Tomáš Višňovský – MS v maratóne, zážitky s Jaroslavom Kulhavým

Tomáš Višňovský – MS v maratóne, zážitky s Jaroslavom Kulhavým

Ako vyzerá príprava na vrcholné podujatie, čo sa Tomáš priučil od legendy horskej cyklistiky a kam smerujú jeho ďalšie kroky?

Naposledy som sa s Tomášom bavil na začiatku minulej sezóny, čo nebolo pre neho úplne jednoduché obdobie, ale mal aj viaceré novinky. Po sústredení prekonal nepríjemnú diagnózu, snažil sa vrátiť späť do formy, do tímu Českej spořitelny prišla už legenda MTB, Jaroslav Kulhavý. Kto by sa chcel dozvedieť viac, nájde všetko v našom poslednom rozhovore pre doplnenie celkového obrazu.

Jeseň znamená pre profesionálnych jazdcov trochu viac pokoja, preto som „Višnovi“ napísal, či by sme nedali spoločný výjazd a rozhovor. Veď jesenný Súľov či okolie Kuneradu poskytujú teraz parádne kulisy.Popri sťahovaní a ďalších veciach si našiel čas a povedal mi, že keby ho nevytiahnem, ťažko by šiel podobnú trasu. Ale nakoniec bol veľmi rád, že sme navštívili miesta, kde už poriadne dlho nebol a dali peknú porciu výškových metrov... v podstate až kým nezapadlo slnko. Výsledkom sú nakoniec rozhovory 2, ten dnešný bude najmä o sezóne, pretekoch, príprave a novinkách.

Čo sa rovnako ukázalo, jazdiť s profesionálom v teréne, teda strmých kopcoch, nikdy nemôže byť pohoda – teda pre človeka, ktorý ide s ním. Ovešaný všetkou technikou som mal proti jeho wattom na kg v kombinácii s 9 kg hardtailom smerom nahor naozaj čo robiť, vysolené kraťasy na konci hovorili jasne. Aspoň viem, prečo ako „profesionál“ (len v inej sfére) vlastne trénujem. No poďme už k veci...


Sezóna 2022 hádzala najmä v úvode viacero polien pod nohy, ale vygradovala výborným 16. miestom na majstrovstvách sveta v Dánsku. Práve na vrcholných podujatiach sa Tomášovi v minulosti veľmi nedarilo a už bol naozaj čas dokázať opak. Kto vie, aká konkurencia sa zišla a z akej pozície Tomáš štartoval na danej trati, dokáže oceniť, čo podobný úspech znamená.


Pozrieme sa na špecifickú prípravu, ktorá viedla k podobnému vrcholu a priblížime, čo obnáša slovné spojenie „byť v top forme“. Rovnako je myslím veľmi zaujímavé, stráviť 2 roky v tíme s jazdcom ako Jaroslav Kulhavý, ktorý len pred pár dňami ukončil svoju aktívnu kariéru.


No a rok 2022 bol zároveň posledným Tomášovým vo farbách Česká spořitelna – Accolade, pričom sa otvorili dvere do nového európskeho tímu. Viac sa už dozviete v samotnom rozhovore nižšie. V rámci výjazdu sme spravili ešte jeden rozhovor ohľadom vývoja techniky a moderných trendov ale o nich zase nabudúce.Kto by si chcel vypočuť len samotný rozhovor, nájde ho nižšie spracovaný aj čisto ako podcast.Možno sa teraz pýtate, že keď sme už robili viacero rozhovorov, prečo zase s Tomášom? Za prvé, ak sa bavíme o profesionálnych cyklistoch a vynecháme Saganovcov, či ľudí z Dukly (čo je dosť špecifická kategória), ťažko budete hľadať ďalších...a najmä v rámci MTB scény, kde je všetko o niečo komplikovanejšie. Tomáš je pekným príkladom, čo všetko obnáša podobný level a najmä, ak sa chcete posúvať smerom viac „do sveta“ a nielen jazdiť doma, kde si na rovinu povedzme, nie je v podstate konkurencia. A za druhé, páči sa mi vytvárať tento dlhodobý príbeh, ktorý podobnú kariéru mapuje vrátane úspechov a pádov. Popri nej sme sa aj trochu zabavili menším súbojom, alebo lyžovali v Malej Fatre. Len na osvieženie nižšie doplním, čo sme už spracovali na podobnú tému, pričom všetky ďalšie články nájdete potom v našom Magazíne.

report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman (Martin Imrich)
Páči sa ti tento článok? thumb_up108thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Rozhovor: Fotograf Michal Červený - iný pohľad na cyklistiku

Rozhovor: Fotograf Michal Červený - iný pohľad na cyklistiku

V tomto prípade cez fotoobjektív profesionálneho fotografa UCI pretekov a cyklistických tímov.
Na trailoch s Rasťom Baránkom – rozhovor aj poriadny výjazd

Na trailoch s Rasťom Baránkom – rozhovor aj poriadny výjazd

Vzal som 19. muža z MS vo Val di Sole, vytiahol ho trochu z komfortnej zóny a ukázal mu iné traily, ako väčšinou jazdí. A popritom sa pozrieme na jeho tréning, enduro bike Kellys Swag a tiež úspešnú sezónu.
Video: MTB trendy očami profesionálneho jazdca play_arrow

Video: MTB trendy očami profesionálneho jazdca

Celoodpružený bicykel alebo hardtail, moderné geometrie, široké plášte, používanie insertov či bezdrôtové radenie. Ako tieto „trendy“ vníma a využíva profesionálny jazdec?
keyboard_arrow_up