Od základu: Ako si vybrať MTB prilbu a aké typy poznáme?

Prilba zachraňuje životy, o tom niet pochýb. Ako si však vybrať prilbu, aké typy MTB prilieb existujú a na čo sa pri výbere zamerať?

Tento článok začnem netradične. Pred 2 rokmi som mal ťažký pád priamo hlavou na kameň. Mal som na hlave kvalitnú prilbu, ktorá sa celá zničila. Bol som veľmi rád, že sa tak stalo, pretože v opačnom prípade by som tento článok ani nepísal. O celom incidente som vtedy natočil aj video. Takže pokiaľ nenosíte prilbu, mali by ste sa nad sebou rozhodne zamyslieť.

prilba

Koľko peňazí treba investovať do prilby?

Pokiaľ si kupujete bicykel a výbavu, treba zainvestovať aj do prilby. Akým pomerom? Koľko je akurát, koľko je málo a koľko naopak veľa? Prilby na MTB disciplíny sa pohybujú v cenovom rozmedzí od niekoľko desiatok eur až do sumy, za ktorú by ste si kúpili aj nový bicykel.

To, že drahšie prilby sú kvalitnejšie, ani nemusím písať. Zvyčajne viete kúpiť kvalitnú prilbu v rozmedzí 50 - 100 €. Čím idete v cenovej hladine vyššie, tým má prilba viac vychytávok a technológií, ktoré vám vedia pri páde taktiež pomôcť. Pokiaľ však ide napríklad o integrované svetlá priamo v prilbe, to vám pri páde nepomôže.

typy prilieb
Treba však pamätať, že aj tie najlacnejšie prilby sú lepšie ako žiadne. Aj tie musia podliehať rôznym certifikáciám a treba si uvedomiť jedno – prilby zachraňujú životy. Odporúčam radšej investovať do kvalitnej prilby, ako do nových komponentov. Tie vám život nezachránia.

Prilba vám musí sedieť na hlave perfektne

Aby prilba v prípade pádu splnila svoju funkciu, musí sedieť perfektne. Tu by som odporúčal jediné – prilbu si vyskúšať. Na skúšanie prilby si určite vezmite aj okuliare, ktoré s prilbou používate (aby tvar okuliarov nekolidoval s prilbou), prípadne čiapku, ktorú nosíte v zime (aby sa nestalo, že vám v zimnom období bude prilba pri použití s čiapkou príliš tesná).

Prilba nesmie byť príliš tesná, môže vás z toho bolieť hlava. Na druhej strane, ak bude príliš voľná, bude vám na hlave lietať.

Pokiaľ ste medzi veľkosťami – napr. 54 - 56 cm a 56 - 58 cm a vy máte veľkosť 56, môže to znamenať, že vám jedna veľkosť bude veľká a druhá malá. Vtedy treba vybrať iného výrobcu, ktorý má iné veľkostné tabuľky. Ak neviete, aký máte obvod hlavy, zistíte to veľmi jednoducho, a to krajčírskym metrom.

Ako si vybrať MTB prilbu
To, ako vám prilba sadne, nezávisí iba od veľkosti, ale aj od rozmiestnenia vypchávok v prilbe, odvetrania, tvaru prilby a podobne.

Typy prilieb

MTB disciplíny sú pomerne rôznorodé. Prilba na XC je úplne odlišná ako zjazdová – downhill prilba. Preto by som typy MTB prilieb a ich priblíženie rozdelil do 4 častí:


Aká prilba je pre mňa?

Prilby si teraz viac rozoberieme do detailov. Budeme porovnávať rôzne faktory, a to najmä ochrana, odvetranie a hmotnosť.

prilba

Klasická prilba

Klasická prilba je prilba, ktorá poskytuje ochranu zvršku hlavy ako aj jej bokov. Je vhodná takmer na všetky disciplíny od XC až po EN. Výrobcovia týchto prilieb predurčujú jej charakter na spomínané disciplíny a vedia sa teda dosť líšiť.

prilba na horskú cyklistikuprilba

Enduro prilba

Enduro/all mountain prilba je masívnejšia ako klasická prilba. Častokrát má väčšiu ochranu zátylku ako aj bokov, no dokonca niektoré prilby chránia aj uši. Tým pádom je vyššia aj jej hmotnosť, no na druhej strane aj ochrana. Čím je prilba masívnejšia, tým bohužiaľ klesá aj schopnosť odvetrania.

prilba

Integrálna prilba

Integrálna prilba má integrovaný chránič brady, ktorý sa nedá z prilby demontovať. To znamená vyššiu hmotnosť, nižšiu schopnosť odvetrania, ale vyššiu ochranu. Táto prilba sa využíva jedine v gravity disciplínach, teda enduro, zjazd a podobne.

Ako si vybrať MTB prilbu, prilba na MTB

Integrálna prilba s odnímateľným chráničom brady

Čím sa prilby postupne vyvíjali, tým prišli výrobcovia na rôzne vychytávky. Jednou z nich je aj integrálna prilba s odnímateľným chráničom brady. Vďaka odnímateľnému chrániču má táto prilba benefit v tom, že sa dá používať na výšľapy aj zjazdy.

Akú prilbu si teda vybrať?

Prilbu si vyberajte podľa svojho zamerania. Uvedomte si, čo je pre vás priorita, aký terén a disciplínu jazdíte. Ak máte radi výlety, celodenné výjazdy, prípadne výkon do kopca, asi budete vyhľadávať prilbu s čo najnižšou hmotnosťou a najlepšou schopnosťou odvetrania. Pre jednoduchší výber si môžete pozrieť aj toto video. Rovnako sme robili k prilbám aj rôzne články a videá, ktoré vám s výberom pomôžu.

Ako si vybrať MTB prilbu
V opačnom prípade, ak radi zjazdujete, jazdíte v bikeparkoch a výšľapy nevyhľadávate, integrálna prilba bude pre vás. Ak jazdíte väčšinu času po trailoch a vyhľadávate väčšiu bezpečnosť, môžete si vybrať aj enduro prilbu, ktorá má lepšiu ochranu zátylka, prípadne ucha, alebo integrálnu prilbu s odnímateľným chráničom brady.

Technológie

Prilby využívajú rôzne technológie, ktoré zlepšujú ochranu aj odvetranie. Či už to sú rôzne technológie na prevenciu otrasu mozgu (MIPS), alebo technológie využité vo vypchávkach a v samotnej štruktúre prilby, je toho naozaj veľa a jeden článok by na to určite nestačil.

Pre rekreačných cyklistov a turistov vkladajú výrobcovia do prilby sieťku proti hmyzu. Taktiež netreba zabúdať ani na reflexné prvky, ktoré sú pasívnou bezpečnosťou cyklistu. Rovnako majú prilby aj rôzne systémy upínania, či už magnetický fidlock systém, double D ring, alebo plastovú pracku.

typy prilieb

Bez prilby ani na krok

Tak ako mne zachránila prilba život, tak môže zachrániť aj vám. Preto by som vám odporučil na záver iba jedno – noste kvalitnú prilbu vždy, keď jazdíte na bicykli. Je jedno, či sa chystáte iba po rožky, alebo na celodenný výjazd, nikdy neviete, čo sa môže stať.

P.S.: Nikdy nekupujte prilbu z bazára, pokiaľ si nie ste 100 % istí jej históriou.

Prečítajte si aj ostatné články zo série Od základu:

Zdroj fotografií: archív autora
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Od základu: Ako si vybrať topánky na MTB?

Od základu: Ako si vybrať topánky na MTB?

Tretry alebo cyklistické topánky sa naprieč disciplínami odlišujú. Akú tretru si treba vybrať na tú svoju a aké faktory pri výbere zohľadňovať?
Ochrana hlavy aj tela pre každého cyklistu PR článok

Ochrana hlavy aj tela pre každého cyklistu

Pri rýchlej jazde dole kopcom treba extra dbať na správnu ochranu. Bude to klasická prilba či „integrálka“? Chrániče kolien, alebo radšej celé torzo?
Giro Coalition Spherical – celý deň vo full face prilbe? PR článok

Giro Coalition Spherical – celý deň vo full face prilbe?

Giro Coalition svojimi unikátnymi vlastnosťami nastavuje nový štandard pre ľahkú full face prilbu. Poď sa spolu s nami pozrieť na to, čo ju robí takou výnimočnou.
keyboard_arrow_up