Vytrvalosť a jej rozvoj – objavte tajomstvo jazdy bez únavy

Radi by ste jazdili komfortne a súčasne rýchlejšie? Odpoveďou je vytrvalosť, ktorá tvorí základ tréningu, pričom bez jej správneho rozvoja sa jednoducho nikam neposuniete.

S vytrvalosťou na jar je to zrejme podobné ako s chudnutím po sviatkoch. Takže áno, všetci dobre vieme, že príde nejaký obsah na danú tému, no rovnako takmer všetci by sme ocenili následné benefity. Samozrejme, o vytrvalosti sme už neraz písali či robili video, no v rámci tréningu platí, že stále môžeme robiť veci o niečo lepšie.

A teraz nemám na mysli nejaké čarovné intervaly alebo zázračné doplnky výživy. Často robíme chyby v úplných základoch a rozhodne nehovorím len o začínajúcich cyklistoch. A opäť vymenujem prvého seba, pretože pri spätnom pohľade takmer každý rok vidím veľa chýb a priestor na zlepšenie sa. V mnohom mi oči otvorila spolupráca a samozrejme priateľstvo s Tomášom Višnovským, z čoho rovnako pramení aj naša séria.

Tentokrát sa budeme baviť o téme, ktorá je Tomášovmu srdcu skutočne blízka, pretože práve na rozvoji vytrvalosti postavil najväčšie úspechy svojej kariéry. Medzi ne okrem iného patrí 5 domácich titulov, možnosť jazdiť ako profesionál, zabodovať na Cape Epic alebo vybojovať 16. miesto na MS v maratóne.

Rovnako doplním, že pre kompletný obraz sa oplatí vziať do kontextu aj naše predchádzajúce tréningové „okienka“, kde sme sa zamerali na kombináciu cyklistiky a silovej prípravy, či skúsili rozobrať trochu zložitú kombináciu kvalitného tréningu a súčasnej úpravy hmotnosti. A samozrejme nezabúdajme na tradične podceňovanú regeneráciu. Myslím, že spolu ide o veľmi účinný mix do úvodu sezóny...

Čo sa v rozhovore dozviete, alebo stručný obsah:
  • Čo je vytrvalosť
  • Prečo je taká dôležitá bez ohľadu na disciplínu
  • Ako zlepšiť vytrvalosť
  • Čo robiť keď mám čas na tréning
  • A čo keď mám naopak času málo?
  • Koľko objemu vlastne potrebujeme?
  • Doženiem chýbajúci čas vyššou intenzitou?
  • Potrebujem wattmeter?
  • Časté chyby
  • Pogačar a jeho Z2


Samotný rozhovor si môžete tradične vypočuť aj ako podcast.

Zdroj fotografií: Adam Milo
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Bicykel a cvičenie idú dokopy – rýchlejší vďaka silovému tréningu
Prečo je silová príprava veľkou témou vo vytrvalostnom športe, prečo nemusí byť vôbec zložitá a ako ju kombinovať s jazdením na bicykli aj počas sezóny?
Nebojte sa poklesu výkonnosti - prečo je oddych po sezóne dôležitý a čo to znamená?
Radi by ste vstúpili do ďalšej sezóny s lepšou kondíciou? Skôr než začnete makať, nezabudnite si v prvom rade oddýchnuť a uvidíte, že sa vám to oplatí. Viac v rozhovore s Tomášom Višňovským.
Ako si na preteky pripraviť hlavu
Príprava na preteky je komplexná záležitosť a niekedy nestačí len trénovať telo. Ľudia trpiaci predštartovnou nervozitou si musia vytrénovať aj hlavu.
keyboard_arrow_up