Test: Castelli PERFETTO RoS 2 – evolúcia pokračuje

Nový model s prívlastkom dva má prepracovaný fit, obojsmerný hlavný zips a mnoho detailov, ktoré z bundy na prechodné obdobie robia kúsok vhodný aj na zimné výjazdy.

Písal sa rok 2017 a po dlhom váhaní som objednal už legendárny model bundy do nečasu - Gabba. Rozhodol som sa pre verziu s odnímateľnými rukávmi, aby som ju využil naplno. Nejednalo sa o žiadnu novinku a Gabba bola na trhu už niekoľko rokov. Naopak, nováčik v cyklistike som bol práve ja a cenovka bundy bola priam šialená. Pri spätnom pohľade rozhodne investované peniaze neľutujem. Práve táto bunda mi otvorila pomyselné dvere ku celoročnému jazdeniu.

Po uvedení prvého PERFETTA, myslím v 2018, som okamžite zbystril pozornosť. Na Gabbe mi najviac vadilo miesto, v ktorom dochádzalo k prekrytiu materiálu pod pazuchami. Pri Perfette bol zips pre odopnutie rukávov umiestnený nad lakťom a ostalo tomu tak dodnes. Racionálne som to ustál a ostal som naďalej s Gabbou. K výmene som pristúpil až s príchodom bundy s prívlastkom RoS – Rain or Shine. V aktuálnej ponuke je Gabba vo verzii s krátkymi rukávmi a dlhé rukávy zastrešuje len kolekcia PERFETTO. Technicky vzaté sa jedná o tretiu verziu bundy PERFETTO, ale druhú z kolekcie RoS. Ako sa teda zmenila oproti predošlej generácii?


Zmena strihu

Asi nebudem jediný, kto mal so strihom a veľkosťami PERFETTO všeobecne problém. Preto sa rozhodli v Castelli minulý rok zaradiť do ponuky bundu s názvom GO. Mala za úlohu pokryť potreby širšieho spektra klientov, nielen pretekársky ladených „chrtov". Spomínam ju z dôvodu podobného teplotného rozsahu, no nebola vhodná pre športovú jazdu. Bunda je kompletne tvorená len jedným typom materiálu GORE-TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER® 150. Má dlhší predný diel a absentovali bočné zipsy na vetranie. Sadla mi o číslo menšia, ako mám PERFETTO, ale nebolo to ono, práve z dôvodu absencie možností odvetrania. Čo sa týka rukávov a zadného dielu, sadla ako uliata. A tak som čakal ďalej a sníval, aké zmeny by som uvítal na novom PERFETTE. Rovno prezradím, že niektoré sny boli splnené a iné snáď nabudúce.


PERFETTO RoS 2 mierne pribralo. Presne o 36 gramov vo velkosti XL pri verzii Convertible. Tento nárast hmotnosti má za následok práve rozšírenie na pleciach a hrudi. XL-ko má 372 gramov a vo verzii bez možnosti odopnutia rukávov je ľahšia o 20 gramov.
Bunda vám bude stále pekne sedieť na tele a nebude lietať.
K rozšíreniu prišlo aj na samotných rukávoch a najmä v priestore zipsov. Pod biceps sa mi zmestili dva prsty, pri prvej verzii ma tlačil už jeden a to je môj biceps riadne „provizórny". Za zmienku stojí aj fakt, že Convertible verzia má o dva a pol centimetra dlhšie rukávy. Merané od prelepeného švu na pleci, ktorý sa posunul o jeden prst ďalej od mojej ramennej kosti. Práve táto zmena má za následok predĺženie rukávov. Od švu merajú rovnako pri oboch klasických verziách RoS. Pri dvojke mám konečne rukávy v správnej dĺžke a necítim sa ako vo vyrastenej bunde po staršom bratovi.

Aby toho nebolo málo, tak Taliani prepracovali aj skladbu horných dielov. Zmizol šev od krku ku ramennej kosti. A objavil sa od krku smerom k lopatkám, ten ale nie je podlepený. Čas ukáže, či nevznikol priestor pre prípadný prienik vody. Švy nie sú reflexné a nepovažujem to za ideálne riešenie. Predný zips narástol o dva centimetre a má dĺžku 59. „Závodný" vykrojený strih spodnej časti ostal zachovaný.


Všetky zmeny v strihu majú za následok, že sa v dvojke cítim podstatne lepšie v skúšobnej kabínke, ale na bicykli mi vznikne voľnejší predný diel, ako by som chcel. Rukávy, čo sa týka dĺžky a zmeny v šírke, paráda. V prednej časti by som naozaj ocenil, ak by ku zmenám neprišlo. Treba ale dodať, že moje ramená a hrudník sú značne poddimenzované a na vyšportovanejšiu postavu to bude úplná paráda. Na druhú stranu sa vytvoril priestor pre prípadnú druhú vrstvu a použitie bundy aj v teplotách pod nulou. Jedným dychom dodávam, že za cenu zhoršenia aerodynamických vlastností.

Keď detaily rozhodujú

Nová generácia bundy dostala obojsmerný zips. Efektívne a jednoduché riešenie pre odvetrávanie oblasti prekrytia spodnej vrstvy s nohavicami v oblasti brucha. Na PERFETTE nájdete aj malé zipsy v priestore rebier, na každej strane jeden. Je len na jazdcovi, aký spôsob vetrania zvolí. Pri rýchlej jazde hore - dole je určite vhodnejšie využiť zipsy po bokoch. Bunda vám bude stále pekne sedieť na tele a nebude lietať. Po otvorení spodného zipsu sa dostane chladný vzduch aj na kríže a preto je to lepšia možnosť pri pokojnom šliapaní do dlhého kopca. Hlavný zips je jednoducho ovládateľný aj jednou rukou. V rukaviciach či bez. Spodný a bočné sú menšie. Spodnému v jazde občasne bráni látkové prekrytie zipsu a chce to mierny cvik, aby všetko chodilo ako po masle.


Návrat ku trom vreckám na chrbte ma rovnako potešil. Prvá verzia RoS prišla s konceptom dvoch veľkých vreciek, aby boli ľahšie dostupné v rukaviciach.
Je plne vodoodolný a pre zvýšenú ochranu pred vodou má podlepené švy na ramenách.
Z nepochopiteľných dôvodov tento koncept nikdy nepreniesli aj na zimnú bundu Alpha RoS a tak som mal nádej, že možno raz... a prišlo to. Koncept dvoch zadných vreciek bol pre mňa krok vedľa už od samotného začiatku. Zložitá organizácia a nemal som dobrý pocit, keď som niečo vyberal. Špeciálny priečinok na pumpičku v jednom z vrecák na novom modeli už nenájdete. Som ochotný ho oželieť, radšej si do stredného vložím povedzme Idro a mám istotu, že bude držať pevne na svojom mieste. Z vonkajšej strany pribudol veľký reflexný pásik a zachraňuje premárnený potenciál pri švoch. Predĺženia sa dočkal aj „chvost" pod vreckami, ktorý chráni nohavice pred striekajúcou vodou a nečistotami od kolesa.


Ukončenie rukávov je po novom pocitovo menej elastické a nijako ma nenadchlo. Tejto zmene nerozumiem, je zbytočná. Osobne by som privítal, ak by sa dostali na PERFETTO ukončenia rukávov z bundy GO. Sú elasticky uzavreté a dlhšie.

Opakovanie je matka múdrosti

Posaďte sa na bicykel, ona si sadne a zrazu vás nebude ťahať.
Materiál bundy sa nezmenil, na prednej časti nájdete GORE-TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER® 205 a vzadu flexibilnejší GORE-TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER® 203 Stretch. Je plne vodoodolný a pre zvýšenú ochranu pred vodou má podlepené švy na ramenách. Jedná sa o bundu, ktorá vás ochráni v skoro každom počasí a navyše je priedušná. Množstvo zipsov, najmä pri verzii Convertible, z nej robia nepochybne „Transformera" v kategórii prechodných búnd. Je až neskutočné, koľko možností ponúka pre zvýšenie komfortu. Odporúčaný teplotný rozsah od výrobcu je 4-16 stupňov a mne to plus-mínus sedí. Samozrejme, je to individuálne a záleží aj od intenzity.


Je perfektná?

PERFETTO znamená v taliančine perfektný. Po tomto fakte nemám inú možnosť a verdikt musí byť jednoznačný . No až také jasné to nie je. Pri funkčnej bunde je to primárne o tom, ako vám sadne. Nepísane pravidlo znie, ak sa v nej cítite nekomfortne v skúšobnej kabínke, nezúfajte. Posaďte sa na bicykel, ona si sadne a zrazu vás nebude ťahať. U mňa to platilo do bodky pri prvej verzii. Čím je bližšie na tele, tým viac pracuje vo váš prospech. Pri písaní tejto recenzie stále rozmýšľam, či neskúsim aj veľkosť L vo verzii Convertible. Predný diel mi nesedí tak, ako by som chcel a vytvára priestor pre väčší objem vzduchu. Ten sa ohrieva dlhšie a po vyvetraní pociťujem chlad, ktorý som predtým nevnímal.


Ak vám sadne, budete mať dokonalú bundu na tri ročné obdobia a keď sa vonku oteplí, bude vám za ňou smutno. Všetky spomenuté vychytávky a evolučné zmeny sú už len čerešničkou na torte a vytvárajú radosť na tvári jazdca, aj keď je vonku počasie pod psa. Cena bundy Castelli PERFETTO RoS 2 CONVERTIBLE je cca 250 €.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
zwARO 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Zateplené krátke nohavice s vreckami – moje splnené prianie

Test: Zateplené krátke nohavice s vreckami – moje splnené prianie

Značka Castelli mi v rámci kolekcie Unlimited opäť splnila jedno želanie. A myslím, že táto časť výbavy môže byť to najuniverzálnejšie riešenie pre rôzne podmienky aj vo vašom šatníku. Prečo?
Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Pri výbere oblečenia na bicykel som nikdy nepozrel ponuku od slovenského výrobcu Kellys. Viac sa mi vždy spájali s bicyklami a na oblečenie či doplnky som nemyslel. Až do momentu, keď sa ku mne dostali na test.
Test: Craft CORE Glide - univerzálna bunda do chladnejšieho počasia

Test: Craft CORE Glide - univerzálna bunda do chladnejšieho počasia

Dámska softshellová bunda, ktorá ochráni pred chladom a pritom aj vetrá? Do rúk sa mi dostala bunda od Craftu, ktorá spĺňa tieto požiadavky a milo prekvapila.
keyboard_arrow_up