Profesionál vs. amatér - súboj v stúpaní a pokus o Saganov KOM

Profesionál vs. amatér - súboj v stúpaní a pokus o Saganov KOM

thumb_up199thumb_down 56 komentárov

Imroman 10.05.2020   Watty Tomas Visnovsky Youtube Horska Cyklistika Cestna Cyklistika Peter Sagan Trening

Chcete vedieť, čo znamená skutočný "profi level"? Vo videu a článku to uvidíte čierne na bielom, dozviete sa zaujímavé informácie od Tomáša Višňovského a ešte sa možno dobre zabavíte. Tak si poďte dať s nami do tela...

 

Imro: „Čau Višňa, nedáme zase nejaké videjko?“
Tomáš: „No akurát mám v pláne testy, nechceš sa pridať?“
Imro: „Hmm...to znie zaujímavo...ok, platí.“

Asi takto nejako som sa dostal k tomu celému a bolo mi hneď jasné, že dostanem od Tomáša strašne naložené. Navyše v tejto tak trochu zvláštnej sezóne, keď absencia maratónov a pretekov umožnila si jar viac užívať – teda myslím mimo nejaké „červené“ zóny . Na druhej strane si hovorím, že je to úplne fuk, pretože Tomáš je skutočne top level, o čom svedčí aj jeho tohtoročné víťazstvo v kráľovskej etape Andalucía Bike Race. Všetkému predchádzala kvalitná príprava na Kanárskych ostrovoch, kde jazdil aj s Ondrom Cinkom. Každopádne o tom si môžete prečítať viac v našom nedávnom rozhovore.Vďaka tomu Tomáš viac než dobre predstavoval profesionála a ja zase „nadšeného“ amatéra. Úplne najlepšie, keď mi Tomáš deň predtým poslal fotku na váhe, ktorá ukazovala 70 kg a nejaké drobné. To som si hovoril, že ma možno aj ofúkne, keď pôjde okolo. Navyše celému testu dával ešte náboj pokus priblížiť sa k času Petra Sagana na najpopulárnejšom žilinskom segmente „Ťažký Straník“. Ale o tom všetkom viac už vo videu.Mňa najviac pobavil fakt, ako sa človek nechá ľahko strhnúť aj po rokoch a ešte, keď má ako pomocníka wattmeter. Proste chvíľa adrenalínu a naháňanie Adama s ebikom a už som videl, ako postupne len spomaľujem a moje telo nie je na tieto prahy vôbec zvyknuté. Ale aspoň to ukazuje na fakt, že aj s testovaním samého seba treba mať skúsenosti. Vedieť si odhadnúť prvotnú intenzitu je dôležité, inak si môžete výsledky celkom dobre pokaziť. No a pre detailistov ešte dodám, že tie čísla v rámci porovnania nemusia byť na 100 % presné. Predsa len máme iné wattmetre, takže nejaká odchýlka je možná, ale z celkového hľadiska to myslím nič výrazne nemení, a to podstatné je úplne jasné – teda hlavne čo znamená „profi level“.Môj pohľad ste už teda videli, ale Tomáša som poprosil o niekoľko postrehov, nech tu nehrám múdreho a máte niečo aj od toho najpovolanejšieho.

Čauko Tomáš, pozrime sa trochu podrobnejšie na tieto testy. Pre teba majú asi trochu „väčší“ význam ako pre bežného jazdca. Je to v podstate dôležité info pre trénera o tvojom progrese. Priblíž prosím trochu viac ich význam a ako s údajmi pracujete.
Tieto testy nám dajú obraz o hodnotách nad funkčným prahom. Treba povedať, že sa jedná o jednorazové maximálne zaťaženie v danom časovom horizonte. Teda túto intenzitu už nedokážem zopakovať na takých wattových hodnotách. V tréningu potom tieto čísla používame hlavne pri Vo2max. intervaloch.

Nevadí teda, že si šiel v podstate o niečo dlhšie, keďže tie segmenty trvali viac ako 5 a 10 minút. Radšej teda správna motivácia a kľudne o trochu dlhšie?
Štandardne sa testy vykonávajú na 5 a 10 minút, ale keď sa pretiahnu o 10 % času, je to v poriadku. Môžeš si pripočítať nejaký wattík naviac. Následne v tréningovej jednotke mám vždy rozpätie cca 20-50 W. Ale predlžoval by som ich zbytočne.  

Následne si potom ešte na druhý deň šiel 20 minútovku – tam si ma tiež ešte volal, ale ja už som bol na chalupe . Tam si určoval „klasické“ FTP, ak tak môžem povedať?
Test FTP som šiel až obdeň. Medzi testami som mal cca tri hodinky v ľahkej vytrvalosti. Musím povedať, že tento deň mi naozaj sadol. Bolo dobré počasie cca 15 stupňov, išiel som to na horáku. Po teste sme si určili nové FTP, jeho rozvoj na wattových hodnotách, ďalej „threshold“ v TP ale aj jednotlivé wattové hodnoty počas tempových a silových tréningov. Teda môžeme povedať, že tento test je dosť komplexný, ak chceme poznať svoje hodnoty nad aeróbnym prahom.  

V podstate robíš teda vo výsledku komplexnejšie testy ako len klasický FTP test. Mysliš, že pre súťaživých amatérov to má tiež význam takto komplexnejšie? Ako ich potom nakombinovať a kedy sa do toho pustiť?
Presne, ako som napísal…je to dosť komplexné. Myslím si, že to má význam u každého, kto má wattmeter a trénuje aspoň trochu efektívne. Taktiež musíš poznať svoje tréningové zóny, na čo slúži základná diagnostika športového výkonu. Ďalej tréningové obdobie, v ktorom sa nachádzaš. Nemá význam robiť tento test po základnej vytrvalosti. Skôr by som ho zaradil, keď už máš za sebou zopár intenzívnych tréningov. Ak chcem vykonať test, je dobre sa pozrieť cca o rok späť. Teda do rovnakého obdobia a zistíš, na akých hodnotách si mal svoje 20 minútové maximum no a od toho sa môžeš potom odraziť. Vždy je lepšie posadiť prvých desať minút nižšie. Ak cítim, že dokážem v druhej polovici zrýchliť, je to len dobré. Opačný scenár ma skôr za následok to, že som si zle určil hodnoty, na ktorých chcem test vykonávať.    

Hovoril si mi, že si spravil opäť progres, vieš povedať o koľko si sa teda zlepšil?
V porovnaní s minulým rokom o cca 10-15 W, s čím som veľmi spokojný. Verím však, že keď sa začne naplno pretekať, dokážem to posunúť ešte vyššie.A oblasť, na ktorej potrebuješ zapracovať?
Osobne cítim najväčšie nedostatky v nadprahových hodnotách. Teda Vo2max. a vyššie.

Využívate ešte nejako tieto informácie? Napr. na porovnanie s konkurenciou, alebo tak to už nefunguje .
Sledujem svoju konkurenciu v Čechách a aj navzájom si niekedy zavoláme, porozprávame sa o príprave. Skôr je to ale také kamarátske. Niekedy je dobré načerpať inšpiráciu v trénovaní aj od konkurencie.

Z vlastného príkladu už viem, že aj tie testy treba vedieť robiť správne – viď, ako som to prepálil v prvom teste a tým si to vlastne dosť pokazil. Ako postupovať správne?
Začal by som asi od základov... Zvoliť dobrý deň a teda ideálne počasie na realizáciu testov, ďalej terén a stúpanie. Už samotnú intenzitu si treba nastaviť veľmi citlivo. Treba sa kvalitne rozjazdiť, začať radšej na nižších hodnotách, plynule prejsť do anaeróbneho pásma - teda ak sa bavíme o FTP teste. Ak cítime rezervu v posledných minútach, je to lepšie, ako keby nám mal výkon klesať. A v neposlednom rade nastaviť si správne hodnoty na tachometer počas testu. Priemerná rýchlosť by tam určite nemala byť. Pri tých kratších (5 a 10 min.) rovnako platí, začať s rozumom a cca 10 wattov pod plánovaným cieľom. Vďaka tomu sa dá potom výkon stupňovať a nie opačne...

Ešte k tomu času Petra Sagana na segmente „Ťažký Straník“. Vravel ti, že to šiel ozaj naplno?
S Jurom Saganom sme sa bavili, že to Peťo šiel na jeho Strave, aby sme mali kvalitné merítko . O to lepšie pre mňa, lebo mal pred Tour top formu, krásne sa vieme porovnať, čo ma fakt teší!

Koľko by si musel podľa teba ešte prihodiť wattov, aby to klaplo na ten KOM? Prípadne vieš cca odhadnúť, koľko wattov tam šiel podľa teba Peter?
Ja som si to už párkrát počítal. Strácam 20 sekúnd pri 506 W, ktoré som dal naposledy. Teda ak by som sa dostal pri doterajšej hmotnosti 70,5 kg na 525-530 W, dokázal by som sa priblížiť na jeho čas. Peťo tam podľa mňa išiel okolo 550 W. (Len doplním, že Sagan tam nemá presné údaje z wattmetra na Strave a číslo na fotke nižšie je odhad – práve ten malý „blesk“ vedľa čísla znamená, či to bolo s wattmetrom alebo bez.)Predpokladám, že s trénerom ste výsledky už konzultovali. Čo z toho vyplynulo pre teba...ideš sa na niečo zamerať, alebo stále ideš udržovať, čo si vybudoval? Predsa len sa stále nevie, kedy vlastne budú prvé preteky.
S výsledkami sme spokojní. Intenzitu držíme pomerne nízko. Skôr sa zameriavame na silové veci, tempo a vytrvalosť. Rád by som si už dal trochu do tela, ale tréner ma drží na krátko . O mesiac by sa malo začať pretekať v Čechách. Táto spáva ma veľmi potešila. Základ svojho výkonu mám postavený kvalitne a bude nasledovať práve tá horná intenzita. S ňou aj skrátime objem. Asi toľko aj o najbližších plánoch .

Tomášovi teda opäť ďakujem a verím, že ste sa dobre zabavili, dozvedeli niečo zaujímavé a možno sa aj trochu namotivovali vyraziť na bike „prefúknuť trubky“. Že pri tom nezahlušíte také a onaké watty, alebo čas na nejakom segmente, v konečnom dôsledku nie je dôvod na vešanie hlavy. Nezabúdajte, že u nás hobby jazdcov platí stále jedno – jazdenie a tréning musí byť v prvom rade zábava a len tak sa dá u toho vydržať dlhé roky.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Wattmetre)

Komentáre

infinitipp 10.05.2020 (11:33)

thumb_up36thumb_down


Super porovnanie a spracovanie, tento report má už svoju PRO kvalitu a musím napísať že MTBiker sa za poslednú dobú vyšvihol na topku v tom čo robí. Určite treba poďakovať aj Tomášovi že neodmieta Martinove výzvy na točenie (tlieskam) a takto spolu tvoria naozaj hodnotný obsah pre nás všetkých. Klobúk dole borci. Ak to pôjde takto ďalej môžno raz príde aj na real TV

 
Imroman infinitipp 10.05.2020 (14:58)

thumb_up9thumb_down


Dikes, naozaj si to vazime. Ono nie kazda tema sa da takto spracovat, ale posnazime sa aby ste sa mali vzdy nejake prekvapko

 
cukapeter Imroman 10.05.2020 (15:57)

thumb_up-1thumb_down


Ahoj. Mne ten segment ukazuje, že KOM má JURAJ Sagan nie Peter....či? Pozdravy a dobrý švih! V kontexte šiel Peter a uložil to ako Juraj? Asi....

 
Imroman cukapeter 10.05.2020 (16:11)

thumb_up0thumb_down


Ano, presne ako pises...siel to Peter na Jurovej Strave.

 
JoeDXB Imroman 11.05.2020 (19:46)

thumb_up0thumb_down


je aj nejaka story, preco siel za svojho brata? ci len prosto nema stravu?

 
bedo JoeDXB 09.06.2020 (06:23)

thumb_up0thumb_down


Povedal by som, že s ohľadom na miestnych obyvateľov - lebo zobrať KOM Jurovi je jedna vec, ale zobrať ho Peťovi, to by sa tam otáčali KOM-u chtiví záujemci jeden za druhým.

 
janohalik 10.05.2020 (13:38)

thumb_up9thumb_down


Ta vidim ze vasu navstevu v PP rusime a prideme opat do ZA za vami. Na tieto kopceky ma musis zobrat 😂.

 
Imroman janohalik 10.05.2020 (16:11)

thumb_up3thumb_down


Sak tieto kopce nikam neujdu

 
Viktor_Kvasnica 10.05.2020 (12:36)

thumb_up3thumb_down


Pekne ste to dali chlapi, všetka česť! Cca 7 minút na Cestu na Straník nie je teda amatérske, ani zďaleka. Čo-to mám už roky odjazdené na MTB, môj najlepší čistý čas na tom segmente bol cca 20 minút pri priemernej rýchlosti 6 km/h (kvôli slabšiemu šelestu si dávam pozor na väčšiu záťaž). To som potom čo, batoľa? Máš blízko k profíkovi Imro, nehanbi sa.

 
Imroman Viktor_Kvasnica 10.05.2020 (16:13)

thumb_up3thumb_down


Ahoj...tak ono to delenie...su rozne kategorie amaterov a preto slovo nadseny amater mi pride akurat pomenovanie Kazdopadne myslim, ze rozdiel je jasny a to je hlavne.

 
Viktor_Kvasnica Imroman 10.05.2020 (18:18)

thumb_up1thumb_down


Ahoj. Jasné a chápem, pohoda.

 
palo14 10.05.2020 (15:45)

thumb_up1thumb_down


7:30 je super cas, skusal si to aj na mtb? Inak sa mi paci, ze je aj video aj text

 
Imroman palo14 10.05.2020 (16:17)

thumb_up0thumb_down


Cauko, tak na cas nie...tam nemam motivaciu sa ist nahanat na MTB ked je to cisty asfalt

 
agenturaxx 10.05.2020 (13:19)

thumb_up0thumb_down


Imroman myslím že by viacerí súhlasili keby si tento súboj zorganizoval medzi Jančim Halíkom a Višňom.... ty by možno bolo zaujímavejšie

 
Imroman agenturaxx 10.05.2020 (14:00)

thumb_up2thumb_down


Netreba nic organizovat, casy su dane jasne a staci sa ist len niekedy zhranit

 
LukeBikerider 10.05.2020 (14:27)

thumb_up0thumb_down


Fu tak keď Imroman je "nadšený hobbík" tak to ja neviem potom čo som. Tiež si rád dávam stúpania a som podobná stavba ako Imro ale teda takto si dávať, to by som si mohol drevený spacák objednať rovno. Palce hore. Profíci sú úplne iná dimenzia (bolesti) ...

 
Imroman LukeBikerider 10.05.2020 (16:16)

thumb_up3thumb_down


Na to sa nemozes tak divat...medzi amatermi je ovela viac rozdielov ako medzi profikmi, kde uz musis mat urcity standard. Nebudeme sa predsa delit na vyletnikov, pohodarov, viac trenovanych, sutazivych a pod Myslim, ze spojenie nadseny amater je akurat a ten rozdiel je to hlavne pricom krasne vidiet co obnasa cca profi level. A v tomto pripade velmi kvalitny profi level

 
LukeBikerider Imroman 10.05.2020 (18:05)

thumb_up0thumb_down


Tie rozdiely medzi hobbíkmi sú ale fajn, aspoň sa stále má človek motiváciu posúvať. Ja sa teda porovnávam vždy len sám so sebou ale je úžasné sledovat napr. tvoje tréningy, je to inšpirácia, vždy si vytrpieť o čosi viac ako zvyčajne. Len tak ďalej. Mohli by ste pobehat aj viacero známych stúpaní po Slovensku a spravit podobné referenčné vzorky

 
Imroman LukeBikerider 10.05.2020 (18:21)

thumb_up6thumb_down


To som rad... a stupania male v plane v ramci serie "najkrajsie stupania". Coskoro ich opat rozbehneme

 
Viktor_Kvasnica Imroman 10.05.2020 (23:00)

thumb_up0thumb_down


Super, na to sa teším. Môžete zahrnúť stúpanie na Špicák zo Strečna. Ak toto niekto poctivo vyšlape, povedzme s nejakými prestávkami a rozbehom zo stojky, potom je fakt borec.

 
Canyo Imroman 11.05.2020 (19:32)

thumb_up0thumb_down


Urcite pridte aj na najtazsi cyklokopec na SK co je Smrekovica z Podsuchej. (kusok od RK)

 
Imroman Canyo 11.05.2020 (19:48)

thumb_up0thumb_down


Tu mam dlho v plane takze urcite bude aj to

 
Canyo Imroman 11.05.2020 (20:05)

thumb_up0thumb_down


Casovka tam byva kazdy rok vzdy na sviatok Sedembolestnej t.j. 15.9. Je aj premia za prekonanie rekordu Haringa, tak aj na cestu si mozes zarobit 😉

 
Imroman Canyo 13.05.2020 (08:33)

thumb_up0thumb_down


 
eaten 10.05.2020 (14:33)

thumb_up0thumb_down


Super clanok a video ... po takomto videu mam vzdy ist skusit nejaky lokalny kopcek aj ja, ale potom si spomeniem ako to zvycajne boli .. a to moje watty su radovo nizsie .. kazdopadne diky za motivaciu

 
Imroman eaten 10.05.2020 (16:12)

thumb_up0thumb_down


Dikes

 
ace_9 10.05.2020 (16:38)

thumb_up0thumb_down


Pekny clanok aj video. Lutujem, ze som daleko od Ziliny a nemozem si tiez tie kopceky skusit😋 Az potom by som videl realny rozdiel medzi profikom a amaterom😁

 
Imroman ace_9 10.05.2020 (16:51)

thumb_up0thumb_down


No v okoli Ziilny clovek teda ziska porovnanie takmer na kazdom kopci. Este aj v zjazdoch, kde je zase kopec dobrych enduro borcov

 
Slowhand 10.05.2020 (21:07)

thumb_up0thumb_down


Jako vždy perfektní článek i video, díky!

 
Imroman Slowhand 11.05.2020 (09:10)

thumb_up0thumb_down


Diky

 
LukyM 10.05.2020 (21:10)

thumb_up0thumb_down


Paradicka 👌🏻

 
VitoZ 10.05.2020 (21:25)

thumb_up0thumb_down


Paradny clanok a video,len tak dalej

 
Imroman VitoZ 11.05.2020 (09:10)

thumb_up0thumb_down


Posnazime sa

 
tchebe 10.05.2020 (21:30)

thumb_up0thumb_down


ok, toto je ono, za mesiac tam pribudne možno 500 pokusov https://www.strava.com/activities/2497723081/segments/62854831558

 
palo14 10.05.2020 (22:31)

thumb_up0thumb_down


Podla mna bikom si ho dal, ten tvoj vyzera odost rychlejsie

 
hojko 10.05.2020 (23:27)

thumb_up0thumb_down


Taky testik na Martinske hole, aj na cestaku po ceste, aj na MTB tzv "starou cestou" cez serpentiny?

 
Luboveli 11.05.2020 (14:18)

thumb_up0thumb_down


Super video výborne spracovanie a hecovanie sa v kopcoch . Inak koľko meria Imro?

 
Imroman Luboveli 11.05.2020 (17:55)

thumb_up0thumb_down


Diky..ja mam 196 cm.

 
bedo 09.06.2020 (06:28)

thumb_up0thumb_down


Mňa sa teda nejaké pretekanie netýka, ale aj tak sa mi to moc páčilo. Nabudúce zoberte do partie aj Peťa!

 
Adam230 10.05.2020 (17:57)

thumb_up-1thumb_down


Zlé porovnanie, ty máš k Tomášovi celkom blízko, chcelo by to porovnanie nejakého cyklistu čo chodí na bicykli max tak na zmrzku a naspäť vs Tomáš

 
Imroman Adam230 10.05.2020 (18:04)

thumb_up8thumb_down


Tu slo o to, aby bolo porovnanie s niekym kto viac jazdi ale patri stale k hobby...nech je pekne vidno, ze stale profi je niekde uplne inde. Navyse vdaka tym cislam sa moze kludne porovnat kto chce, len z toho nebude video....

 
patrikde 10.05.2020 (19:14)

thumb_up-1thumb_down


Treba si zdvihnut sedlo, Tomas ho ma dobre..

 
ivan 10.05.2020 (12:18)

thumb_up-2thumb_down


P. Sagan tam šiel zrejme ešte o trocha viac wattov ako 550. 7,48 W/kg - Višňovský pri čase 5:21 min. x 77 až 77,5 kilo - váha P. Sagana = 575 až 580 W

 
Imroman ivan 10.05.2020 (21:27)

thumb_up0thumb_down


Lenze Peter Sagan mal 75 kg pred Tour, co su overene info...

 
ivan Imroman 11.05.2020 (00:06)

thumb_up0thumb_down


Na TDF 2019 mal 78 až 79 kilo. Sám to povedal v rozhovore počas Tour de France 2019 kde sa porovnával s ľahkým Buchmannom. Ale možno tam pribral podobne ako napr. Kristoff. Pred tour mal 78 kg a počas etáp pribral na 84.

 
Lost ivan 11.05.2020 (08:24)

thumb_up0thumb_down


na 3-týždňovom etapáku pribral 6kg? to ho vážili aj s bicyklom, nie?

 
Imroman ivan 11.05.2020 (16:54)

thumb_up0thumb_down


Ver, ze Tomas ma overene info a chalanmi si medzi sebou povedia vzdy pravdu.

 
ivan Imroman 11.05.2020 (17:13)

thumb_up0thumb_down


Podľa tohto podobného segmentu - časov na ňom a kým boli dosiahnuté je to možné. Woods 7 W/kg, Haig, Rosa 7,1 W/kg

https://www.strava.com/segments/14244952

 
slavokover 10.05.2020 (12:15)

thumb_up-6thumb_down


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
Imroman slavokover 10.05.2020 (12:40)

thumb_up1thumb_down


To siel Peter na jeho "strave"....

 
milos21 Imroman 10.05.2020 (14:07)

thumb_up4thumb_down


Chcel byť inkognito? S bratom? To si mohol radšej požičať moju Stravu Ponuka platí do odvolania

 
eaten milos21 10.05.2020 (14:34)

thumb_up3thumb_down


Skor si myslim ze len Sagan nema Stravu, a kvoli jednemu "hecu" si ju nemienil zakladat

 
LukeBikerider eaten 10.05.2020 (21:34)

thumb_up5thumb_down


Celkom si neviem predstaviť, pri Peťovej mentalite, ako sleduje stravu, grafy, wattíky... To nie je Peťo, PS je živelný tvor, podľa mňa mu je nejaká strava ukradnutá, jeho cieľom je víťaziť, pokiaľ možno s čo najväčšou šou...

 
ado_TRM LukeBikerider 11.05.2020 (11:45)

thumb_up-1thumb_down


Ale chalani, nebudte naivni, preco by PS nahraval konkurencii so svojimi datami, alebo to dokonca ma v zmluve, ze svoje data nezverejni.

Kedysi za mladi daval na svoj FB nejake data z partnerstva so SRM, kuk sem: https://web.archive.org/web/20120706031644/http://www.srm.de/index.php/us/srm-blog/tour-de-france/727

 
lamar ado_TRM 13.05.2020 (01:09)

thumb_up0thumb_down


oficialne je to vykon JS...prečo spomínaš PS? Pochopil?

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up