Elektrobicykle v skratke

Tipy na nákup elektrobicykla

Pri samotnom výbere je dôležitá každá dobrá rada, individuálne úpravy a možnosť testovacej jazdy, a to všetko prináša špecializovaný predajca.

 

Výhody špecializovaného predajcu

 • Dobrá rada: Je veľmi užitočné mať niekoho, kto dokáže vysvetliť všetky otázky. Značky pravidelne školí personál špecializovaných predajcov, práve preto vedia zodpovedať aj naozaj zložité technické otázky.
 • Testovacia jazda: Podobne ako auto, je nevyhnutné elektrobicykel vyskúšať. Testovacia jazda na novom bicykli je priestor, kde si cyklista všimne, či vyhovuje jeho potrebám alebo nie.
 • Individuálne úpravy: Elektrobicykel môže byť okamžite prispôsobený vašim potrebám. Predajca vám pomôže a poradí s výberom komponentov ako sú: riadítka, gripy, sedlo, teleskopická sedlovka, pedále, prípadne poradí vhodnú výbavu. Taktiež tu vyriešite umiestnenie fľaše na nápoj, čo je v segmente elektrobicyklov často problém pre nedostatok miesta na ráme kvôli umiestneniu batérie.
 • Údržba: Bohaté skúsenosti špecializovanej predajne poskytnú rady, ako svoj elektrobicykel udržiavať. Práve správne udržiavanie vedie k dlhšej životnosti komponentov.
 • Nastavenia: Elektrobicykel je prispôsobený vašej postave a nastavený vašim jazdeckým potrebám.
 • Servis: Školení pracovníci servisu poznajú zákutia elektrobicyklov a vedia, na čo si dať pozor. Taktiež vedia poradiť ohľadom starostlivosti a údržby.

 

Dobrá služba je podstatnejšia ako najnižšia cena

Nízke ceny je možné realizovať najčastejšie pomocou ponúkania menšieho rozsahu služieb. To znamená, že v niektorých prípadoch je potrebné čakať dlhšie napríklad na servis alebo dokonca elektrobicykel niekam na servis posielať. Rovnako ako u automobilov, aj tu je potrebná špeciálna odbornosť na opravy elektrobicyklov a niekedy aj softvér. To všetko je zahrnuté v jeho celkovej cene, čo znižuje tú u lacných predajcov.

 

Ďalšie veci, na ktoré by ste si mali dať pozor pri kúpe

Ako už bolo uvedené, možnosť prispôsobiť bicykel priamo pre vás je veľkou výhodou špecializovaných predajcov. Taktiež vám poradia, aké komponenty sú pre váš elektrobicykel vhodné a vysvetlia ich jednotlivé rozdiely.

 

Aj pri výbere komponentov by ste mali dávať pozor

Plášte

27,5“ alebo 29“, klasická šírka alebo “pluskové” kolesá, musíte si najprv položiť niekoľko otázok. Aký ste vysoký, aký požadujete zdvih odpruženej vidlice a po akých trasách najradšej jazdíte.

Odporúčanie veľkosti podľa rôzneho zdvihu:

 • pevná vidlica až 130 mm zdvih – 29“ alebo 27,5“
 • 140 – 160 mm zdvih – 27,5“ alebo 26“
 • 160+ mm zdvih – 26“

Odporúčanie podľa profilu trate:

 • úzke a zvlnené trate – 26“ alebo 27,5“
 • otvorené a kamenisté trate – 27,5“ alebo 29“
 • asfaltové trate a trate s rovným povrchom – 29“

Výhody “pluskového” rozmeru

Väčší objem má za následok väčšie tlmenie, väčší komfort a výrazne lepšie vlastnosti pri prejazde nerovností. Okrem toho je trakcia posilnená, čo znamená zlepšenie prejazdu zákrut a minimálne riziko nedobrovoľného šmyku. Konkrétne hardtail bicykle so širokými plášťami profitujú najviac, ich konštrukcia nemá žiadne tlmenie vzadu, takže plášte tu preberajú prácu tlmenia. Plášte sú zodpovedné za priľnavosť pri zjazde a ponúkajú dostatok trakcie pri jazde do kopca. Vzhľadom k tomu, že elektrobicykle disponujú vyšším výkonom a vyššou hmotnosťou, je potrebné zaistiť stabilné a profilované plášte.

 

Riadítka

Riadítka sú priamym kontaktným bodom medzi jazdcom a bicyklom a sú preto dôležité pri ovládaní. Odporúčame tie so šírkou najmenej 720 mm, aby sa zabezpečila dostatočná kontrola. Predstavec by mal byť maximálne 80 mm.

Takto by to malo byť pri horských elektrobicykloch - krátky predstavec a širšie riadítka zaručujú väčšiu bezpečnosť v každej jazdnej situácii.

 

Vidlica

Vzhľadom na hlavný faktor zábavy, tak pri elektrobicykloch je kladený dôraz aj na výkonnú vidlicu. Veď aj tá podstatne ovplyvňuje komfort a bezpečnosť jazdy. Blokovacia páčka na rukoväti nie je až tak podstatná, pretože vidlicu nie je dôvod blokovať ako pri klasickom bicykli z dôvodu straty výkonu pri jazde hore kopcom. V segmente elektrobicyklov si vďaka výkonu motora, môžete výhody odpruženia užívať stále.

 

Brzdy

Vyšší výkon horských elektrobicyklov v porovnaní s klasickým horským bicyklom zvyšuje aj rýchlosť jazdy v teréne, takže sa zvyšujú nároky na bezpečnosť, a tým aj nároky na výkonné brzdy. Štandardom sú hydraulické kotúčové brzdy s veľkosťou brzdového kotúča 180 mm (predná aj zadná časť). Kotúčové brzdy majú lepšie rozloženie brzdnej sily pri zlom počasí ako napríklad pri daždi, blate či prašnom prostredí. Vo vyšších modelových radoch nájdete 4-piestikové brzdy, ktoré svoju brzdnú silu rozkladajú ešte rovnomernejšie, čím výrazne posilňujú brzdný účinok. Často je použitá táto brzda len na predom kolese, kde je brzdná sila viac potrebná. V kategóriach mestských a trekingových elektrobicykloch sú nároky na brzdy identické ako u klasických bicyklov tejto triedy a postačia tam aj bežné V - brzdy.

 

Teleskopické sedlovka

Teleskopická sedlovka znižuje sedadlo v priebehu niekoľkých sekúnd. Diaľkový ovládač je v tomto prípade nevyhnutný, jeho umiestnenie priamo na riadítkach umožňuje jednoduché a rýchle nastavenie výšky sedla, a to priamo počas jazdy. Túto možnosť nastavenia využijete najmä v teréne, kde sa často a rýchlo strieda stúpanie s klesaním, kde pri zjazde klesaním viete rýchlo znižením sedla upraviť ťažisko, rozloženie hmotnosti a taktiež dosah nôh k zemi, čo zvyšuje bezpečnosť, stabilitu a nakoniec prináša väčšiu zábavu.

Tieto všetky rady vám pomôžu pri kúpe vášho elektrobicykla, aby, či už váš prvý alebo ten ďalší, čo najviac spĺňal vaše poziadavky a predstavy.

 

Ak Vás zaujímajú informácie ohľadom e-bikov, všetko dôležité nájdete v článkoch nižšie. Najväčšiu ponuku elektrobicyklov nájdete priamo u nás na shope MTBIKER.

Zdroj fotografií: redakcia
report_problem Našiel si v texte chybu?
keyboard_arrow_up