Zážitky, inšpirácie, návody
MTBIKER magazín

Najnovšie články z kategórie Tréning

Niekoľko zásad jarnej prípravy na bicykli
Začíname tzv. jarnú prípravu na bicykli. Marec je nielen mesiacom MDŽ, mesiacom knihy, ale pre cyklistov najmä mesiacom, kedy s ťažkosťami a s veľkou netrpezlivosťou čakajú na prvý jarný deň. Počasie na rozdiel od minulého roku celkom praje najazďovaniu kilometrov a budovaniu si pevného objemového základu.
Voda a jej význam v ľudskom organizme
Článok o význame vody v ľudskom organizme Vám pripravila fitness trénerka, reprezentantka SR v kategórii fitness model ale aj aktívna pretekárka na krátkych MTB maratónoch Ing. Martina Hrončeková.
Úloha doplnkov výživy pri športovom výkone - druhá časť
Existuje nespočetné množstvo doplnkov výživy nazývaných aj suplementy. Sú naozaj potrebné, alebo je trh s doplnkami výživy len biznis, ktorý ťaží z nevedomosti ľudí? V tejto druhej časti si bližšie predstavíme doplny výživy ako vitamíny, kofeín, kĺbovú výživu, gély, tyčinky, ale aj rôzne nápoje.
Essential Mountain Biking Skills
Dobre spracované video s viacerými jazdeckými MTB tipmi. Zdokonaľte si techniku jazdy. Niektoré tipy určite ocenia aj pokročilí jazdci.
Kryoterapia – posilnite sa pred výkonom
Na zimu zvykneme strašne nadávať. Najmä, ak je dlhšia, ako sa predpokladalo. Túžime, aby ju čo najskôr nahradila jar. A pritom je liečba chladom taká účinná. Dobrou správou je, že ľadovým medveďom sa môžeme podobať na chvíľu v akomkoľvek ročnom období. A liečiť si pri tom rôzne diagnózy. Reč je o kryoterapii, ktorá sa odohráva v kryokomore s veľmi nízkou teplotou, od – 100 do -160 °C.
Čo sú svalové kŕče?
Svalový kŕč možno charakterizovať ako extrémnu formu svalovej kontrakcie, ktorá je spravidla veľmi bolestivá. Postihnutý môže byť jeden sval alebo rôzne svalové skupiny.
Komplexný pohľad na SPINNING očami cyklistov
Začína zima a spolu s ňou nutné tréningy vo vnútri. Jedným z prostriedkov tréningu cyklistickej, teda špeciálnej vytrvalosti, „indoor“ sa využíva tiež SPINNING. To, čo toto slovo znamená už v dnešnej dobe zaiste každý veľmi dobre vie a ozrejmovať to nie je nutné. Na adresu fenoménu menom spinning bolo do dnešného dňa popísané veľa rôznych pohľadov, mýtov, názorov a múdrosti... Avšak práve týmto príspevkom by som rád do tejto problematiky vniesol jednotný názor a poukázal na pozitíva i negatíva.
Bilancia prvej sezóny PROefektu
V marci 2013 vznikol cyklistický tím "PROefekt team". Tím pozostáva z licencovaných jazdcov a hobby športovcov. V tomto článku sumarizujeme výsledky, ktoré stoja za prvou sezónou pretekárov s licenciami na riadnych pretekoch.
Ste pretrénovaní?
Dostatok pohybu je skvelým kľúčom k fyzickému a psychickému zdraviu, avšak aj v tomto prípade platí staré známe: všetkého veľa škodí.
Metóda SM systém
Zlý pohybový stereotyp, preťažovanie tela a sedavé zamestnanie sú traja hlavní nepriatelia, ktorí môžu za bolesť chrbta.
Pitný režim športovca
Kvalita výkonu cyklistu, ale aj každého aktívneho športovca, je ovplyvňovaná trénovanosťou, výživou, regeneráciou a v neposlednej miere aj pitným režimom. To, že športovec bez tréningu nie je schopný kvalitne pretekať, je jasné asi všetkým. Tiež väčšina športovcov vníma, že nedostatok telesných tekutín a tiež zlý pitný režim vedie ku zníženiu výkonnosti. Ale stále veľa z nich (predovšetkým tých rekreačných) sa o príjem tekutín v záťaži stará veľmi zle.
Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?
Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k prípadným úmrtiam osôb chorých najmä na kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak a závažné hormonálne ochorenia. Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Čo by sme mali v týchto horúčavách pri tréningu dodržiavať a na čo myslieť sa dočítate v nasledujúcom článku.
Formulár sa odosiela
keyboard_arrow_up