9 dolín Veľkej Fatry alebo zážitkových 185 km a 4 000 výškových

Poďte sa pozrieť do krásnych horských dolín, ktoré ponúkajú jazdenie pre všetkých – záleží len na tom, koľko si ich nakoniec doprajete.

V článku z minulého roku sme predstavili Valčiansku dolinu ako miesto s možnosťami jazdenia na všetky svetové strany. A teraz vám dám malý dôkaz, že som „nekecal“. Zmapovali sme nádherné stúpanie na Martinské hole, teda severný smer. Počas jesennej MTBIKER komunitnej jazdy sme sa spolu vydali na juh do osady Brieštie v naozaj hojnom počte. Dnes príde na rad východ – tam oko spočinie na majestátnej Veľkej Fatre, ktorá ale ponúka skvelé možnosti a je špecifická veľkým počtom dobre prístupných dolín.

V rámci oficiálneho značenia je ich 14, ak dobre rátam, kam sa môžete pozrieť z Turčianskej strany a ku tomu parádna cesta, ktorá popod túto „hradbu“ prechádza. Hneď aj dodám, že chalani tieto doliny minulý rok prešli na graveli všetky v rámci „ultra“ výjazdu, o čom nájdete aj článok u nás. Takže rozhodne nie som prvý, ktorému napadla myšlienka spojiť si ich do niečoho väčšieho a určite sa ešte nájdu mnohí, len o tom nikde nepísali.

Martinské hole na bicyklihotel Impozant

Keď sme boli vo Valči minulý rok, mali sme zázemie v hoteli Impozant a ten privítal aj návštevníkov komunitnej jazdy. Počas nej si s Lenkou hovoríme, že keď sem pôjdeme nabudúce, už musíme vziať aj mladého. Množstvo atrakcií pre deti, za hotelom jazero s vodopádmi, povoziť sa po doline na bikoch a ešte super wellness s vírivkou vonku. Tak aj bolo...


Myšlienka výjazdu bola o tom, nech sa zabaví celá rodina, k čomu máme pekné príslovie: „Aby sa vlk nažral, aj koza zostala celá.“ Predpokladám, že o jeho naplnenie sa neustále snažia viacerí z vás, pretože cyklistika je šport vytrvalostný a to častokrát znamená veľa hodín v sedle. Vždy musíte ten čas niekde ukrojiť, ale občas ho môžete aj investovať do spoločného zážitku.

Pamätám si, že keď som bol malý, tiež sme výlety rôzne kombinovali a tiež sme často využívali formu sprievodného vozidla. Treba povedať, že taký Multivan ponúka na podobné akcie ďaleko väčší komfort ako „Embéčka“ či Favorit... Ale išlo to aj vtedy.

Pointou je, že sa snažím čoraz viac vyhľadávať podobné synergie, pretože ma stále baví veľa jazdiť, no už nemám 20 rokov a celý deň pre seba (vek nech si každý dosadí, ako uzná za vhodné). A to najdôležitejšie: podobné spoločné zážitky sú podľa mňa skvelým spôsobom, ako udržať v rodine dlhodobo dobrú náladu.

Gaderská dolinaBelianska dolina

Prečo zbierať doliny?

Poďme ale späť ku trase a prečo vôbec chodiť hore/dole po doline? Samozrejme, nikoho nechcem presviedčať, tiež väčšinu času jazdím niečo iné. No aj náročný cyklista nájde podľa mňa v ich „zbieraní“ radosť, najmä s pribúdajúcim časom v sedle. Naopak, ten menej skúsený sa nebude trápiť v náročných stúpaniach a trasu si ľahko môže upraviť. Ak idú spolu, jeden si môže vždy „priložiť“ smerom nahor a potom sa vrátiť a vytáčať.

Žarnovická dolina prameňČertova brána s bicyklom

Horské doliny sú skvelé aj počas horúcich letných dní – drží sa v nich chladnejší vzduch, pretože v každej z nich tečie potok. Nie je problém s vodou, alebo ak sa treba ochladiť o niečo viac. Doliny zo strany Turčianskej kotliny sú navyše otočené smerom na západ, takže poobede do nich dlho svieti slnko. Samozrejme, o horskom prostredí hovoriť nemusím a tiež nezabúdajte, že si môžete vytvoriť naozaj zaujímavú mapu na Strave...


Podobné spoločné zážitky sú podľa mňa skvelý spôsob, ako udržať v rodine dlhodobo dobrú náladu
Takže nakoniec som navštívil celkovo 9 dolín a musím povedať, že boli poriadne pestré – pritom ich vlastne bolo 10, ale tú odbočku k Čertovej bráne nerátam. Niektoré boli kratučké, iné zase nekonečné, niekde nebola ani noha a niekde sa to hemžilo cyklistami a turistami ako na námestí – za to môže najmä fakt, že bol 1. máj. Väčšinou ide o rozbité asfaltové cesty, ktoré postupne prejdú do šotoliny, takže ak chcete ísť čo najvyššie, ideálne bude MTB, respektíve gravel.


Nakoniec z toho bolo 183 km s prevýšením cca 4 000 výškových metrov. Pritom žiadna z dolín nie je strmá, práve naopak, ale ako ich zbierate a presúvate sa medzi nimi, metre naskakujú. Nižšie sú vypísané, pričom 5 z nich som videl po prvý raz. Len zopakujem, že uvedené parametre sú v rámci oficiálnej cyklotrasy, doliny samozrejme pokračujú aj ďalej a veľmi často niektorou turistickou značkou.

  • Žarnovická dolina – dĺžka 8 km, prevýšenie 260 m
  • Rakšianska dolina – dĺžka 2 km, prevýšenie 60 m
  • Mača – dĺžka 3 km a prevýšenie 107 m
  • Blatnická a Rakytovská dolina – dĺžka 6 km a prevýšenie 225 m
  • Gaderská dolina – dĺžka 16 km, prevýšenie 400 m
  • Necpalská dolina – dĺžka 11 km, prevýšenie 320 m
  • Belianska dolina – dĺžka 9 km, prevýšenie 180 m
  • Jasenská dolina – dĺžka 7 km, prevýšenie 230 m

A keďže chalani robili článok, ja som to zobral odlišne a nižšie nájdete video z celého výletu, ktoré sa, myslím, ideálne hodí na zachytenie celej atmosféry.


Záznam jazdy v aplikácii Strava, GPX na stiahnutie v sekcii Výjazdy.

Nakoniec môžem povedať, že sa výlet podaril na výbornú a možno z toho bude aj začiatok nejakej májovej tradície. Mladého rozhodne nenútime do výkonov a nie sme ten typ „namotivovaných“ rodičov. Pre nás je dôležité, že vidí na vlastné oči, ako trávime voľný čas a potom sa to na neho podľa mňa nalepí podobne ako s nosením prilby...

Vlogy mu už celkom idú. Prvoradým cieľom je vštepiť mu lásku k prírode a k pohybu. A že po dobrom výjazde chutí všetko oveľa lepšie – napríklad aj taký guláš, ktorý Lenka „vyfasovala“ v Belej-Duliciach od nášho kolegu Miša a ktorý bol asi najlepší, aký som kedy jedol.

Jasenská dolinaKarcher vapka umývanie bicykla

Ja viem, na jeden smer som zabudol. Na západnú „hradbu“ Lúčanskej Malej Fatry a pod ňou Kunerad či Rajecké Teplice. Tam ale jazdím pravidelne ako „na husle“ a teda mi môžete veriť ak poviem, že vás tam čaká MTB raj, respektíve CykloRAJ. A je možné, že nejakú akciu čoskoro pripravíme aj tu. Nechajte sa prekvapiť...
Zdroj fotografií: archív redaktora
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Rekordný počet pamiatok na kilometer cyklocesty - Valtice, Hlohovec, Lednice

Video: Rekordný počet pamiatok na kilometer cyklocesty - Valtice, Hlohovec, Lednice

Existuje iné miesto, kde je aspoň podobný počet historických pamiatok na kilometer cyklocesty?
Najťažšie stúpanie po cyklotrase na Slovensku?

Najťažšie stúpanie po cyklotrase na Slovensku?

Hodnotiť niečo ako „naj“ bude vždy subjektívne, ale k tomuto tvrdeniu máme pádne argumenty. Poďte sa presvedčiť, či nepreháňame a užiť si naplno jesennú atmosféru.
Tip na výlet: Lednicko-valtický areál s cyklovozíkom

Tip na výlet: Lednicko-valtický areál s cyklovozíkom

Známy región Južnej Moravy bol jednoznačnou voľbou pre náš krátky rodinný cyklovýlet s dvomi malými deťmi. Nie(len) kvôli tradičnému vínu, ale najmä pre množstvo zaujímavých miest popretkávaných ľahkými cyklo spojkami.
keyboard_arrow_up