
V súčasnej dobe sa však trekingové elektrobicykle začali využívať hlavne pre kardio tréning. Vďaka výpomoci pri šliapaní je možné zvoliť takú pomoc, pri ktorej dosiahnete optimálnu tepovú frekvenciu pre spaľovanie tukov. V praxi to znamená, že v kopcoch si nastavíte vyššiu výpomoc než pri jazde po rovine a vďaka tomu dosiahnete rovnomernejší srdcový tep. Spaľovanie tukov je potom jednoduchšie a oveľa efektívnejšie než na klasickom bicykli bez elektrického pohonu.
Horské elektrobicykle
Vyznačujú sa predovšetkým odolnou konštrukciou s vysokým výkonom a väčšou silou motora, ktorý pomôže aj v náročnom teréne. Zároveň je dôležité pri nich zachovať správne vyváženie, preto sa batérie vo väčšine prípadov nachádzajú priamo na šikmej rámovej trubke, prípadne v jej vnútri. Tým je dosiahnutý aerodinamický tvar, vhodné ťažisko a nakoniec aj krajší vzhľad. Horské elektrobicykle prešli v poslednej dobe výraznými zmenami, a tak je zvládanie obtiažnych horských kopcov v súčasnosti hračkou aj pre menej skúsených cyklistov.
Hardtail alebo celoodpružený elektrobicykel?
Hardtail elektrobicykle
Hardtail je populárny aj v oblasti klasických horských bicyklov a v segmente “elektro” prichádza v dostupnejších cenových hladinách. Robustný rám zaručuje dostatočný prenos výkonu bez toho, aby vážil príliš veľa a vyžaduje menej údržby, a to vďaka nižšiemu počtu pohyblivých častí. Pri tomto type elektrobicykla je možné dodatočne riešiť absenciu zadného odpruženia zmenou plášťov niekedy aj na “pluskový” rozmer, prípadne pridaním odpruženej sedlovky, čo výrazne zvýši komfort jazdy a v prípade pneumatík aj bezpečnosť. Pri výbere je dobré zistiť, či konštrukcia elektrobicykla takúto možnosť úpravy ponúka, nie každý rám je totiž pripravený na väčšiu šírku kolies. Hardtaily sú približne o 1 000 € lacnejšie než modely s celoodpruženou konštrukciou.Celoodpružené elektrobicykle
Ak ignorujete vyššiu cenu a vyššiu hmotnosť (približne 1 kg - táto hmotnosť je pri elektrobicykloch zanedbateľná), tak celoodpružený model prináša len výhody ako napríklad:- vyšší komfort
- bezpečnejšia jazda
- viac trakcie
- viac zábavy
Práve výhody robia túto skupinu veľmi obľúbenou. Celoodpružená konštrukcia v kombinácií s elektrickou podporou ponúka väčšiu trakciu na zadnom kolese. Zadné odpruženie redukuje nárazy, nerovnosti a umožňuje väčší kontakt s povrchom. Taktiež ponúka vyšší komfort, pohodlie pri jazde, zabezpečuje vyššiu bezpečnosť a umožňuje vyššie rýchlosti najmä v zjazdoch. To všetko vedie k väčšej zábave.
Aký zdvih odpruženia je potrebný?
Tak ten hrá sekundárnu úlohu v segmente elektrobicyklov, na rozdiel od bežných horských bicyklov. Dôvod je ľahko vysvetliteľný - nie je predpoklad, že bicykel bude použitý na extrémne skákanie a odpruženie a jeho zdvih plní hlavne funkciu pohodlia a bezpečnosti. Zábava je v tomto prípade jednoznačne hlavným faktorom.Odporúčame bicykle s minimálne 120 mm zdvihom odpruženia vpredu aj vzadu. Tieto bicykle sú na trati veľmi stabilné, kvôli nízkemu ťažisku motora. Zvyšujú zábavu a bezpečnosť pri zjazde z kopca, zároveň umožňujú pohodlnú jazdu hore kopcom bez zníženia výkonnosti. Avšak, pri elektrobicykloch tejto kategórie je veľmi populárne používať zdvih aj 150 mm. Dôvod je jednoduchý, pri nie veľkých cenových rozdieloch získa jazdec väčší zdvih, viac možností pre jazdu, väčší komfort, bezpečnosť a samozrejme väčšiu radosť pri jazde.
Ktorý systém pohonu je najlepší?
Centrálne motory sú najpoužívanejšie v segmente horskej elektrocyklistiky. Rozloženie hmotnosti na stred elektrobicykla zabezpečuje dobré jazdné vlastnosti najmä pri nerovnom teréne. Pri zadných motoroch zostáva len niekoľko hardtailov.
Zadný motor
Zadné motory sú používané hlavne pri mestských bicykloch. Hmotnosť (minimálne 4 kg) sústredená na zadnom kolese robí tieto bicykle nevyvážené a nevhodné do terénu. V kategórii týchto elektrobicyklov prinášajú tieto motory výhody ako napríklad rekuperáciu energie, čím sa čiastočne dobíja batéria a zvyšuje sa tým dojazd.Hmotnosť na zadnom kolese je najväčším problémom.
Centrálny motor
Trh ponúka niekoľko centrálnych motorov. Najobľúbenejšími sú motory Bosch Performance a Shimano STePS. Brose a Yamaha ponúka taktiež zaujímavé a často používané motory. Všetky stredové systémy majú tú výhodu, že sú pripevnené pod pedálmi. Ide o dokonalý bod vyváženia a umožňuje jednoduché prepojenie pohonu a zadného kolesa. Rozdiely medzi ponúkanými motormi sú nepatrné a líšia sa len v detailoch. Ich výkony sú identické a ich sila sa pohybuje od 50 - 80 Nm. Motory disponujúce vyšším krútiacim momentom, čiže silou a sú používané hlavne pri horských elektrobicykloch. Motory Yamaha ponúkajú možnosť využitia dvojprevodníka vpredu, ale pri ich poskytovanej sile, nie je potrebné používať až toľko prevodov. Ostatné motory majú vpredu jedno ozubenie a aj keď sa na pohľad zdajú ich ozubenia rozdielne, tak konečný krútiaci moment je porovnateľný vďaka vnútorným prevodovkám. Zadná 9-rýchlostná kazeta im plne postačuje na prenos sily aj vo veľkých stúpaniach.Motory sa často líšia iba v detailoch a nie vo výkonnosti.
Jedna vec je istá: Motor je dôležitým faktorom, ale nemal by byť tým jediným pri výbere elektrobicykla. Geometria a odpruženie sú rovnako dôležité a výrazne vplývajú na jazdné vlastnosti.
Čo pri výbere neprehliadnuť?
Výkon motora
Bez ohľadu na to, v akej časti sa eletropohon nachádza, sa motory rozlišujú tiež podľa výkonu. Najčastejšie sú používané tie s výkonom 250 W, keďže je to maximálna možná hranica, ktorá spĺňa legislatívu používania v prevádzke na pozemných komunikáciách. Pokiaľ má však elektropohon predsa len silnejší motor ako 250 W (Shimano STePS - 500 W, Bosh a Yamaha prevyšuje 600 W), tak je jeho výkon pomocou riadiacej jednotky znižovaný na požadovaných 250 W, aby elektrobicykel spĺňal vyhlášku.Aká je teda výhoda silnejších motorov? Ak je jeho výkon umelo znižovaný, tak má motor neustále rezervu a nie je toľko zaťažený, čím sa zvyšuje celková životnosť.
Režimy podpory
Programové vybavenie každého elektrobicykla sa môže líšiť, spravidla však ponúka 3 - 4 režimy výpomoci. To, či máte na ňom 3 alebo 5 režimov, nie je tak dôležité. Všeobecne však platí, že čím viac režimov, tým plynulejšia je výpomoc motora. Princíp programov spočíva v regulácií samotnej sily výpomoci, takže motor pri zvolení nejakého programu pomáha jazdcovi určitou maximálnou silou podľa zvoleného režimu.Správna veľkosť rámu
Ideálna veľkosť rámu elektrobicykla sa vyberá rovnako ako pri klasickom bicykli, teda odvodzuje sa od výšky postavy. Každý človek môže mať však odlišný typ postavy (dlhšie ruky / dlhšie nohy), a tak je ideálne bicykel vyskúšať. Ak však túto možnosť nemáte, potom možno vybrať elektrobicykel na základe výšky.Nosnosť elektrobicykla
V súčasnej dobe má väčšina elektrobicyklov pomerne vysokú nosnosť, a to v rozmedzí od 110 do 150 kg. Preto ich môžu využívať aj ľudia, ktorí majú problém s nadváhou.
Hmotnosť elektrobicykla
Na prvý pohľad vyzerá, že elektrobicykle sú oproti klasickým bicyklom oveľa ťažšie. Avšak, nenechajte sa zmiasť. Veľkú časť hmotnosti tvorí samotná batéria, ktorá váži okolo 2.5 - 5 kg. Rovnako tak musíte počítať s nejakými kilogramami navyše pri motore (približne 3 kg), ktorý je súčasťou každého elektrobicykla. Ak by ste tieto faktory odčítali, dostanete sa na podobnú hmotnosť ako pri klasickom bicykli. Štandardne váži celý okolo 22 - 26 kg.Ktorý elektrobicykel mi vyhovuje?
Ak chcete, aby výber bicykla bol jednoduchší, pozrite si aktuálnu ponuku ekektrobicyklov, ktorú nájdete na v MTBIKER shope.Hardtail so stredovým motorom
Stredový motor je vhodnejší do terénu než zadné uloženie motora. Aby bol dostupnejší ako celoodpružený elektrobicykel, musí byť kompromitovaný, pokiaľ ide o trakciu a pohodlie.Celoodpružený elektrobicykel so zdvihom 120 mm
Celoodpružený elektrobicykel ponúka slušné jazdné vlastnosti pri zjazde ako aj pri výjazde do kopca. Zvláda dlhé trate aj pokročilý terén.Celoodpružený elektrobicykel so zdvihom 140 mm a viac
Tieto bicykle prinášajú najväčšiu radosť z jazdy a zároveň aj najvyšší jazdný komfort. Sú schopné jazdiť horami pomocou elektrického motora a pri zjazde sú najbezpečnejšou voľbou. Jedinou nevýhodou sú vyššie náklady.Výber typu elektrobicykla je veľmi dôležitý, takže je nutné si dobre zvážiť, v akom prostredí ho budete používať. Správny výber vám zaručí pohodlie, komfort a nakoniec prinesie ešte viac zábavy pri vašich výjazdoch.
Tretia časť príručky vám priblíži výhody špecializovanej predajne a oboznámi vás aj s komponentami, ktoré sú dôležitou súčasťou elektrobicyklov.
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next
- navigate_next